۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۱
کد خبرنگار: 1825
کد خبر: 83360296
۰ نفر
شرق کرمان در معرض خطر بیابانی شدن

کرمان- ایرنا - مسئولان شهرستان ریگان می گویند : رو به فزونی نهادن توفانهای شن و ریزگردها در مناطق شرقی استان کرمان از جمله ریگان این مناطق را در معرض جدی خطر بیابانی قرار داده است .

آنان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزودند: هر چند دولت و مدیران ارشد طی چند سال گذشته در خصوص مهار حرکت شن های روان و ریزگردها نگاه جدی و خوبی نسبت به شرق استان داشته اند ولی این حمایتها تاکنون نتوانسته در مبارزه با این آسیب ها موفق باشد و روز به روز شاهد توفانهای شن و خالی شدن سکنه روستاها از سکنه هستیم.

امین باقری فرماندار ریگان به مناسبت هفته بیابان زدایی گفت: مساحت چهار شهرستان شرقی در استان کرمان بیش از ۲میلیون هکتار است که یک میلیون و۳۰۰ هزار هکتار آن را عرصه‌های بیابانی تشکیل می‌دهد.

وی اظهار داشت: به دلیل کاهش نزولات جویی و از بین رفتن پوشش گیاهی مساحت کانون‌های بحرانی و حساس به فرسایش بادی بیش از ۲۶۰ هزار هکتار است که بیشترین کانون‌های بحرانی شرق کشور در شهرستان ریگان هستند.

فرماندار ریگان تصریح کرد: طی سال‌های گذشته اقدامات خوبی در شهرستان ریگان صورت گرفته است که بیش از ۱۷ هزار هکتار نهالکاری ومالچ پاشی در این مناطق انجام شده است.

باقری بیان داشت: تا کنون در شرق استان کرمان بیش از ۳۱۰ هزار هکتار نهالکاری و جنگل دست کاشت ایجاد شده است.

وی بیان داشت: در شرق استان کرمان عرصه‌های بیابانی در حال افزایش هستند که این امر باعث شده بسیاری از روستاهای شهرستان خالی از سکنه شوند.

فرماندار ریگان با اشاره به اینکه مردم شرق استان در زمینه بیابان زدایی مشارکت جدی دارند ابراز کرد: توسعه شرق استان در گروه بیابان زدایی است.

باقری گفت: برای بیابان زدایی و مهار شن‌های روان یک طرح ۵ ساله در قالب طرح تحقیقاتی پژوهشی در این شهرستان‌ها در حال انجام است.

وی بیان داشت: برای حفظ عرصه‌های منابع طبیعی نیز یک طرح مشارکتی در شهرستان در حال اجرا است.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری ریگان گفت: شرق استان کرمان به دلیل وزش توفان‌های شدید شن در حال بیابانی شدن است.

مجید امیر زاده افزود: برای جلوگیری از بیابانی شدن شرق استان اقدامات خوبی در زمینه نهالکاری ومالچ پاشی انجام شده است.

وی افزود: طرح نهالکاری در ۷۰۰ هکتار از کانون‌های بحران فرسایش بادی و بیابانی با اعتبار ۴۴ میلیارد ریال هم اکنون با مشارکت مردم در حال اجرا است.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری ریگان خواستار اعتبارات ویژه‌ای برای بیابان زدایی در شرق استان کرمان شد.

امیرزاده افزود: در صورتی که فعالیت‌های بیابان زایی در شرق استان کاهش نیابند شاهد خسارات زیادی در بخش‌های کشاورزی ودیگر فعالیت‌ها در این مناطق خواهیم بود.

بیابانی شدن وتوفان‌های شدید در شرق استان کرمان ۱۶ روستا را خالی از سکنه و ۱۵۰ روستا را در محاصره قرار داده است.

ریگان بعد از خوزستان دومین نقطه کانون بحران فرسایش بادی در کشور است که تا مرکز استان ۲۸۵ کیلومتر فاصله دارد.

۷۴۴۲/‏‬ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =