حوادث غرق شدگی در استان قزوین جدی گرفته شود

قزوین - ایرنا - مدیریت بحران استان قزوین گفت: حوادث غرق شدگی در قزوین سالانه تعداد افراد بی شماری را قربانی خود می کند و باید این موضوع از سوی دستگاه های ذیربط جدی گرفته شود.

قدرت الله مهدیخانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اقدامات خوبی طی سال های گذشته برای نصب علایم هشدار و اخطار مبنی بر شنا نکردن افراد در محیط های غیرایمن مانند کانال ها، آبگیرها، تالاب ها و سدها در سطح استان انجام شده است اما به هنگام آغاز تعطیلات تابستانی باز هم شاهد وقوع حوادث غرق شدگی در مناطق مختلف هستیم.

وی با اشاره به ۱۹ مورد غرق شدگی در سال ۹۶ در استان قزوین، تصریح کرد: با اقدامات ضربتی و آموزش های لازم این تعداد در سال گذشته به ۹ مورد کاهش یافته و از ابتدای امسال تاکنون نیز ۶ مورد غرق شدگی در کانال ها و دریاچه های این استان به وقوع پیوسته است.

این مسئول بحران تاکید کرد: یکی از مسایل مهم در حوادث غرق شدگی ها غیر بومی بودن افراد است و چون بسیاری از افراد خارج از استان به دلیل ناآشنا بودن با محیط های پیرامونی برای شنا و هچنین ناآگاهی به خطرناک بودن محل برای آب تنی اقدام کرده اند.

مهدیخانی ادامه داد: به عنوان مثال در سد چنگوره با وجود نصب علایم هشدار برای شنا نکردن، باز افراد غیربومی طی چند سال گذشته وارد این محل شده و با غرق شدگی روبرو شده اند.

وی یادآور شد: برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی به نظر می رسد علاوه بر اقدامات پیشگیرانه، موضوع آموزش از طریق رسانه ها می تواند موثر باشد تا خانواده ها هنگام سفر از شنا کردن همراهان خود در مناطقی چون سدها، حوضچه ها، آبگیرها و به خصوص کانال ها جلوگیری به عمل آورند.

۸۰۵۴* ۶۱۰۱