۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹
کد خبرنگار: 1677
کد خبر 83359896
۰ نفر
سالانه ۳۴۰ هزار تن علوفه در مزارع کردستان تولید می شود

سنندج - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سالانه حدود ۴۰ هزار هکتار از اراضی این استان به کشت نباتات علوفه ای اختصاص می یابد که در سال حدود ۳۴۰ هزار تن علوفه در این مزارع تولید می شود.

محمد فرید سپری در کارگاه آموزشی ملی کشت و توسعه محصولات علوفه‌ای دیم با تاکید بر اینکه سیاست کلی استان ترویج محصولات علوفه‌ای با نیاز آبی پایین است خاطر نشان کرد: از مجموع ۷۵۵ هزار و ۱۰۶ هکتار سطح زیر کشت سالانه محصولات زراعی استان کردستان سطحی حدود ۴۰ هزار هکتار آن یعنی ۶ درصد به کشت نباتات علوفه‌ای اختصاص می‌یابد که در سال حدود ۳۴۰ هزار تن علوفه در مزارع تولید می‌شود. که این میزان در دهه ۹۰ نسبت به دهه ۸۰ رو به افزایش بوده است.
وی اضافه کرد: در کردستان بیشترین سطح زیر کشت محصولات علوفه‌ای را یونجه، شبدر، ذرت علوفه‌ای، ماشک، چغندر علوفه‌ای و اسپرس تشکیل می‌دهد.
سپری میزان تولید علوفه استان را با احتساب علوفه استحصالی از مراتع را ۲ میلیون و ۱۳۲ هزار تن عنوان کرد، و افزود: یونجه، شبدر، اسپرس، ماشک وخلر، ذرت علوفه‌ای، ذرت دانه‌ای، بقایا گندم و جو و.... از عمده محصولات علوفه‌ای استان است.
وی به برنامه اجرایی کشت ماشک علوفه‌ای در سال زراعی ۹۸-۹۷ اشاره کرد و یادآورشد: ۱۸۰ هکتار سطح ابلاغی وزارت به استان بوده که تا اکنون ۴۲۲ هکتار ماشک در استان کشت شده و به عبارتی بیش از ۲۳۰ درصد از برنامه ابلاغی، تحقق یافته است.
سپری اظهار کرد: پیش بینی در سال جاری تولید یک هزارو ۸۲۵ تن ماشک دیم در استان است که نسبت به سال گذشته با تولید ۲۰۰ تن، رشد ۹۱۲ درصدی خواهیم داشت.
وی میزان سطح زیر کشت محصولات علوفه‌ای در سال زاعی ۹۸-۹۷ را این گونه تشریح کرد: یونجه ۲۱ هزار هکتار، شبدر سه هزارو ۱۴۵ هکتار، اسپرس ۶۱۲ هکتار، ذرت علوفه‌ای ۲۱۳ هکتار، سورگوم ۱۰ هکتار، ماشک ۴۵۶ هکتار و گلرنگ علوفه‌ای ۳ هکتار در مزارع استان کشت شده است.
سپری در راستای برنامه وسیاست های تولیدمحصولات علوفه‌ای در استان کردستان به پروژه تبدیل دیمزارهای کم بازده اشاره کرد و خاطر نشان کرد: هدف از اجرای این طرح تولید علوفه مورد نیاز استان و جلوگیری از تخریب مراتع و فرسایش خاک وآب وسوق دادن کشاورزی دیم استان به سوی کشاورزی پایدار می‌باشد.
وی اضافه کرد: در این راستا درسال زراعی ۹۸-۹۷ میزان ۴۷ تن بذر ماشک دیم در استان تأمین و توزیع گردید تا ضمن تولید علوفه در تناوب با محصولات دیگر به صورت حفاظتی کشت شود.
وی پروژه بهینه سازی دیمزارها با کشت لگوم‌های علوفه‌ای را از دیگر سیاستهای سازمان دانست و تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح دستیابی به علوفه چند ساله و پایدار، افزایش درآمد و اشتغال در منطقه، افزایش حاصلخیزی خاک و جلوگیری از فرسایش و بالا آمدن سفره‌های آب زیرزمینی، افزایش تولید علوفه وکاهش فشار چرای دام در مراتع کشور و فراهم آوردن منابع علوفه‌ای مرغوب در استان است.
گفتنی است این کار گاه آموزشی به صورت دو روزه در استان کردستان برگزار می‌شود و از مزراع علوفه‌ای استان بازدید میدانی به عمل می آبد.

۳۰۳۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =