۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۸
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 83360494
۰ نفر
 کارگروه ایمنی بازار بزرگ زنجان تشکیل می شود

زنجان - ایرنا - مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان گفت: کارگروه ایمنی بازار بزرگ و تاریخی زنجان باهدف پیشگیری از بروز حوادث غیرمترقبه و ارتقای سطح ایمنی این محل تشکیل می شود.

حسن غفاری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به بازدید مدیرعامل آتش نشانی شهرداری از بازار بزرگ زنجان که یکی از شریان‌های اصلی اقتصاد این شهر محسوب می‌شود، برای جلوگیری از هر گونه حادثه ارتقای سطح ایمنی آن مورد توجه قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: حادثه دلخراش آتش سوزی در بازار تاریخی تبریز، نیز موجب شد تا سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان با تشکیل کارگروه تخصصی نسبت به ارائه طرح ایمنی بازار بزرگ و تاریخی شهر زنجان اقدامات لازم را انجام دهد.  

غفاری افزود: بررسی‌های انجام شده در بازار تاریخی شهر زنجان از وجود نواقص ایمنی بسیار در این مجموعه تاریخی و فرهنگی شهر حکایت دارد و لذا حفظ و نگهداری این اثر بزرگ مستلزم توجه به اصول ایمنی در زمینه‌های مختلف است.

مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان ادامه داد: بر این اساس ایمنی برق و سیم کشی استاندارد در مغازه‌ها، حجره‌ها و کاروانسراهای بازار و از طرفی ایمنی گاز شهری و نحوه صحیح نصب وسایل گازی در مکان‌های یاد شده اهمیت بسزایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: توجه به عرض معابر، چیدمان وسایل، جلوگیری از سد معبر برای باز بودن مسیر تردد  خودروهای امدادی در حین وقوع حادثه و از طرفی آموزش کسبه بازار در خصوص اصول مقدمات مهار آتش نیز مورد توجه قرار گرفته است که در کارگروه ایمنی بازار لحاظ خواهد شد.

مجموعه تاریخی بازار زنجان در قلب بافت قدیمی این شهر قرار دارد و بر اساس متون تاریخی ساخت آن در سال ۱۲۰۵ هجری قمری در دوران حکومت آقامحمد خان قاجار آغاز شده و در سال ۱۲۱۳ هجری قمری مقارن حکومت فتحعلی شاه قاجار پایان یافته است. البته در دوره‌های بعد نیز بناهایی به بازار زنجان افزوده شد که از جمله آنها می‌توان به ساخت چندین سرا، مسجد، گرمابه و مجموعه بازار بالا مشتمل بر بازار قیصریه، بازار بزازها، راسته‌های حجت الاسلام، امامزاده و عبدالعلی بیک اشاره کرد.

هم اکنون ۶ ایستگاه آتش نشانی در سطح شهر زنجان فعال است و تلاش می‌شود با توجه به نیاز شهر این تعداد افزایش یابد.
شهر زنجان به عنوان مرکز استان با سه منطقه شهرداری ۴۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.

۹۶۴۶/‌۶۰۸۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =