۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۲
کد خبرنگار: 1929
کد خبر: 83360147
۰ نفر

برچسب‌ها

فشارهای زنجیره‌ای علیه زنگنه

تهران- ایرنا- چندی است که فشارهای عجیبی از سوی برخی جریانات در مجلس به بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت وارد می‌آید و آنها با این توجیه که کاری برای فروش نفت انجام نمی‌دهد و تعلل در حوزه دور زدن تحریم‌ها به زیان کشور تمام شده، طرح استیضاح وزیر نفت را تدوین کردند و اصرار دارند تا اعلام وصول شود.

اینکه برخی درصددند به جامعه القا کنند که دولت روحانی احتمالاً به پایان نخواهد رسید گویا بر اساس برنامه ریزی هایی است. چرا که اگر اتفاقات چند وقت اخیر در هجمه یه دولت را مانند تکه‌های پازل کنار هم قرار دهیم می‌توان به این نتیجه رسید که جریانی تمام تلاش خود را برای زمینگیر کردن دولت انجام می‌دهد. پس از چندی که ظریف وزیر امور خارجه در تیرس دلواپسان بود، حال چندی است که زنگنه وزیر نفت هدف آتش توپخانه دلواپسان قرار دارد و هر روز اظهاراتی مبنی بر عدم کارایی، انفعال، اختلاف با رئیس‌جمهور و در نهایت استیضاح وی به گوش می‌رسد. لذا پرواضح است که جریانی خارج از مجلس در تلاش است که نمایندگان را به سمت و سوی استیضاح وزیر نفت سوق دهد. این در حالی است که زنگنه یکی از موفق ترین وزرای دولت روحانی بوده و هست. گرچه این تخریب و اتهامات ادامه خواهد داشت، اما وزیر نفت در ارتباط با حواشی مربوط به برکناری‌اش می‌گوید: «متأسفانه با آقای روحانی هیچ مشکل و چالشی در این ۶ سال نداشتیم. من عقب نشینی نمی‌کنم».

پروژه تخریب زنگنه

دلواپسان مجلس حتی در این شرایط حساس و خطیر که کشور در جنگ اقتصادی بسر می‌برد نیز درصدد تأمین منافع خود هستند و به جای کمک به دولت برای خروج کشور از این وضعیت به تخریب کابینه و وزرایش می‌پردازند. در همین راستا چندی است که فشارهای عجیبی از سوی برخی جریانات در مجلس به بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت وارد می‌آید و آنها با این توجیه که کاری برای فروش نفت انجام نمی‌دهد و تعلل در حوزه دور زدن تحریم‌ها به زیان کشور تمام شده، طرح استیضاح وزیر نفت را تدوین کردند و اصرار دارند تا اعلام وصول شود. این در حالی است که مسائل به همین جا ختم نشده و تحرکات دلواپسانه این جریانات تا جایی ادامه داشته که متوسل به شایعه‌سازی و ایراد اتهامات واهی علیه زنگنه شده‌اند. چندی پیش بود که یکی از نمایندگان اتهاماتی را از قبیل وجود دستگاه‌های کارتخوان در دفتر وزیر، پتروشیمی‌ها و فاز ۱۱ پارس جنوبی به وزیر نفت وارد کرده بود که به تکذیب و شکایت زنگنه از این نماینده به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان منجر شد. جالب اینکه اینها در گام بعدی پروژه ایجاد اختلاف میان رئیس‌جمهور و وزیر نفت را مطرح کردند که روحانی از عملکرد زنگنه راضی نبوده و درصدد تغییر وی است. ادعایی که کذب بودن آن حتی نیازی به تکذیبیه نیز ندارد؛ چرا که زنگنه یکی از مردان مؤثر روحانی در کابینه است. لذا به نظر می‌رسد جریانی مشکوک از خارج از مجلس به دنبال تحریک و فشار به جمعی از نمایندگان برای استیضاح زنگنه است. جریانی که حتی بابک زنجانی را از زندان علم می‌کنند تا وزیر مستقر را تهدید به تغییر جاهایشان کند. اینکه صحبت از منفعل بودن زنگنه به میان می‌آید نیز صرفاً بدین خاطر است که وزیر نفت مثل دولت سابق در شرایط تحریم فضا را برای بابک زنجانی‌ها جهت دور زدن تحریم باز نکرده که جریانی در این بین به کاسبی تحریم بپردازند.

منبع خبر را نمی‌گویم

نماینده نجف‌آباد که خبرهای وی در خصوص وزیر نفت بارها از سوی دولت و وزارت نفت تکذیب شده در ارتباط با منبع خبری خود اظهار داشت: هیچ جای دنیا باب نیست سیاستمداری منبع خبر خود را به خبرنگاری بگوید، بنده منبع خبرم را نمی‌گویم. ابوالفضل ابوترابی درخصوص اینکه با وجود اطمینانش به تغییر زنگنه از سوی رئیس جمهور؛ چرا این خبر تکذیب شده گفت: گزینه جایگزین ایشان، این سمت را نپذیرفتند. وی در خصوص شائبه انتشار اخبار کذب از ناحیه خود درباره وزیر نفت تصریح کرد: خیر، منتقدان ما عملکرد آقای زنگنه را می‌بینند، ایشان تحرک لازم را ندارند و ریسکی را نمی‌پذیرند. امروز تولید و فروش نفت ما در شرایط جنگی است؛ اما اقدامی نمی‌کنند. ترابی خاطرنشان کرد: من حتی استیضاح ایشان را امضا کردم.

عقب نشینی نمی‌کنم

وزیر نفت حواشی ایجاد شده مبنی بر احتمال برکناری‌اش از وزارت نفت به دلیل چالش با رئیس جمهوری را رد کرد و اظهار داشت: من هم این موضوع را شنیدم ولی متأسفانه با آقای روحانی هیچ مشکل و چالشی در این ۶ سال نداشتیم. بیژن نامدار زنگنه گفت: می‌دانم اینگونه خبرها را چه کسانی و چگونه به بعضی از دوستان نماینده در مجلس می‌دهند. وی افزود: من بارها خواهش کردم که دوستان نماینده، منابع‌شان را تغییر دهند. منابع آنها زیاد اشتباه انجام می‌دهند چرا که از ۲۶ یا ۲۷ یا ۳۰ نفری که در دولت هستند، یک نفر باید این موضوع را شنیده باشد و یا آن را تأیید کند. وزیر نفت بیان کرد: در حضور ۳۰ عضو دولت می‌آیند از قول آقای روحانی و دیگران دروغ می‌گویند. کسی چنین چیزی نشنیده، بلکه فقط منبعی این حرف‌ها را شنیده که برخلاف رفته و آن را به نماینده‌ای گفته است. زنگنه با بیان این مطلب تصریح کرد: من هیچ وقت عقب‌نشینی نمی‌کنم.

خط‌دهی برخی نمایندگان

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی در ارتباط با فشارها برای استیضاح وزیر نفت به «آرمان» گفت‌: آقای زنگنه وزنه بسیار بزرگی برای این دولت و ملت است و با تجربه خود کار را پیش می‌برد. بخشی از دوستان ما در مجلس واقعاً صادقانه حرف می‌زنند و آنچه که می‌بینند را می‌گویند، اما بخش دیگری از نمایندگان به دلیل ارتباط باخارج از مجلس خط دهی می‌شوند. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی اظهارکرد: سردسته همه اینها همان مجموعه‌هایی هستند که به بهانه دور زدن تحریم جیب خودشان را پر کرده و همکاران ما را از راه به در می‌کنند و اطلاعات غلط می‌دهند تا بتوانند زنگنه را از کرسی وزارت بردارند و بعد بتوانند به آمال و آرزوهای خود برسند. نماینده رشت در مجلس در مورد اغراض جناحی و تسویه حساب‌های سیاسی برخی جریانات در مجلس با وزیر نفت اظهارکرد: همیشه همینطور بوده است. اینکه نمایندگان به آقای آذری جهرمی کارت زرد دادند به این دلیل نبود که قانع نشدند بلکه می‌گفتند که باید حال این بچه را گرفت و داستان دیگری نبوده و تا زمانی که انتخابات ما بدین شکل است نتیجه‌ای بهتر از این نداریم. عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص مقامات دولت قبل که از بیرون به نمایندگان خط می‌دهند و اینکه برخی رسانه‌ها مقصود از این افراد را سعید جلیلی یا رستم قاسمی می‌دانند بیان کرد: مقصود از این حرف هم می‌تواند اینها باشند و هم می‌تواند نباشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =