۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۲۴
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 83359942
۰ نفر
مدل نرخ استانداردسازی در کشور اجرایی می شود

کرمان – ایرنا - معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به سنجش میزان استانداردها در مدل نرخ استانداردسازی گفت: این مدل برای نخستین بار در کشور مطرح شده و بزودی به مرحله اجرا می رسد.

وحید مرندی مقدم شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تصویب نرخ استانداردسازی هر سال می‌توان روند استانداردسازی و تأثیر آن بر روی فرآورده‌های تولیدی و اقتصاد کشور را مورد سنجش قرار داد و این آمار را به صورت رسمی اعلام کرد.

وی ادامه داد: مدل نرخ استانداردسازی طراحی شده و شاخص‌ها و فرم این مدل باید با تحلیل و ارزیابی نهایی شود و با اجرایی شدن این مدل می‌توان هر سال این نرخ را مشخص کرد.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه مدل نرخ استاندارد سازی در گردهمایی منطقه جنوب شرق مورد بحث و بررسی قرار گرفت گفت: این مدل اکنون مراحل پایانی خود را می‌گذراند.

وی با بیان اینکه وضعیت فرآورده‌های تولیدی داخل کشور و انطباق آن با استانداردها در گردهمایی منطقه جنوب شرق کشور مورد بررسی قرار گرفت افزود: اینک وضعیت رو به رشدی در انطباق با استانداردها در واحدهای تولیدی و در عرضه به بازار مشاهده می‌شود.

مرندی مقدم با اشاره به پیگیری حوزه اظهار یه انطباق به عنوان فعالیتی مهم در گردهمایی منطقه‌ای کشور تصریح کرد: اهداف و کاربردهای این حوزه نیز در گردهمایی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: گزارش عملکرد برای بررسی وقایع و فعالیت‌های استان‌ها در بخشی از برنامه گردهمایی‌های منطقه‌ای سازمان ملی استاندارد ارایه می‌شود و این گزارش‌ها موجب هماهنگی بیشتر برای رسیدن به اهداف، برنامه‌ها و کاهش فاصله فعالیت‌های اداره‌های کل استان‌ها خواهد شد.

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد افزود: اهداف و برنامه‌های یک سال آینده سازمان ملی استاندارد و معاونت نظارت سازمان در گردهمایی‌ها تفهیم می‌شود و نقاط قوت و ضعف فعالیت‌ها مورد چالش، بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند.

وی اضافه کرد: استان کرمان در بخش کشاورزی به دلیل قطب کشاورزی بودن و تولیدات پسته و خرما (مشمول استاندارد اجباری برای صادرات) جزو استان‌های مهم و تأثیرگذار برای سازمان ملی استاندارد محسوب می‌شود.

مرندی مقدم گفت: همچنین صنایع شاخصی از جمله مس سرچشمه و واحدهای خودروسازی شهرستان بم به علت داشتن رتبه دوم در میزان تولیدات خودرو کشور، از نظر صنعتی ظرفیت‌های بسیاری دارد لذا کرمان برای سازمان ملی استاندارد از اهمیت فراوانی برخوردار است.

استانداردسازی، به فرایند ایجاد و اجرای استانداردها گفته می‌شود و هدف استانداردسازی بهبود سازگاری، امنیت و کیفیت محصولات تولیدی است.

مدیرکل استاندارد استان کرمان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه گردهمایی نشست منطقه‌ای جنوب شرق کشور امروز به میزبانی کرمان برگزار شد گفت: هدف از اجرای این گردهمایی بررسی برخی از فعالیت‌های تخصصی سازمان ملی استاندارد در حوزه معاونت نظارت بر اجرای استاندارد، طرح‌های اجرایی هماهنگ، بازرسی، نمونه برداری و کنترل بازار و اظهاریه انطباق برگزار شده است.

اسماعیل عاقلی افزود: اظهاریه انطباق به عنوان طرح جدید سازمان ملی استاندارد به مرحله اجرا می‌رسد.

وی تصریح کرد: موضوع عدم انطباق در بازرسی و نمونه برداری‌های کشوری و تحلیل نتایج نیز در این گردهمایی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد و نتایج در معاونت تخصصی زیربط در سطح کلان کشور مورد استفاده و به کار گرفته می‌شود.

مدیرکل استاندارد استان کرمان ادامه داد: برخی از پروژه‌های کشوری در نشست‌های تخصصی منطقه‌ای استاندارد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و برون داد پروژه‌ها برای اجرا در سطح کشوری است.

۷۴۲۰/‌۳۰۲۹ / ‏‬ ۵۰۵۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =