موفقیت کشور در ارتباط صنعت و دانشگاه با شرکت‌های دانش بنیان محقق شده است

تهران-ایرنا - قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر در این چند سال موفقیتی در زمینه ارتباط صنعت با دانشگاه صورت گرفته از طریق شرکت‌های دانش بنیان بوده است.

شاهین آخوند زاده روز چهارشنبه در مراسم گردهمایی مدیران توسعه فناوری و روسای مراکز رشد دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در سالن همایش رازی افزود: تحقیقات در دانشگاه به خصوص دانشگاه علوم پزشکی یک سری شاخص‌ها دارد، اگر خودمان را منحصر به شاخص‌های خاص و ویژه کنیم مسیر را اشتباه می‌رویم.
وی تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید در تولیدات علمی خروجی داشته باشند زیرا در دنیا ما را با این امر می‌سنجند.
وی با اشاره به اینکه ما هنوز در بخش‌هایی از پژوهش پخته نشده‌ایم اما به سمت فناوری رفته‌ایم افزود: ما باید با انجام این کارها سطح سلامت جامعه را بالا ببریم، خوشبختانه در ۵ سال گذشته در هر سه قسمت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سطح جامعه بالا رفته است.
آخوند زاده گفت: در مقوله ارتباط دانشگاه و صنعت، از ارتباط سنتی این دو بخش ناامید هستیم، در واقع دو خط موازی هستند که به هم نمی‌رسند.
وی افزود: وقتی صنعتی پویا نیست و چشم بسته مونتاژ انجام می‌دهد، دانشگاه چکار خواهد کرد، هرچه ارتباط با صنعت داشته‌ایم از ۱۰ سال گذشته با شرکت‌های دانش بنیان بوده است.

تخصیص بیش از یک سوم بودجه معاونت تحقیقات وزارت علوم به فناوری دانشگاه‌ها
وی ادامه داد: بیش از یک سوم بودجه معاونت تحقیقات وزارت علوم را به تشکیلات فناوری دانشگاه‌ها اختصاص داده‌ایم، در دوره‌ای هستیم که سخت‌ترین دوره برای پژوهش دانشگاه‌ها و آسان‌ترین دوره برای فناوری دانشگاه‌ها است.
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: انشاالله هرچه سریعتر تحریم‌ها از بین برود، اما باید توجه داشت که به فناوری بعد از تحریم‌ها نیز توجه داشته باشیم.
وی افزود: در بخش آموزش فناوری باید کوشش خود را بیشتر کنیم، هنوز دانشجوی علوم پزشکی ما با الفبای فناوری آشنا نیست، باید به دانشجویان آموزش کلاسیک داده شود، بخشی از این امر به آموزش و پرورش بر می‌گردد، البته در این زمینه کارهایی شروع شده است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =