رئیس گمرک ایران: برای رونق تجاری از ظرفیت همسایگان استفاده می شود

آستارا - ایرنا - رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: در زمینه رونق بخشی به حوزه تجارت، سیاست گمرک استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه همچون آذربایجان، گرجستان و هندوستان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا مهدی میراشرفی عصر سه شنبه در بازگشت از نشست کاری با رئیس گمرک جمهوری آذربایجان در شهر آستارای آن کشور در پل مرزی گفت: در حال حاضر شرایط و بستر لازم برای توسعه تجارت بین ایران و آذربایجان وجود دارد و خوشبختانه مسئولان گمرک در آن کشور نیز استقبال می‌کنند.

وی اضافه کرد: پس از راه اندازی تیر الکترونیکی در کشور جمهوری آذربایجان، برای راه اندازی این طرح در گرجستان برنامه ریزی می‌شود تا ترانزیت بین ایران، افغانستان، هند، روسیه و گرجستان تسهیل شود.

میراشرفی بیان کرد: ۷۶ کشور عضو کنوانسیون تیر الکترونیکی هستند و رقابتی و مکانیزه شدن تبادل کالا، تسریع در حمل‌ونقل و حذف بروکراسی‌های اداری از جمله مزیت‌های طرح تیر الکترونیکی است و این افتخار نصیب دولت‌های ایران و آذربایجان شده است.

رئیس کل گمرک ایران بیان کرد: از ظرفیت خط ریلی و مرز زمینی آستارا باید برای توسعه صادرات و حمل و نقل بین ایران و جمهوری آذربایجان استفاده کرد و سازمان گمرک برای تقویت زیرساخت‌های گمرکی این شهرستان تلاش می‌کند.

بازدید از بازارچه مرزی مشترک در روستای باغچه سرا از جمله برنامه‌های حضور رئیس گمرک ایران در شهرستان آستارا بود. همچنین طرح تیر الکترونیکی برای دومین بار در جهان، بین گمرکات ایران و جمهوری آذربایجان با هدف تسهیل و تسریع مبادلات تجاری این دو کشور در شهرستان آستارای استان گیلان به بهره برداری رسید. اینجا را ببینید

اداره کل گمرک آستارا در واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت‌های پستی و قضائی فعالیت می‌کند و راه آهن برون مرزی این شهرستان نیز بین ایران و جمهوری آذربایجان، در فروردین ماه سال قبل افتتاح شده است.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد ایران است و سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می‌کنند.

۷۱۰۵ / ‏‬ ۲۰۰۷/‏۷۱۲۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =