همکاری‌های آموزشی و دانشگاهی ایران و آفریقای جنوبی گسترش می‌یابد

تهران- ایرنا- همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی در حوزه آموزش و پرورش و تربیت معلم گسترش می‌یابد.

به گزارش روز چهارشنبه آموزش و پرورش، «غلامرضا کریمی» رئیس مرکز مدارس خارج از کشور در دیدار با «گالیپ جیپی» مدیرکل دپارتمان آموزش عالی کشور آفریقای جنوبی و هیئت همراه تلاش برای اضافه کردن زمینه‌های مختلف همکاری آموزشی در یادداشت تفاهم کلان بین دو کشور را دارای اهمیت خواند تا بر اساس آن دو وزارتخانه بتوانند زمینه‌های همکاری مشترک را بررسی و در سطوح مختلف اجرایی کنند.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از وضعیت آموزش و پرورش و نظام تعلیم و تربیت در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و ضمن بیان نقش وزارت آموزش و پرورش در تعلیم و تربیت از پیش دبستان تا قبل از دانشگاه به جایگاه دانشگاه‌های تربیت دبیر شهید رجایی و فرهنگیان در پیشبرد اهداف این وزارتخانه در امر تربیت معلم اشاره کرد.

رئیس مرکز مدارس خارج از کشور گفت: در وزارت آموزش و پرورش ۱۴ میلیون دانش‌آموز و یک میلیون معلم وجود دارد و گستردگی کار مدارس در ایران بسیار زیاد است و برخلاف کشورهای دیگر که عمدتاً به صورت مجتمع آموزشی فعالیت می‌کنند در ایران به دلیل اهمیتی که دولت برای عدالت آموزشی قائل است تمام تلاش نظام آموزش و پرورش بر این بوده است که مدارس کوچک ولی قابل دسترس برای دانش آموزان در تمام روستاها و محله‌های شهرهای مختلف باشد.

کریمی با بیان اینکه حدود ۱۱۰ هزار مدرسه در سراسر ایران برای آموزش دانش‌آموزان فعالیت دارد، افزود: ایران تجربیات خوبی در طول ۴۰ سال گذشته در زمینه اسناد مهم و فرادستی پیدا کرده است و لذا فلسفه تعلیم و تربیت به صورت خاص در ایران تدوین شده است که آمادگی تبادل تجربیات در زمینه دستاوردهای این سال‌ها را به ویژه در زمینه ساختار تعلیم و تربیت و فلسفه آن با کارشناسان و مدیران نظام تعلیم و تربیت آفریقای جنوبی دارد.

** زمینه تبادل تجربه آموزشی میان ایران و آفریقای جنوبی ایجاد شود

«گالیپ جیپی» مدیرکل دپارتمان آموزش عالی کشور آفریقای جنوبی نیز در ادامه این دیدار درباره نظام آموزشی آفریقای جنوبی توضیح داد و به نقش دو وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم در تربیت معلم در کشور آفریقای جنوبی اشاره کرد.

وی همچنین ضمن مثبت ارزیابی کردن دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایرانی و همچنین آشنایی با فرهنگ ایران اظهار امیدواری کرد تا سطح همکاری‌های دو کشور به ویژه در زمینه آموزش و پرورش و آموزش عالی ارتقا یابد و زمینه تبادل تجربیات دو کشور به صورت گسترده‌تری در این عرصه فراهم شود.

گالیپ جیپی افزود: سعی شده تا در پیش‌نویس یادداشت تفاهم بین دو کشور نکات خوبی از جمله توجه به همکاری دو کشور در زمینه علوم و فناوری و همچنین زبان و ادبیات فارسی ارائه شود که امید است تبادل استاد و دانشجو در این زمینه‌ها و سایر موارد ایجاد شود.

وی یادآورشد: نتایج این دیدارها را به اطلاع وزیر امور خارجه کشور متبوعش خواهد رسید تا در نشست مشترک وی با ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مورد بحث قرار گیرد.

وی ضمن اشاره به ارائه گزارش وزیر آموزش و پرورش کشورمان در زمینه تأثیر فناوری اطلاعات در آموزش آن را قابل توجه دانست و گفت: استفاده از فناوری اطلاعات در آموزش و غلبه بر تصورات منفی آن در جهان می‌تواند زمینه لازم را برای آموزش دانش آموزان ایرانی و یا آفریقای جنوبی که به راحتی به اینترنت دسترسی دارند، فراهم آورد و باید طوری برنامه‌ریزی کرد تا استفاده حداکثری را از این فناوری به نفع کشور و دانش‌آموزان خود داشته باشیم. /

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =