۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۵
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83360592
۰ نفر
عناصر اماراتی با نیروهای دولت مستعفی در سقطری یمن درگیر شدند

تهران-ایرنا-منابع یمنی از درگیری میان نیروهای وابسته به امارات که تلاش داشتند تا بندر راهبردی استان سقطری را اشغال کنند با نیروهای دولت مستعفی خبر دادند.

به گزارش روزنامه العربی الجدید، «رمزی محروس» استاندار استان سقطری یمن از ناکام گذاشتن حمله نیروهای اماراتی در جنوب یمن موسوم به «حزام الامنی» (کمربند امنیتی) به جزیره راهبردی این استان با هدف اشغال آن خبر داد.

وی افزود که گروهی از عناصر وابسته به امارات روز سه شنبه سعی داشته‌اند تا بندر «أرخبیل» سقطری را به کنترل خود در آورند.
استاندار سقطری گزارش داد که این عناصر مخرب با گارد ساحلی مسئول تأمین امنیت این بندر درگیر شدند و پس از حضور نیروهای ارتش و امنیتی دولت مستعفی مجبور به عقب نشینی از این بندر شدند.
بر اساس این گزارش استان سقطری در دو روز گذشته باردیگر شاهد درگیری میان نیروهای وابسته به امارات با نیروهای دولت مستعفی یمن است. امارات سعی دارد تا تأسیسات راهبردی و حیاتی در بندر سقطری را به کنترل خود در آورد.


جزیره سُقُطریٰ مجمع الجزایری است که در دهانهٔ خلیج عدن قرار دارد و متعلق به کشور یمن است؛ اما طی سال‌های گذشته نیروهای اماراتی سعی در اشغال آن داشته‌اند.

برخی از رسانه‌های یمنی تاکید کردند که نیروهای اماراتی بندر اختصاصی دیگری در شهر مکلا واقع در استان عدن یمن دارند که از آن برای انتقال اسرا و کالا و تجهیزات به این بندر یا خارج از آن استفاده می‌کنند.

سقطری در ماه مه ۲۰۱۸ و به دنبال اعزام نیروهای نظامی توسط امارات به آن شاهد تنش بی‌سابقه ای بود که دولت مستعفی یمن حضور نظامی امارات را رد و خواستار خروج این نیروها شد و در نهایت با میانجی‌گری عربستان نیروهای امارات از سقطری خارج شدند.

امارات با هدف تغییر ساختار جمعیتی این جزیره راهبردی اقدام به خرید زمین‌های آن و نیز دادن تابعیت به شهروندان آن کرده تا این منطقه را به خاک امارات الحاق کند.

منابع محلی در این جزیره از عملیات غارت و چپاول حساب شده گیاهان و گونه‌های مختلف جانوری نادر این جزیره خبر می‌دهند که از زیباترین جزایر جهان به شمار می‌رود و همچنان طبیعت بکر خود را حفظ کرده است.

مسئولان یمنی پیش از این اعلام کردند که امارات که در قالب ائتلاف عربی در جنگ یمن مشارکت دارد به دنبال اهداف خود بوده و حتی سعی دارد استان‌ها و مناطقی را که محل درگیری‌ها نیستند، به کنترل خود در آورد.

عربستان به همراه امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

تجاوز عربستان به یمن تاکنون منجر به کشته‌شدن بیش از ۱۶ هزار یمنی بی‌گناه و ویرانی زیرساخت‌های این کشور شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =