باند حرفه ای حفاری غیرمجاز در عنبرآباد منهدم شد

جیرفت - ایرنا - فرمانده انتظامی شهرستان عنبرآباد از انهدام باند حرفه ای حفاری غیرمجاز در حاشیه تپه تاریخی کنارصندل خبر داد.

سرهنگ محمود بیدشکی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی اعلام اخباری مبنی بر حفاری غیر مجاز در حاشیه تپه‌های باستانی کنارصندل با هدف کشف آثار باستانی و عتیقه، موضوع به صورت ویژه در دستور کار مأموران پلیس امنیت عمومی قرار گرفت.
وی ادامه داد: مأموران با بررسی‌های نامحسوس و اخذ مجوزهای لازم از مرجع قضائی و هماهنگی با اداره میراث فرهنگی اعضای هفت نفره این باند شناسایی و دستگیر شدند.
سرهنگ بیدشکی اظهار داشت: در این عملیات چند دستگاه خودرو، ادوات حفاری، موتور برق، چراغ حفاری و دستگاه اکسیژن کشف و ضبط شد.
فرمانده انتظامی عنبرآباد با بیان اینکه میراث فرهنگی و تاریخی شناسنامه هویتی یک منطقه است، گفت: مردم در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوکی در زمینه قاچاق و حفاری اشیا باستانی موضوع را به مرکز فوریت‌های پلیسی گزارش دهند تا سریعاً پیگیری شوند.
تپه کنار صندل مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان عنبرآباد، روستای کنار صندل واقع شده و یکم فروردین ماه ۱۳۴۵ با به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عنبرآباد در فاصله ۲۶۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.

۷۴۲۹/۷۴۵۰/۳۰۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =