تالش از نظر کاربرد ماشین آلات کشاورزی جایگاه سوم را در گیلان دارد

آستارا - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی تالش گفت: این شهرستان از نظر ضریب کاربرد ماشین آلات کشاورزی در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصول، رتبه سوم را در استان گیلان دارد.

سید علی موسوی روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در بخش کشاورزی تالش ۷۶۰ دستگاه انواع تراکتور، ۲۰۲ دستگاه کمباین مخصوص برنج و ۴۸۵ دستگاه نشاکار به کار گرفته می‌شود و کل اراضی زارعی این شهرستان، ۲۰ هزار هکتار است که حدود ۱۶ هزار هکتار آن به کشت برنج اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: میانگین عملکرد یا محصول برنج شالیزارها، چهار هزار و ۶۵۰ کیلوگرم شلتوک است و از چهار هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی باغی، حدود سه هزار هکتار به کشت کیوی اختصاص یافته و چهار هزار و ۵۰۰ باغدار کیوی سالانه ۹۰ هزار تن محصول استحصال می‌کنند.

مدیر جهاد کشاورزی تالش اجرای طرح‌های خودکفایی گندم و جو، توسعه باغات در اراضی شیب دار، توزیع بذر گواهی شده، انتخاب ارقام مشارکتی برنج و اجرای کشت دوم آن در هشت هزار و ۱۵۰ هکتار اراضی زراعی، اصلاح باغات، تولید محصولات علوفه‌ای پاییز دیم، اجرای طرح کشت شبدر برسیم و لاکی، نظارت بر عملکرد بانک نشا و کشت، توسعه گیاهان دارویی، نظارت بر توزیع انواع کود، مبارزه بیولوژیک با استفاده از زنبور تریکوگراما، ایجاد شبکه مراقبت محصولات زراعی و باغی توسط پنج کارشناس و نظارت بر عملکرد فروشگاه‌های مجاز سموم کشاورزی و عاملان توزیع کود را از اقدامات این نهاد در سال زراعی گذشته است.

موسوی ترویج و آموزش کشاورزی را مهم دانست و بیان نمود: برای زنان و مردان کشاورز و بهره بردار در روستاها ۸۸ دوره آموزش یک روزه در زمینه‌های کشاورزی برگزار، پنج صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی تشکیل و به چهار بانوی عشایر تسهیلات اعطا شده است.

در ۲۰ هزار هکتار اراضی زراعی تالش ۳۰ هزار بهره بردار به کشاورزی مشغول هستند.

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در بخش‌های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.

۷۱۰۶ / ‏‬ ۷۱۲۴ /‏۲۰۰۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =