پای قانون ارث بر گلوی اجرای برنامه‌های کشاورزی

ساری- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مازندران خرد شدن زمین بر اساس قانون ارث را یکی از مشکلات جدی در اجرای برنامه های کشاورزی استان دانست و گفت: اگر این مشکل را حل نکنیم قطعاً زندگی و ماندگاری روستائیان را در کنار زمین های کشاورزی استان از دست خواهیم داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسن خیریانپور روز چهارشنبه در نخستین نشست زهکشی اراضی کشاورزی شمال در ساری افزود: کشاورزی مازندران در استقلال و امنیت غذایی کشور بسیار موثر است چرا که این استان با تنوع ۷۲ محصول، سالانه بیش از هفت میلیون تن تولیدات کشاورزی داریم و به همین دلیل هم ضرورت عملیاتی شدن طرح زهکشی و شبکه آبیاری زمین کشاورزی در مازندران به عنوان مهمترین زیر ساخت فعالیت کشاورزی، دوچندان است.
معاون استاندار مازندران نبود زهکشی و شبکه آبیاری مدرن را یک آسیب جدی اراضی کشاورزی شمال دانست و بیان داشت: به همین دلیل نیازمند مطالعات و تحقیقات دقیق و سریع در این حوزه هستیم.

خیریانپور بر لزوم مهار آب های سطحی و مراقبت از زمین های کشاورزی برای جلوگیری از تغییر کاربری‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: اقتصادی کردن کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان مازندران را باید جدی بگیریم تا زندگی و ماندکاری در روستائیان را از دست ندهیم.

معاون استاندار مازندران جود بنادر، فرودگاه و ریل آهن در استان را ظرفیتی بزرگ برای صادرات محصولات کشاورزی دانست و بیان داشت: کشورهای حاشیه دریای خزر از جمله روسیه بازار مهم محصولات کشاورزی استان هستند، ولی.باید صنایع تبدیلی وابسته به کشاورزی، تجارت محصولات کشاورزی در مازندران بیشتر توجه شود.

وی توضیح داد: همسو با این رویکرد از محل یک درصد بودجه های پژوهشی دستگاه‌ها برای تهیه سند پهنه بندی محصولات کشاورزی، بسته بندی مناسب، برند سازی، صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی استفاده شده است و امروز سند مرکبات و طیور استان مازندران تهیه و در شورای برنامه ریزی و توسعه استان به تصویب رسیده است.

خیریانپور با تاکید بر این نکته که باید در کشاورزی مازندران برنامه ریزی پایداری برای اجرا، مراقبت و کنترل زمین های کشاورزی داشت، گفت: بیش از ۲۰ درصد اشتغال مازندران در بخش کشاورزی است و ۳۲۲ هزار بهره بردار در حوزه کشاورزی مازندران امرار معاش می‌کنند و به همین دلیل توقع داریم وزارت جهاد کشاورزی به مقوله زیر ساخت‌های کشاورزی استان توجه جدی داشته باشند.

بر اساس اعلام جهاد کشاورزی مازندران، در حال حاضر طرح جامع زهکشی اراضی استان در گستره ۱۵۵ هزار هکتار واقع در ساحل غربی نکا رود تا ساحل شرقی بابلرود در محدوده هفت شهرستان نکا، میاندرود، ساری، قائمشهر، جویبار، بابل و بابل سر و در ۴۲۷ روستا تهیه شده است که چهار حوضه آبی رودخانه نکا رود تا تجن در سطح ۳۵ هزار هکتار، حوضه رودخانه تجن تا سیاهرود در سطح ۴۰ هزار هکتار، حوضه سیاهرود تا تلار در سطح ۴۰ هزار هکتار و از حوضه رودخانه تلار تا بابلرود در سطح ۴۰ هزار هکتار را شامل می شود.

مازندران ۴۶۰ هزار هکتار زمین زراعی و باغی دارد که سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در آنها تولید می‌شود. برنجکاری با سطح ۲۳۰ هزار هکتار و مرکبات در ۱۱۵ هزار هکتار بیشترین سطح کشت در استان مازندران است. این استان سالانه با حدود تولید یک میلیون و ۵۰ هزار تن برنج سفید ۴۲ درصد برنج کشور را تأمین می‌کند.

۶۹۹۰/‏۱۶۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =