معاون رییس جمهوری: اهتمام دانشجو برای پذیرش دانشگاه خارجی تاسف آور است

تبریز - ایرنا - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه تکنولوژی خریدنی نیست، بلکه یاد گرفتنی است، گفت: در دانشگاه های ما اگر دانشجو به دنبال پذیرش دانشگاه خارجی باشد مایه تأسف است و دانشجو باید کارآفرین بوده و چند نفر را نیز استخدام کند.

«سورنا ستاری» عصر سه شنبه در جمع مدیران شرکت‌های دانش بنیان آذربایجان شرقی با بیان اینکه مشکلات همیشه با دانش حل می‌شود و پایه اقتصاد مقاومتی دانش بنیان است، اظهار داشت: در اقتصاد دانش بنیان آدم‌ها سرمایه محسوب می‌شوند و کشور باید به مرحله‌ای برسد که مشکلات اش با اهمیت دادن به آدم‌ها حل شود.

وی با بیان اینکه ما سیستم آموزشی بومی نداشته‌ایم و از خارج وارد شده است، افزود: دانش آموزان و دانشجویان ما با پول مالیات مردم و کشور درس خوانده و پرورش یافته‌اند تا مشکلات مملکت را حل کنند، و قرار نیست خروجی دانشگاه‌های ما به درد امریکا و کانادا بخورد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه خام فروشی چیزی را عاید ما نمی‌کند و خام خوری نیز عادت حیوانی است، اظهار داشت: پایه‌های فکری و فرهنگی استان آذربایجان شرقی آماده است، باید از خام فروشی فرار کنیم و دانشی که باعث ایجاد ارزش افزوده می‌شود را جایگزین کنیم.

ستاری با اشاره به اینکه پایه شکل گیری اقتصاد، دانش انسانی و فرهنگ کارآفرینی است، افزود: آذربایجان شرقی اقتصاد نفتی نداشته است و خوشبختانه به این دلیل جوانان آن ظرفیت کارآفرین شدن را بسیار بیشتر از استان‌هایی دارد که در آنها نفت استخراج می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوربا بیان اینکه ارزش یک کارخانه به تجهیزات نیست بلکه به افراد مستعد است، گفت: محصول از دل پژوهش بیرون می‌آید و پژوهش به سرمایه گذاری بخش خصوصی نیاز دارد.

وی ادامه داد: دانشگاه می‌تواند مرکز نوآوری داشته و شرکت‌ها نیز محصول ارائه دهند که این امر نیز مستلزم مشارکت بخش خصوصی است زیرا که پژوهش موقعی تبدیل به محصول می‌شود که بخش عمده هزینه اش را بخش خصوصی بدهد.

ستاری خاطرنشان کرد: ما به عنوان دولت می‌توانیم زیرساخت‌ها را ایجاد کنیم که پارک‌های علم و فناوری زیرساخت‌ها هستند.

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که پارک‌های موفق، پارک‌هایی هستند که نسبت سرمایه گذاری بخش خصوصی به دولتی در آنها حدود ۹ به ۱ بوده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری امروز سه شنبه سفره یکروزه ای به آذربایجان شرقی داشت که در آن مرکز نوآوری و شتاب دهی سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز را با ۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری و ۲ هزار مترمربع زیربنا افتتاح کرد.

ستاری امروز همچنین ساختمان جدید مرکز رشد فناوری دانشگاه تبریز را افتتاح و از نمایشگاه خلاقیت و نوآوری در هنرهای اسلامی و صنایع دستی دانشگاه هنر تبریز نیز دیدن کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین در عزیمت به منطقه آزاد ارس برای بازدید از فعالیت شرکت‌های دانش بنیان این منطقه، از فعالیت ۲ شرکت دانش بنیان در شهرک سرمایه گذاری خارجی تبریز نیز بازدید کرد.

۶۱۳۲/‏۳۰۷۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =