تحریم ها فرصت مناسبی برای اصلاح ساختار اقتصادی کشور است

اصفهان - ایرنا - معاون اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: فشار و تحریم ها از سوی دشمن، فرصت بسیار خوبی برای اصلاح و تقویت ساختار اقتصادی کشور است.

غلامرضا انصاری روز چهارشنبه در نشستی با هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معاون و کشاورزی اصفهان افزود: همانطور که با تجربه جنگ تحمیلی ایران توانست در حوزه دفاعی کشور خود را تقویت کند باید از تجربه جنگ اقتصادی نیز برای تقویت این حوزه بهره برداری شود.

وی با بیان اینکه ساختار اقتصادی کشور آسیب پذیر است گفت: به همین دلیل در حوزه‌های سیاسی توانستیم نفوذ خوبی در جهان داشته باشیم ولی در حوزه اقتصادی غافل از اصلاح بودیم و غربی‌ها نیز از این ضعف برای فشار بر کشور استفاده کردند.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه افزود: آمریکا برای قطع ارتباط با ایران علاوه بر دولت‌های سایر کشورها، شرکت‌ها را نیز تحت فشار قرار داه است اما می‌توان برای تجارت از ظرفیت فعالان اقتصادی کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکیه و همچنین چین و هند استفاده کرد زیرا این کشورها محدودیتی برای ارتباط با ایران برای خود قائل نیستند.

انصاری خاطرنشان کرد: به این منظور معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه در صحنه تحریم‌ها به شدت وارد عمل شده و در حال تقویت شرکت‌های صادرکننده، وارد کننده و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی است.

وی عراق را کشور بسیار ثروتمند و ترکیه را نیز کشوری قوی در حوزه تجارت عنوان کرد و گفت: باید به طور ویژه با این کشورها تجارت را گسترش بدهیم.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین گردشگری را صنعت بسیار مهمی در ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است که ما آماده کمک در این بخش هستیم.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان نیز در این نشست گفت: در شرایط تحریم نیازمند پارادایم از سوی وزارت امور خارجه برای تسهیل تجارت بین ایران و سایر کشورها هستیم.

مسعود گل شیرازی به معاون اقتصادی وزیر امور خارجه پیشنهاد داد که از طریق سفارتخانه‌ها و نمایندگی جمهوری اسلامی برای حمایت از تبادلات اقتصادی در بازارهای هدف استفاده شود.

وی همچنین برای تقویت گردشگری و معرفی ظرفیت‌های ایران در این بخش خواست تا از اماکن ایران در سایر کشورها برای معرفی جاذبه‌ها و توانمندی‌های ایران در این حوزه بهره لازم برده شود زیرا گردشگری مورد تحریم نیست و می‌توان با جذب گردشگر خارجی به رونق بیش از پیش این صنعت پرداخت.

در این نشست نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان به ارائه نقطه نظرات خود در باره راهکارهایی برای تقویت ساختار اقتصادی و استفاده از این ظرفیت در تمامی استان‌ها و همچنین توجه به بخش گردشگری پرداختند.

۶۹۹۴/‏‬ ۶۰۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =