۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۶
کد خبرنگار: 1926
کد خبر: 83360132
منبع: روزنامه فرهیختگان
۰ نفر
مرسی، بازیگر تراژدی سازش

تهران- ایرنا- در تحولات بیداری اسلامی مصری‌ها کمی دیرتر از تونسی‌ها، شعار «الشعب یُرید إسقاط النظام» (ملت سقوط نظام را می‌خواهد) را در خیابان‌ها سر دادند اما همیشه آنها اولین در میان عرب‌ها بودند؛ اولین کشور عربی که پس از پایان جنگ جهانی دوم، دولت مستقل تشکیل داد.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی آورده است: اولین کشوری که آرمان فلسطین را دنبال کرد. اولین کشوری که با فرهنگ اروپایی آشنا شد و…. مصر اما یک اولین دیگر دارد اما هیچ‌کس در مصر نیست که دل خوشی از این اولین داشته باشد؛ آنها اولین کشور در جهان عرب هستند که انقلاب‌شان شکل گرفت و با روی کار آمدن دولت جدید تا حدودی تثبیت شد اما تنها اندکی بیش از یک سال دوام آورد. برای مصر و محمد المرسی رئیس‌جمهوری انقلاب مصر همه‌چیز در سوم جولای ۲۰۱۳ (۱۲ تیر ۹۲) به پایان رسید.

کودتای عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع کابینه که با حمایت سعودی‌ها و آمریکا صورت گرفت، تمام رویاهای جوانان مصری در میدان التحریر را بر باد داد تا یک بار دیگر حکومت مصر به دست نظامیان بیفتد.

«محمد مرسی عیسی العیاط» دوشنبه ۱۷ ژوئن ۲۰۱۹ (۲۷ خرداد ۹۸)، بر اساس گزارش تلویزیون رسمی مصر، هنگام برگزاری جلسه دادگاه برای محاکمه به جرم جاسوسی و پس از صحبت در جلسه دادگاه، نمرد؛ مرگ او دقیقاً همان سوم جولای ۲۰۱۳ بود. او نه‌تنها خود را که یک فرصت ارزشمند برای مصر و منطقه را نیز نابود کرد. او قربانی زیاده‌خواهی‌هایی شد که چند دهه در جریان اخوان‌المسلمین مصر رسوب کرده و تبدیل به کوهی عظیم شده بود.

مرسی قربانی آرایش فریب اخوان‌المسلمین برای آمریکا شد؛ آرایشی که قصد داشت اخوان‌المسلمین را در نگاه آمریکایی‌ها بزک و خود را نماینده یک اسلام میانه‌رو معرفی کند که از قضا با غرب هم سازگاری قابل‌توجهی خواهد داشت. شاید اصلی‌ترین ماموریت مرسی نیز القای این تصویر به مقامات آمریکایی بود اما تحلیل نادرست از آمریکا و نگاه این کشور به انقلاب‌های منطقه در کنار بی‌تجربگی، انقلاب مردم، محمد المرسی و حتی اخوان‌المسلمین را به ورطه نابودی کشاند.

تقریباً تمام تحلیلگران مسائل بین‌المللی در این نظر اشتراک داشتند که سرنوشت تحولات منطقه به سرنوشت مصر وابسته است. اگر در مصر مرسی انقلاب مردم را تثبیت کند، سایر کشورهای عربی نیز از حکومت‌های دیکتاتوری نجات پیدا خواهند کرد ولی اگر انقلاب در مصر متوقف شود، در سایر بلاد عربی نیز در همچنان بر پاشنه سابق خواهد چرخید. محمد المرسی نه قاتل خود و انقلاب مصر که عامل توقف موج بیداری اسلامی در منطقه بود.

او با وجود اینکه سابقه نمایندگی پارلمان را داشت و پشتیبانی آمریکا از حکومت حسنی مبارک تا آخرین لحظات را نیز دیده بود، به این کشور اعتماد کرده و ارتباط تنگاتنگی با سفیر آمریکا در قاهره برقرار کرد که شاید از این طریق بتواند تضمین تداوم حکومتش را از واشنگتن اخذ کند. اما محاسبات او اشتباه از آب در آمد و هزینه‌اش را خودش، مردم مصر و سایر کشورهای عربی دادند.

محمد المرسی، رئیس‌جمهوری مصر دوشنبه در میانه دادگاه بیهوش شد و جان داد. دیروز دقیقاً سالگرد همان روزی بود که او هفت سال پیش، ۱۳ میلیون و ۲۳۰ هزار و ۱۳۱ بار نامش روی کاغذ نوشته و به صندوق‌های رای در سراسر مصر انداخته شد. او وارث بزرگ‌ترین تراژدی انقلاب‌های عربی در منطقه بود و خودش هم تبدیل به یک تراژدی شد.

محمد المرسی اولین مقامی نیست که به آمریکا اعتماد کرد و قربانی شد. این فهرست همچنان قربانی می‌گیرد. هم پیش از او و هم پس از او، نخست‌وزیران و رئیس‌جمهوری‌هایی هستند که قربانی دسیسه‌های آمریکا شده‌اند. «فرهیختگان» در گفت‌وگو با عبدالامیر نبوی و مجتبی امانی به بررسی عملکرد و اشتباهات محمد المرسی و اخوان‌المسلمین مصر پرداخته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =