۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۸
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83360347
۰ نفر
سقف تسهیلات مقاوم سازی مسکن خلخال افزایش یافت

اردبیل_ایرنا _ رییس بنیاد مسکن خلخال از افزایش سقف تسهیلات بانکی مربوط به اجرای طرح مقاوم سازی مسکن روستایی این شهرستان خبر داد .

محمد حاتمی روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: براساس آیین نامه جدید سقف تسهیلات بانکی ارائه شده به متقاضیان اجرای طرح‌های مقاوم سازی مسکن روستایی از ۲۵۰ میلیون ریال سال قبل به ۴۰۰ میلیون ریال به ازای هر واحد در سال جاری افزایش یافته است.

او اظهار کرد: با توجه به افزایش هزینه ساخت مسکن ناشی از تورم بازار و افزایش قیمت مصالح ساختمانی و سایر هزینه‌ها، افزایش سقف تسهیلات بانکی موجب افزالیش سرعت اجرای طرح‌های مقاوم سازی مسکن روستایی در این شهرستان خواهد شد.

مدیر بنیاد مسکن خلخال بیان کرد: از زمان اجرای طرح مقاوم سازی مسکن روستایی در کشور تاکنون بیش از ۵۰ درصد از مجموع واحدهای مسکونی روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان بهسازی، نوسازی و مقاوم سازی شده است.

وی افزود: از مجموع ۱۲ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی روستایی در ۱۴۲ روستای دارای سکنه این شهرستان پنج هزار و ۸۷۱ واحد با پرداخت تسهیلات پنج درصدی مقاوم سازی از سوی بنیاد مسکن خلخال و با نظارت مستقیم این نهاد در مقابل حوادث قهری همچون زلزله مقاوم سازی شده است.

او گفت: با احتساب چهار درصد واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده غیر تسهیلاتی بنیاد مسکن که از سوی اهالی روستاهای خلخال اجرا شده مجموع واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده در برابر زلزله به بیش از ۵۰ درصد می‌رسد.

او با بیان اینکه از ۲۰۲ واحد مسکونی روستایی معرفی شده برای دریافت تسهیلات بانکی ۱۱۹ واحد موفق به عقد قرار داد با بانک عامل شدند، افزود: ادامه اجرای طرح مقاوم سازی در این شهرستان با جدیت دنبال می‌شود.
 

حاتمی گفت: بنیاد مسکن خلخال در سال گذشته اقدام به بهسازی کامل ۴۳ واحد مسکونی در حال تخریب روستای ترازوچ این شهرستان با پرداخت ۸۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به صاحبان این واحدها کرد و امسال نیز عملیات اجرایی ۷۵ واحد مسکونی در حال تخریب روستای مصطفیلوی این شهرستان را با پرداخت همین مبلغ بلاعوض ا به صاحبان واحدهای مسکونی این روستا آغاز کرده است.

او با بیان اینکه هشت میلیارد اعتبارات ملی پروژه‌های عمران و بهسازی معابر روستایی در سال گذشته محقق شده، افزود: این در حالی است که از مجموع ۱۶ میلیارد ریال اعتبارات استانی اجرای طرح‌های هادی فقط سه میلیارد و ۶۷۰ میلیون ریال تخصیص یافت.

وی بیان کرد: امسال هشت تفاهم نامه مشارکتی اجرای طرح‌های هادی روستایی با دهیاران به امضا رسیده و پروژه‌های سنگفرش و آسفالت معابر هشت روستا بصورت مشارکتی اجرا خواهد شد.
 

حاتمی از صدور بیش از هشت هزار جلد سند مالکیت روستایی در این شهرستان خبر داد و افزود: دلیل کندی در روند صدور اسناد مالکیت روستایی نبود همکاری لازم از سوی اهالی برخی از روستاهای شهرستان و یا فقدان مدارک لازم برای این کار در دست صاحبان واحدهای مسکونی روستایی خلخال است.

وی گفت: در حالی که بنیاد مسکن خلخال با کمبود نیروی انسانی مواجه و تعداد کارکنان آن از ۱۷ نفر به پنج نفر کاهش یافته ولی این امر تاثیری در روند خدمت رسانی به مناطق محروم روستایی با توجه به وظایف ذاتی این نهاد دستاورد انقلاب اسلامی نداشته است.

خلخال در جنوب اردبیل واقع است.

۶۰۱۶/‏۷۱۱۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =