۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۷
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 83359873
۰ نفر
مولفان کم کار شدند

تهران - ایرنا - بر اساس فهرست کتاب‌های منتشر شده در فروردین ماه ۹۸، ۲ هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب جدید در کشور منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب، آمار نشر کتاب نشان می‌دهد در فروردین ماه امسال تعداد ۲ هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با ۳ هزار و ۳۵۰ عنوان کتاب در دوره زمانی مشابه سال گذشته، ۲۲ درصد کاهش داشته است و تعداد کتاب‌های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه با کاهش ۲۷ درصدی روبه رو شده است.

از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در فروردین ماه ۱۳۹۸، موضوع ادبیات، کودک و کمک درسی به ترتیب با ۵۸۰، ۵۷۲ و ۴۰۸ عنوان کتاب در صدر قرار دارند. در حوزه تألیف بیشترین تعداد کتاب‌ها به موضوعات کمک درسی، ادبیات و کودک اختصاص دارد و در حوزه ترجمه، موضوعات کودک، ادبیات و فلسفه در صدر قرار دارند.

ناشران تهرانی در فروردین ماه ۱۳۹۸، ۲ هزار و ۴۵۲ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند و سهم ناشران شهرستانی تنها ۱۷۲ عنوان کتاب بوده است. بیشترین کتاب‌های انتشار یافته در تهران و شهرستان به موضوع ادبیات و کمترین کتاب‌های انتشار یافته در شهرستان به موضوع زبان و علوم طبیعی و در تهران به ریاضیات اختصاص داشته است.

همچنین، از مجموع ۲ هزار و ۶۲۴ عنوان کتاب منتشر شده در فروردین ماه ۱۳۹۸، هزار و ۵۵۸ عنوان کتاب چاپ اول و هزار و ۶۶ عنوان کتاب باز چاپ هستند که بیشترین آثار چاپ اول به موضوع کمک درسی و بیشترین کتاب‌های باز چاپ به موضوع کودک اختصاص پیدا کرده است.

از نظر جغرافیای نشر، ۹۳ درصد کتاب‌ها در تهران و ۴ درصد در خراسان رضوی، یک درصد در البرز و ۲ درصد در سایر استان‌ها شاهد انتشار کتاب هستیم.

تعداد کل کتاب‌ها در فروردین ماه سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته کاهش ۲۲ درصدی را شاهد بود و این کاهش در تعداد کتاب‌های عمومی در بازه زمانی مورد مقایسه، ۲۷ درصد و در تعداد کتاب‌های کودک و نوجوان ۱۵ درصد بوده است.

همچنین بر اساس این آمار، تعداد کتاب‌های کمک درسی در فروردین ماه سال ۱۳۹۸، کاهش ۵ درصدی را نسبت به فروردین ماه سال گذشته تجربه کرده است و میانگین شمارگان با کاهش ۲۷ درصدی از هزار و ۴۸۱ نسخه به هزار و ۸۷ نسخه رسیده است.

میانگین قیمت هر کتاب نیز در اولین ماه بهار ۱۳۹۸ با افزایش ۳۶ درصدی از ۱۷ هزار و ۴۰۷ تومان در فروردین ماه سال گذشته به ۲۳ هزار و ۷۱۱ تومان در فروردین ماه سال جاری رسیده است.

کتاب‌های منتشرشده در بازه زمانی یک‌ماهه فروردین ماه ۱۳۹۷ از سوی ۵ هزار و ۴۰ پدیدآورنده انتشار یافته که از این تعداد هزار و ۵۱۹ نفر زن و مابقی مرد بودند. همچنین در همین دوره زمانی در سال ۹۸ تعداد ۳ هزار و ۴۰۰ پدیدآورنده فعالیت داشته‌اند که از این تعداد ۲ هزار و ۱۳۶ نفر مرد و هزار و ۲۶۴ نفر آن زن بودند.

در فروردین ماه ۱۳۹۸ انتشارات چشمه، آوای نور، ماهواره، نسل نو اندیش، سازمان فناوری اطلاعات ایران، شرف زاده، آوای رها، بنیاد فرهنگ زندگی، فرانما و آنیما در فهرست پُرکارترین ناشر عمومی قرار گرفتند.

از جمله ناشران پرکار حوزه کودک در فروردین ماه سال جاری می‌توان به انتشارات قدیانی، پرتقال، شرکت انتشارات فنی ایران، هوپا، پلیکان، کتاب پرنده، به نشر، ذکر، افق و آبادیران اشاره کرد.

ناشرانی همچون مدرسان شریف، مدرسان برتر، اوج خرد، پیک گل واژه، چتر دانش، جنگل، الگو، خط سوم، راه اندیشه و شرکت انتشارات فنی ایران در فهرست پُرکارترین ناشران آموزشی فروردین ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.

از جمله کتاب‌هایی که در اول ماه بهار سال ۱۳۹۸ توانستند در فهرست پرشمارگان ترین کتاب‌ها قرار بگیرند، می‌توان به «کتاب قرآن برای کودکان» از انتشارات ضریح آفتاب، «ایلیا، تولد یک قهرمان» از انتشارات ابراهیم، «بزرگترین فیل جهان» از انتشارات شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران، «تسلی بخشی‌های فلسفه» از انتشارات ققنوس، «چمران مظلوم بود؛ خاطراتی از شهید مصطفی چمران» از انتشارات یا زهرا (س)، «برای خدا مخلص بود؛ خاطراتی از شهید محمد ابراهیم همت» از انتشارات یا زهرا (س)، «حضرت یار ۲: خاطرات خود گفته حضرت آیت الله سید علی خامنه ای» از انتشارات یا زهرا (س)، «جادوی کار پاره وقت: رشد و موفقیت در بازاریابی شبکه ای» از انتشارات ذهن آویز، «نیروی حال» از انتشارات ذهن آویز و «پروانه» از انتشارات افق اشاره کرد.

از جمله علت‌های کاهش تعداد عناوین کتاب در فروردین ۱۳۹۸ می‌توان به تعطیلات بیش از دو هفته در ماه فروردین، برگزاری زودهنگام سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و نوسانات قیمت کاغذ در سال جاری اشاره کرد.

خانه کتاب هر ماه آمار نشر کتاب در کشور را در صفحه آمار نشر، منتشر می‌کند که بر اساس آن می‌توان به فهرست دقیق کتاب‌های منتشر شده دسترسی داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =