۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۷
کد خبرنگار: 2199
کد خبر: 83360553
۱ نفر

برچسب‌ها

صرفه جویی ۱۵ درصدی  آب با نصب سایبان روی کولرهای آبی

زنجان – ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: با نصب سایبان روی کولرهای آبی ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی می‌شود، با این کار ضمن کاهش مصرف انرژی از تابش مستقیم نور خورشید و هدررفت مقدار زیادی آب ناشی از تبخیر جلوگیری می کند.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان علیرضا جزء قاسمی با ارائه راهکارهای مناسب جهت کاهش مصرف آب افزود: استفاده از کولرهایی به رنگ سفید، عایق بندی کانال کولر جهت جلوگیری از هدر روی سرما و اطمینان از سلامت شناور کولر جهت جلوگیری از سرریز آب از مهمترین موارد برای مدیریت مصرف آب است.

به گفته وی، استفاده از کلیدهای ترموستات و نصب آنها یکی دیگر از روشهای موثر در کاهش مصرف انرژی و آب است و کلیدهای هوشمند توانایی اندازه گیری دمای محیط را دارند، در مواقع ضروری روشن و خاموش شده و از مصرف بیهوده آب و انرژی جلوگیری می کند.

این مسئول خاطرنشان کرد: مشترکان این استان باید به خصوص در روزهای گرم سال مصرف آب را مدیریت و دستگاه های اجرایی نیز در نهادینه کردن فرهنگ استفاده صحیح از منابع تلاش کنند.

جزء قاسمی اضافه کرد: با توجه بالا رفتن دمای هوا و افزایش مصرف آب، دستگاه های اجرایی نیز باید با صرفه جویی در مصرف آب، روش های استفاده صحیح از منابع آبی را ترویج دهند.

وی با تشریح راهکارهای کاهش مصرف در اداره ها و نهادهای عمومی استان زنجان اظهارداشت: استفاده از شیرآلات و تجهیزات کاهنده مصرف آب و بازدید منظم تاسیسات مصرف آب (شیرآلات، فلاش تانک و…) تعمیر و یا تعویض آن در صورت خرابی در کاهش هدر رفت آب موثر است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: جلوگیری از شستشوی خودرو در ادارات، نهادها و عدم استفاده از آب آشامیدنی برای شستشوی فضای اداری از دیگر راهکارهای موثر در زمینه کاهش هدر رفت آب است.

جزء قاسمی یادآوری کرد: عدم استفاده از آب نماها، فواره ها در مراکز اداری و تفریحی وابسته (حتی بازچرخانی) آبیاری فضاهای سبز در مراکز دولتی و الزام به نصب شیرهای کم مصرف و وسایل کاهنده مصرف آب از جمله راهکارهای موثر در کاهش مصرف آب به شمار می رود.

وی با بیان اینکه همه دستگاه های اجرایی باید در نهادینه کردن فرهنگ استفاده صحیح از منابع آبی تلاش کنند، اظهار داشت: شرکت آب و فاضلاب به تنهایی نمی تواند در این زمینه موفق باشد و در این خصوص نیازمند یاری همه دستگاه های دولتی و شهروندان هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: با نصب سایبان روی کولرهای آبی ۱۰ تا ۱۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی می‌شود چرا که در زیر سایبان قرار دادن کولر ضمن کاهش مصرف انرژی از تابش مستقیم نور خورشید و هدررفت مقدار زیادی آب ناشی از تبخیر جلوگیری می کند.

جزء قاسمی ادامه داد: مدیریت مصرف به عنوان مساله مهم و حیاتی در سراسر جهان به‌ویژه کشورهایی همچون ایران که با بحران کم آبی دست و پنجه نرم می‌کنند شناخته شده و مربوط به فصل خاصی نیست و باید در همه روزهای سال مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، هم اکنون شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان ۲۷۹ هزار و ۶۲۲ فقره انشعاب آب آشامیدنی در ۲۱ شهر دارد.

۶۰۸۵/۹۵۰۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =