پایش دوره ای صنایع در کهگیلویه و بویراحمد انجام می شود

یاسوج- ایرنا- معاون نظارت و پایش محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: پایش و نمونه برداری از صنایع بصورت دوره ای در هشت شهرستان آغاز شده است.

عبدال دیانتی نسب روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کارشناسان این معاونت با هماهنگی اداره آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان بصورت همزمان و هماهنگ در هشت شهرستان استان پایش دوره‌ای صنایع خود را آغاز کرده‌اند.

وی افزود: این برنامه در راستای پایش های دوره‌ای از صنایع شهرستان‌ها با هدف نظارت کامل جهت انجام الزامات زیست محیطی در فرایند تولید محصول در صنایع و کارگاه‌های تولیدی این شهرستان انجام گرفته است.

دیانتی نسب با اشاره به اهمیت رعایت ضوابط و الزام های زیست محیطی توسط واحدهای تولیدی و خدماتی در جلوگیری از بروز آلودگی‌های زیست محیطی، از تمامی صاحبان صنایع خواست تا نسبت به انجام تعهدات خود در قبال حفاظت از محیط زیست مسئولانه‌تر برخورد کنند.

وی عنوان کرد: در این پایش از خروجی پساب واحدهای فعال جهت بررسی وضعیت آلایندگی آنها نمونه برداری می‌شود.

معاون نظارت و پایش محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: زمانی که خط تولید صنایع به‌صورت مرتب فعالیت کند، به مرور زمان و در صورت عدم راهبری و نگهداری مناسب این خط تولید مستهلک، سیستم تصفیه فاضلاب و فیلتراسیون خط تولید کارایی خود را از دست می‌دهد و به تبع آن انتشار پارامترهای آلاینده نیز افزایش می‌یابد.

وی بیان کرد: بر همین اساس اداره‌های کل حفاظت محیط زیست باید نظارت بر این صنایع را به‌صورت مستمر انجام دهند تا اگر واحدی آلودگی محیطی، خاک و هوا داشته باشد، بر اساس آن آلایندگی به آن واحد اخطارهای لازم داده شود.

دیانتی نسب گفت: اگر این واحد تا زمان تعیین شده مشکلات خود را رفع نکند اداره کل حفاظت محیط زیست از ابزارهای بازدارنده خود استفاده می‌کند و در صورت فقدان همکاری واحد صنعتی در رفع آلایندگی مطابق قانون واحد به مراجع قضائی ارجاع خواهد شد.

سال گذشته ۳۵ واحد تولیدی آلاینده زیست محیطی در این استان شناسایی شد که کارخانه‌های شن و ماسه حاشیه رودخانه بشار از جمله این واحدها بودند.

به گفته مسئولان عمق رودخانه بشار اکنون بیشتر از پنج متر پایین رفته و تأسیسات عبور داده شده از زیر بستر، این رودخانه را با خطر مواجه کرده است.
در حاشیه این رودخانه بیش از ده ها واحد تولیدی شن و ماسه وجود دارد که بدون مجوز، سالانه افزون بر هزاران تن شن و ماسه از بستر رودخانه برداشت می‌کنند و همچنان هم به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

کهگیلویه و بویراحمد دارای ۱۳ شهرک و ناحیه صنعتی فعال است.

۹۸۶۸/‏۱۶۶۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =