۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۰
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83360289
۰ نفر

برچسب‌ها

عشایر استان اردبیل خدمات بهتری می گیرند

اردبیل _ ایرنا _ مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت:با اجرای طرح جامع ساماندهی عشایر ،سطح خدمات ارائه شده به جامعه عشایری این استان افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا، معرفت آذری روز چهارشنبه در جلسه شورای عشایری خلخال افزود: در حالی که سهمیه نهاده‌های دامی توزیع شده عشایر این استان در سال گذشته ۲ هزار تن بود، این میزان به چهار هزار تن در سال جاری رسیده است.
وی گفت: با هدف حمایت از قشر تلاشگر و مولد کار و تولید عشایر استان در سال جاری میزان سهمیه آرد یارانه دار تخصیصی به عشایر از ۳۰۰ تن سال گذشته با ۱۵۰ تن افزایش به ۴۵۰ تن افزایش یافت.
آذری با بیان اینکه در سال گذشته با هدف تأمین آب سالم و بهداشتی در مناطق عشایر نشین استان با صرف اعتباری بالغ بر ۱۹ میلیارد ریال ۱۲۰ دستگاه تانکر ۲ هزار لیتری خریداری و در مناطق عشایر نشین استان توزیع شد، اظهار داشت: برای خرید ۳۰۰ دستگاه تانکر آب هزار لیتری نیز خریداری و بزودی این تانکرها توزیع می‌شود.
او از صدور دفترچه‌های جدید عشایری در بین عشایر مناطق مختلف استان خبر داد و گفت: با توزیع این دفترچه‌های جدید زمینه افزایش توان مالی تعاونی‌های عشایری فراهم و امکان خرید نهاده‌های دامی، جو و سایر اقلام مورد نیاز عشایر فراهم می‌شود.
وی همچنین بیان کرد: دفترچه‌های جدید حاوی اطلاعات خانواده‌های عشایری است که امکان افزایش سطح خدمات ارائه شده به جمعیت عشایری را برای اداره کل امور عشایری در مرکز و ادارات امور عشایری شهرستان‌ها فراهم می‌کند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته هزار کیلومتر راه عشایری در استان تسطیح، مرمت و بهسازی شد، اظهار داشت: ۲۲۰ کیلومتر از مجموع این راه‌ها مربوط به راه‌های ارتباطی عشایر شهرستان خلخال است.

آذری با بیان اینکه برغم کاهش ۷۲ درصدی سطح اعتبارات استانی تخصیص یافته به امور عشایری خلخال ۷۲ طرح و پروژه عمرانی در مناطق عشایرنشین این شهرستان اجرا شده، خواستار توجه ویژه فرماندار این شهرستان به افزایش سطح اعتبارات استانی امسال امور عشایر شد.

وی به ارائه ۱۵ میلیارد ریال تسهیلات بانکی به جامعه عشایری این شهرستان در راستای رونق کسب و کار عشایر در سال گذشته اشاره کرد و افزود: از مجموع ۱۵ تعاونی خرد زنان عشایری تشکیل شده در استان اردبیل هفت تعاونی در خلخال راه اندازی شده که این میزان حدود ۵۰ درصد از کل تعاونی های تشکیل شده استان اردبیل است.
آذری بیان کرد: پارسال ۳۴ میلیارد ریال اعتبارات مربوط به ارزش افزوده عشایر استان از طریق فرمانداری‌ها جذب و برای اجرای پروژه‌های عمرانی مناطق عشایر نشین هزینه شد که سهم خلخال از این اعتبار یک میلیارد و ۹۸۰ میلیون ریال است که در حال حاضر این اعتبار در اختیار فرمانداری این شهرستان بوده که به تناسب نیاز مناطق هزینه خواهد شد.

وی اظهار داشت: از کل جمعیت عشایری استان اردبیل چهار درصد در خلخال سکونت دارند که با ۵۳۷ خانوار در قشلاق و ۵۶۹ خانوار ییلاق و با برخورداری از ۳۴ هزار و ۵۱۶ واحد دامی سالانه ۲۰۸ تن گوشت قرمز، ۸۷۰ تن شیر و ۳۸ تن پشم تولید می‌کنند.
عشایر استان اردبیل از ۴۵ طایفه مستقل تشکیل شده که در هزار و ۵۲۷ اوبا، ۵۲۷ قشلاق، ۲۳۷ ییلاق، هفت زیست بوم و ۵۱ سامانه زندگی می‌کنند.
در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل ۶.۵ درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می‌دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل ۶ درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده‌اند.
عشایر استان اردبیل سالانه ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز، ۴۳ هزار تن شیر، پنج هزار و ۴۰۰ تن پنیر و هزار و ۵۰۰ تن پشم و ۱۳ هزار و ۶۰۰ متر مربع صنایع دستی تولید می‌کنند. برخی از عشایر عشایر استان به شغل باغبانی و کشاورزی نیز مشغول هستند ولی در مجموع تولیدات عشایر استان از لحاظ وزنی ۱۵۹ هزار تن و از لحاظ ریالی ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال است.

۷۱۱۹/‏۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =