طرح بازآفرینی شهری اقدام ماندگار دولت تدبیر و امید است

اراک - ایرنا -مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری کشور گفت: بافت های فرسوده با خود چالش های متعددی دارند و طرح بازآفرینی شهری به عنوان اقدام ماندگار دولت تدبیر و امید در راستای حذف این معضل اجرایی شده است.

به گزارش ایرنا، «محمد پژمان» عصر سه شنبه در دیدار با استاندار مرکزی در اراک، افزود: تصمیم‌های کارشناسی در خصوص اجرای طرح بازآفرینی شهری به استان‌ها واگذار شده که تا کنون اقدامات مؤثری در این خصوص برای نقاط مختلف کشور رقم خورده است.
وی بیان کرد: اجرای این طرح مهم در گام‌های نخست با کندی همراه بود اما، با گسترش دایره اختیارات استانی روند کار سرعت گرفته است.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری کشور ادامه داد: واگذاری اختیارات به استان‌ها در خصوص این طرح ارزشمند تصمیم گیری در خصوص منابع، اراضی و املاک، نوع رویکردها، نحوه برخورد با مردم و سایر اقدامات را به عهده استان‌ها گذاشته و شرکت بازآفرینی تنها به مسائل کلان، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی می‌پردازد.
استاندار مرکزی نیز در این دیدار گفت: بررسی طرح بازآفرینی شهری از ۱۸ ماه گذشته در کشور و استان آغاز شد و اکنون گام‌های مهمی در این خصوص در استان جریان دارد.
سید «علی آقازاده» افزود: ایرادهایی در روال کار وجود داشت که با استانی شدن تصمیم‌ها روان سازی و سرعت بخشی به امور دنبال می‌شود.

بازدید از بازار تاریخی و محله‌های بافت فرسوده از قبیل شهرک علی ابن ابیطالب (ع) و کوی سجادیه از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه مدیر عامل بازآفرینی شهری کشور در اراک بود.

هفت درصد از مساحت ۶ هزار و ۲۵۲ هکتاری کلانشهر اراک را بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیرسمی تشکیل می‌دهند که ساماندهی آنها در قالب برنامه بازآفرینی شهری دنبال می‌شود.

۴۵۴ هکتار از وسعت کلانشهر اراک سکونتگاه غیررسمی است که بیشتر این مناطق با کاربری‌های غیرمسکونی، بدون مجوز شهرداری و رعایت اصول شهرسازی ایجاد شده و در این مناطق مدرسه، فضاهای فرهنگی و ورزشی نیز یا وجود ندارد و یا در حد ناچیز است.
۲۳ درصد از جمعیت ۶۰۰ هزار نفری کلانشهر اراک در محله‌های حاشیه‌ای سکونت دارند.

/ ‏۶۰۱۳/‏۳۰۱۷