۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۴
کد خبرنگار: 1928
کد خبر: 83360182
۰ نفر

برچسب‌ها

یک بستر و دو رویا

تهران- ایرنا- نقش اصولگرایان در این ماجرا چگونه است؟ طبعاً اگر اصولگرایان به عنوان یک جناح سیاسی مدنظر باشند، نقشی ندارند، یا حداقل تاکنون ادعایی در این‌باره مطرح نشده است. ولی اگر منظور وضعیت سیاسی یا عملکرد سیاسی گذشته این جناح یا نهادهای دست‌اندرکار این‌گونه مسائل و ذهنیتی که مردم در این‌باره دارند، مورد نظر باشد، نقش آنان قابل چشم‌پوشی نیست.

عباس عبدی در یادداشتی در روزنامه اعتماد، نوشته است: اگر نه در اصل وقوع رخداد، بلکه در تشدید آن یا در تفسیر از قتل نقش مهمی دارند. چگونه؟

اخیراً یک نظرسنجی اینترنتی درباره این حادثه منتشر شده است که پرسش و پاسخ‌ها به شرح زیر است.

سوال: در ماجرای قتل همسر دوم محمدعلی نجفی چه چیزی مساله اصلی ذهن شما شد؟

پاسخ‌ها:

۱ مسائل امنیتی که درباره این ماجرا مطرح شد با ۵۶ درصد پاسخ‌ها

۲ بدفرجامی یک سیاستمدار که می‌توانست خوشنام و موفق باشد با ۲۹ درصد پاسخ‌ها

۳ مرگ یک انسان با ۶ درصد پاسخ‌ها

۴ نحوه رفتار رسانه‌ها بالاخص صداوسیما با ۶ درصد پاسخ‌ها

۵ تفاوت در رفتار با متهم به قتل با ۳ درصد پاسخ‌ها

چرا اکثریت قاطع افراد توجه‌شان به وجه اطلاعاتی و امنیتی ماجرا رفته است؟ شاید بگوییم که این وجه ماجرا جذاب‌تر است، ولی پیشینه‌ای که از گذشته وجود دارد و سوءاستفاده‌هایی که از این نوع مسائل برای تخریب افراد می‌شد و به‌طور معمول هم به این تخلفات رسیدگی نمی‌شود و حتی مرجع رسیدگی‌کننده بعضاً در ماجرا دخالت داشته، ریشه این نگاه است. از این رو غیر طبیعی نیست که مردم نیز این وجه رخداد قتل را برجسته کنند و طبعاً نوعی پذیرش اتهام در این توجه نیز هست و این هزینه سنگینی است که آنان به دلیل عملکرد گذشته و حتی حال خود می‌پردازند. مسکوت گذاشتن بسیاری از پرسش‌ها و ابهامات که از گذشته دور طرح شده است موجب می‌شود که امروز و در چنین مواردی هزینه خود را به اصولگرایان تحمیل کند. عوارض این عدم‌شفافیت‌ها دیر یا زود بر حکومت نیز بار می‌شود. نقل قول‌هایی که همواره از دوران بازجویی‌ها می‌شود و یا آوردن چنین مواردی در پرونده‌ها را زیاد شنیده‌ایم، همگی آنها موجب سلب اعتماد و بدبینی جدی می‌شود که شده است. هیج توجه کرده‌اید که چرا نهادهایی که در این شرایط مورد اتهام قرار می‌گیرند سکوت را بر پاسخگویی ترجیح می‌دهند؟

سکوتی که ممکن است تعبیر به پذیرش اتهام شود. علت روشن است. حتی اگر خود را مبرا از این اتهامات بدانند راه معتبری که مورد قبول افراد بی‌طرف باشد، برای اثبات ادعای خود باقی نگذاشته‌اند تا امروز از آن طریق برای اثبات بی‌گناهی خود استفاده کنند. هر واکنشی به بدتر شدن اتهامات علیه آنان منجر خواهد شد. چنین وضعیتی محصول عملکرد گذشته همین نهادها است.

دستگاه قضائی نیز در این میان مسؤولیت دارد. اجازه دهید بگویم که از چه زمانی اعتبار احکام غیرسیاسی نیز با ابهام مواجه شد؟ در زمان جنگ که فضای روانی خاصی داشت، به دلیل برخی مسائل احساسی در چند حادثه جداگانه چند نفر از افرادی که آنان را قلدر محل می‌نامند به دلایلی با برخی افراد بسیجی محل دعوا کرده و کشته می‌شدند. در آن زمان اعدام یک بسیجی به اتهام کشتن چنان فردی برای روحیه عمومی بسیار سنگین بود و آثار منفی بر فضای رفتن به جبهه می‌گذاشت. ولی پس از رسیدگی قضائی و به‌طور عادی حکم قصاص صادر شده بود و قاتل زیر حکم قصاص رفته بود. به همین دلیل برخی دنبال نقض یا توقف اجرای حکم بودند. دستگاه قضائی مطلقاً زیر بار نمی‌رفت به همین دلیل بالاترین مقامات سیاسی و نظامی نزد خانواده مقتول می‌رفتند تا رضایت بگیرند. حالا این را مقایسه کنید با حکمی که در رابطه با اتهام آقای جلال‌الدین فارسی به قتل صادر شد.

فارغ از همه مواردی که ایجاد ابهام می‌کرد در نهایت شعبه رسیدگی‌کننده دیوان کشور در میانه راه عوض شد!! و دیدیم که چگونه اعتبار این نوع احکام غیرسیاسی هم با پرسش مواجه شد. موارد دیگری هم رخ داد از جمله اتهام قتل فرزند یکی از وزرای سابق که معلوم نشد پرونده چه سرنوشتی پیدا کرد. اکنون که آقای رئیسی قصد شنیدن انتقادات و پیشنهادها را دارند چه خوب است از پرونده‌های مهم آغاز کنند و به عنوان اولین پرسش دستور دهند تمامی پرونده‌های قتل در یک سال اخیر بررسی و فاصله زمانی (بر حسب روز کاری) وقوع قتل یا بازداشت متهم تا صدور کیفرخواست و آغاز رسیدگی را با ریز جزئیات درآورده و با این پرونده مقایسه کنند. بعید می‌دانم مورد مشابهی با این حد از سرعت در رسیدگی وجود داشته باشد. حتی نزدیک به این زمان هم وجود ندارد. و احتمالاً در تاریخ رسیدگی‌های قضائی ایران هم بی‌سابقه است. طبیعی است که چنین مواردی ایجاد ابهام می‌کند. آن هم در شرایطی که تعدادی جوان محیط زیستی به اتهام جاسوسی حدود ۱۸ ماه است که در زندان هستند و هنوز وضعیت بازپرسی آنان نهایی نشده است! نکته دیگری که باید تاکید کرد این است که مبادا کوششی برای جلوگیری از رضایت خانواده مقتول صورت گیرد که در این صورت کل مساله لوث خواهد شد. اگر چنین کوششی صورت گیرد حتماً برملا می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =