خویشتنداری و سعه صدر از خصوصیات بارز قاضی در دادگاه است

تهران- ایرنا- رییس دیوان عالی کشور گفت: قاضی باید خویشتندار باشد و با سعه صدر با متهم در دادگاه برخورد کند و رای نهایی را به درستی انشا کند.

حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم عصر سه شنبه در جشن فارغ التحصیلی دوره ۳۴ کارشناسی دانشگاه علوم قضایی اظهار کرد: اگر دانشجویان با آمادگی وارد عرصه قضا شوند بسیار خوب است اما در غیر این صورت بدانید که به مسلخ می روید.
وی با اشاره به ضروریات و چند نکته مهم حرفه قضاوت افزود: اولین موضوع تقوای یک قاضی است، یعنی اینکه قاضی باید خویشتندار باشد و خود را در برابر خطا و گناه حفظ کند.
مرتضوی مقدم ادامه داد: دومین خصیصه یک قاضی سعه صدر است که شما بایستی این حسن را داشته باشید و اگر در عرصه قضاوت با مشکلاتی روبرو شوید با ظرفیت بالا می توانید مسایل را حل کرده و پرونده قضایی را به درستی هدایت کنید و رای قاطع بدهید.
رییس دیوان عالی کشور گفت: دانشجو هر آنچه دانش حقوقی بالایی داشته باشد باید هنر و ابتکار و خلاقیت هم به آن بیافزاید زیرا برخی زمان ها موضوعات قضایی با هنر قاضی حل می شود.
وی با اشاره به روحیه مشورت پذیری و استفاده از تجربیات دیگر قضات تصریح کرد: قاضی باید روحیه استغنا داشته باشد که اگر کسی خواست به نحوی شما را تطمیع کند، روحیه شما اجازه این کار را به طرف مقابل ندهد.
شریعت باقری رییس دانشگاه علوم قضایی نیز در این نشست گفت: این دانشگاه بیش از ۱۳۰۰ دانشجو دارد که عمده آنها بورس قوه قضاییه هستند و تعهد خدمت دارند.
وی افزود: این تعداد دانشجوی فارغ التحصیل قابل توجه است زیرا به تعداد قضات کشور اضافه می شود و جوانان در امر قضاوت تحولات خوبی را در آینده رقم می زنند.
در پایان این مراسم به دانشجویان برتر علمی و فرهنگی لوح سپاس از سوی رییس دیوان عالی کشور اهدا شد و دانشجویان عکس یادگاری گرفتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =