مردم فرانسه، بی اعتقادترین ملت به دانش و فناوری

تهران- ایرنا- نتایج یک پژوهش جدید نشان داد که مردم کشور ثروتمند فرانسه نسبت به کشورهای دیگر جهان، کمترین باور را به ارزش اقتصادی علم و اثرگذاری واکسن‌ها دارند.

نتایج پژوهش جدید رویکرد مردمی در مورد دانش و سلامت گالوپ ورلد پول (Gallop world poll) که در بین مردم بیش از ۱۴۰ کشور جهان انجام شد، نشان داد که مردم فرانسه که از قضا مهد پیوند صورت است، بیش از دیگر ملت‌ها نسبت به ارزش اقتصادی علم و اثربخشی واکسن‌ها تردید دارند.

یک سوم از هزار شرکت‌کننده فرانسوی در این نظرسنجی، در پاسخ به اینکه آیا واکسن‌ها قابل اطمینان هستند یا نه؟ پاسخ منفی دادند؛ آماری که نسبت به دیگر ملت‌ها به مراتب بیشتر است.

نکته قابل توجه این است که میزان این بی‌اعتمادی متغیری از سن، جنسیت یا میزان تحصیلات نیز نبود.

نتایج این نظرسنجی‌ها همچنین از بدگمانی و سوء ظن فرانسوی‌ها نسبت به ارزش اقتصادی علم نیز پرده برداشت. چیزی در حدود ۵۵ درصد از مردم این کشور علم و فناوری را در ۵ سال آینده تهدیدی برای بازار کار بومی خود می‌بینند. با استناد به نتایج این نظرسنجی، فرانسه در این مورد تنها نبوده و بخش‌های دیگر اروپا نیز نسبت به این مسئله نگرانی‌هایی دارند. این در حالی است که بیشتر مناطق آسیایی و آفریقایی نسبت به نقش علم در رونق بخشیدن به بازار کار خوشبین هستند.

نتایج بررسی‌ها اقتصاد راکد و نرخ نسبتاً بالای بیکاری در فرانسه را به عنوان عوامل احتمالی بروز این تردید و بی اعتمادی‌ها معرفی می‌کند.

کاترین پلاشو از پژوهشگران هوش مصنوعی دانشگاه سوربن فرانسه می‌گوید: این نگرانی‌ها از آینده قابل درک است. ما به چشم خود می‌بینیم که کارخانه‌ها بسته می‌شوند و این امر کار را برای افرادی که مهارت‌های کمتری دارند، سخت تر می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =