۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۱
کد خبرنگار: 2961
کد خبر: 83360243
۰ نفر

برچسب‌ها

مقدمات کشت سه هزار هکتار جنگل دست کاشت در بافق فراهم شد

یزد- ایرنا- فرماندار بافق گفت:با فراهم شدن مقدمات کشت سه هزار هکتار جنگل دست کاشت از سوی منابع طبیعی، در یک برنامه زمان بندی مشخص سطح این جنگل‌ها در بافق به ۱۰ هزار هکتار افزایش می‌یابد.

محمد زاده رحمانی که ۲ روز قبل از کانون فرسایش بادی منطقه گود گوار بافق بازدید کرده بود روز چهار شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، جنگل‌های دست کاشت در شهرستان را حدود هفت هزار هکتار بیان کرد و اظهار داشت: با فراهم شدن مقدمات مربوطه، با منابع طبیعی در حال رایزنی و همکاری هستیم که در برنامه زمان بندی مشخص این میزان جنگل کاری به ۱۰ هزار هکتار افزایش یابد.

وی از آمادگی فرمانداری برای هرگونه مساعدت در این خصوص خبر داد و افزود: پیگیری می کنیم تا هر چه زودتر اعتبار مورد نظر اختصاص پیدا کند و کشت نهال و جنگل کاری در بافق آغاز شود.

این مسئول با اشاره به اینکه در ورودی شهر، پنج هزار و ۷۰۰ هکتار از این جنگل‌ها برای جلوگیری از ورود ریز گردها و ماسه به جاده و ریل وجود دارد تصریح کرد: منطقه جنگل دست کاشت گودگوار مکان یابی خوبی داشته است و باعث شده از ورود ریز گردها به مناطق زیستی شهر بافق جلوگیری شود.

وی جلوگیری از پیشروی کویر، تثبیت شن های روان، پیشگیری از ورود ریزگردها به روستاهای اطراف را از اهداف بیابانزدایی در گود گوار عنوان و بیان کرد: مهار ریز گردها و شن های روان مانع از آسیب رسانی به خطوط ریلی بافق، جاده های دسترسی روستاهای همجوار و همجنین جاده مواصلاتی بافق- یزد و نوق می شود.

زاده رحمانی، کاشت نهال تاغ در منطقه گودگوار را سازگارتر با اقلیم خشک و شرایط آب و هوایی این منطقه عنوان کرد.
وی افزود: در این منطقه تاکنون سه هزار و ۷۰۰ هکتار عملیات بیولوژیکی برای آن تعریف شده و یکهزار و ۷۰۰ هکتار هم کشت و نهال کاری صورت گرفته است.

زاده رحمانی همچنین وسعت شهرستان بافق را حدود یک میلیون هکتار برشمرد و خاطر نشان کرد: از این میزان ۴۰۰ هکتار آن بیابان است که خوشبختانه به علت مطلوب بودن سطح آب‌های زیرزمینی به کاهش آب مصرفی برای آبیاری گیاهان کمک می‌شود.

منطقه گود گوار در فاصله ۱۲ کیلومتری شهر بافق و ۷۰۰ متری روستای رضائیه و در محدوده مزارع اسلام آباد، چاه کشاورزی بیکاران، خطوط انتقال نیرو و نیز مزرعه باقری قرار دارد.

این شهرستان با یکهزار و ۶۰۰ متر مربع وسعت بیش از ۹۰ درصد از این سطح شامل عرصه های طبیعی است.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق یزد قرار دارد.

۷۵۴۳/‏‬ ۶۱۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =