۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۶
کد خبرنگار: 915
کد خبر: 83360300
۰ نفر

برچسب‌ها

کمبود فضای آموزشی در شهر گنبدکاووس از مشکلات جدی است

گنبدکاووس - ایرنا - معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش گنبدکاووس کمبود فضای آموزشی در مناطق شهری را از مشکلات جدی آموزش و پرورش در شهرهای مختلف استان گلستان از جمله گنبدکاووس ذکر کرد و افزود: اگرچه درسال جاری چند پروژه مدرسه سازی از محل اعتبارات ملی و سیل در این شهرستان آغاز شده اما همچنان به کمک‌های خیرین برای رفع کمبود فضای آموزشی در شهرها نیاز داریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کمال الدین نظرنژاد سه شنبه شب در جلسه شورای انجمن اولیا و مربیان گنبدکاووس گفت: درسایه تلاش‌های خیرین مدرسه ساز و دولت، در سال‌های گذشته مدارس خوبی در روستاهای گنبدکاووس احداث شده و دیگر نیازی به ساخت مدرسه در روستاها نیست.

وی خاطرنشان کرد: باید ساخت و سازها را به مناطق شهری هدایت نمایم چون تراکم جمعیت دانش آموزی در شهر گنبدکاووس بالای ۳۰ نفر است که تلاش می‌شود این تراکم به ۳۰ نفر محدود شود.

وی گفت: یه مدیران مدارس شهری ابلاغ شده که برای سال تحصیلی جدید حق ثبت نام بیش از ۳۰ نفر در کلاس درس را ندارند.

مدیر آموزش و پرورش گنبدکاووس با تاکید برضرورت ارتباط مستمر خانواده‌ها با مدرسه، رمز موفقیت آموزشی و پرورشی مدارس را حضور اولیای دانش آموزان در آن دانست و گفت: انجمن‌های اولیا و مربیان مدارس بایستی با همفکری مدیران، شرایط حضور بیشتر خانواده‌ها در مدرسه را برای استفاده از مشارکت فکری، معنوی و بعضاً مالی آنان فراهم نمایند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و خانواده‌ها، از انجمن اولیا و مربیان مدارس درخواست کرد تا با تصمیمات منطقی و اصولی خود به حفظ آرامش روانی خانواده‌ها کمک کرده و آنان را برای کمک مالی اجباری به مدرسه تحت فشار قرار ندهند.

نظرنژاد افزود: بر این اساس برای سال تحصیلی آینده به مدیران مدارس گنبدکاووس ابلاغ شده که هیچ تغییری در رنگ لباس فرم مدارس ایجاد نشود تا خانواده‌ها مجبور به هزینه در این بخش نشوند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به مسائل پرورشی در کنار مسائل آموزشی در مدارس تصریح کرد: امروز برخی آسیب‌های اجتماعی نسل نوجوان و جوان ما را تهدید می‌کند که لازم است همه ارکان مدرسه از مدیر، معاون، معلم و دبیر با همکاری و مشارکت خانواده‌ها نسبت به آگاهی بخشی به دانش آموزان و پیشگیری از آسیب‌ها تلاش جدی داشته باشند.

مدیر آموزش و پرورش گنبدکاووس ادامه داد: توجه به مسائل تربیتی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی صرفاً بر عهده معلمان و یا معاونین پرورشی مدارس نیست بلکه همه کادر آموزشی و اداری مدرسه موظفند نسبت به این مسائل حساس و به آن ورود نمایند.

وی، آموزش مدیران مدارس توسط مدیران موفق، آموزش دبیران توسط دبیران موفق و آموزش انجمن‌های اولیا و مربیان توسط انجمن‌های موفق را از برنامه‌های درحال اجرای آموزش و پرورش گنبدکاووس برای پیشبرد اهداف عالی نظام تعلیم و تربیت اعلام کرد و گفت: استفاده از ظرفیت خانواده‌ها در بخش‌های مختلف نیز امری ضروری است که باید مورد توجه مدیران مدارس قرار گیرد.

نظرنژاد به بیانیه موسوم به گام دوم انقلاب که ازسوی رهبری اعلام شد نیز اشاره کرد و افزود: آموزش و پرورش نیز تلاش دارد نسبت به تحقق این بیانیه گام‌های مؤثری بردارد که یکی از این اقدامات استفاده از نیروهای جوان در پست معاون مدارس است.

به گزارش ایرنا، عضو شورای انجمن اولیا و مربیان استان گلستان نیز در این جلسه تجربه اندوزی از مدیران و انجمن‌های موفق و تعامل بیشتر خانواده‌ها و مدرسه با یکدیگر را از نیازهای ضروری آموزش و پرورش دانست و گفت: خانواده و مدرسه دو بال پرواز و عامل رشد و پیشرفت آموزشی و تربیتی نسل آینده هستند که باید در کنار هم بوده و متوازن با هم حرکت نمایند.

سلطان پرویز افزود: امروز مهمترین رسالت انجمن اولیا و مربیان مدارس، مشارکت دادن خانواده‌ها در نظام تعلیم و تربیت است و لازمه آن اعتماد سازی مدیران است تا این نگاه که خانواده‌ها را صرفاً برای کمک مالی به مدرسه دعوت می‌کنند، از ذهن خانواده‌ها پاک شود.

وی اضافه کرد: برخی مسائل و مشکلات آموزش و پرورش و مدارس در جلسه‌ای که قرار است شورای انجمن اولیا و مربیان گلستان با نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی، در روزهای آینده برگزار کنند، به آنان ابلاغ می‌شود تا برای رفع آن چاره اندیشی شود.

به گزارش ایرنا، حسین فدایی کارشناس مسئول انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش گنبدکاووس نیز دراین جلسه از فعال بودن ۴۳۰ انجمن اولیا و مربیان در مدارس این شهرستان با مجموع چهار هزار عضو خبر داد و گفت: علاوه بر انجمن‌ها، برخی کارگروه‌ها مانند کارگروه آموزشی، پرورشی، بهداشتی، فوق برنامه، مالی، عمرانی و رفاهی نیز با حضور اولیای دانش آموزان در مدارس فعال شده و به مدرسه کمک می‌کنند.

آموزش و پرورش شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان افزون بر ۷۱ هزار دانش آموز دارد.

۱۸۶۰/‌۳۰۳۹/‌

برچسب‌ها