۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۴۶
کد خبرنگار: 2204
کد خبر: 83359843
۰ نفر
پدافند غیرعامل برای دستگاه های اجرایی ناآشنا است

بیرجند- ایرنا- معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی گفت: مساله پدافند نه تنها برای مردم و جامعه، بلکه برای دستگاه های اجرایی هم ناآشنا است. 

ناصر خوش خبر عصر روز سه شنبه در نخستین شورای پدافند غیرعامل خراسان جنوبی (سال ۹۸) افزود: استفاده از ظرفیت‌های مردمی یکی از وظایفی است که توسط قانونگذار مشخص شده و باید به آن توجه داشت.

وی اظهار داشت: هرجا مردم ورود پیدا کرده‌اند توفیقات دشمن ناامید کننده بوده لذا اگر می‌خواهیم برنامه‌ها به خوبی اجرا شود باید از ظرفیت‌های مردمی استفاده کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی تاکید کرد: باید ظرفیت‌های مردم به کارهای پدافندی ربط قوی داده شود.

وی ادامه داد: احداث پارکی با ماهیت پدافند غیر عامل نیز در هر شهرستانی ضروری به نظر می‌رسد چرا که برخی استان‌ها چنین مکانی را در شهرها برای مواقع بحران پیش بینی کرده‌اند.

خوش خبر گفت: در این قبیل پارک‌ها، امکانات آب، برق، گاز و غیره به صورت کافی باید موجود باشد و ضمن در نظر گرفتن مکان‌هایی برای چادرهای اضطراری، برقراری امنیت کامل هم از نکات ضروری است.

وی بیان کرد: این امکان اگر با نگاه پدافند غیر عامل ایجاد شود در شرایط اضطراری می‌توان چنین مکان‌هایی را مورد استفاده قرار داد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی با تاکید بر باور داشتن شورای پدافند غیر عامل از سوی مدیران دستگاه‌های اجرایی گفت: نقش و تأثیر شورای پدافند غیر عامل در حیات اجتماعی باید باور شود که در حال حاضر این خلاء وجود دارد.

وی افزود: برخی موضوعات به عنوان وظیفه به نهادهای مربوطه ابلاغ می‌شود که نیاز است پیگیری‌های لازم برای اجرای آن انجام گیرد.

خوش خبر با انتقاد از برگزار نشدن برخی کارگروه‌های ذیل شورای پدافند غیرعامل استان اظهار داشت: حتی وضع خود شورا هم مناسب نیست و عملکرد دستگاه‌های اجرایی در برگزاری کارگروه‌های زیرمجموعه این شورا صفر است.

وی با بیان اینکه نبود اعتبار، برنامه و نیرو نباید بهانه‌ای برای برگزار نشدن کارگروه‌ها باشد گفت: با توجه به تهدیدات و شرایط موجود منطقه باید جمعیت بر اساس پدافند غیرعامل مصون بماند و زیرساخت‌های جامعه حفاظت شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی ادامه داد: دشمن بیکار نیست و از هر ترفندی استفاده می‌کند لذا باید دلسوزانه این امور را دنبال کنیم.

وی با اشاره به راهبرد جمهوری اسلامی در بحث پدافند غیر عامل گفت: باید در درون سازمان‌ها هم با فعال شدن کارگروه‌ها و کمیته‌ها اهتمام جدی ایجاد و برنامه‌های مشخص متناسب با ظرفیت‌ها استان تعریف شود.

خوش خبر بر شناسایی کارهایی که باعث جزیره‌ای نشان دادن نظام می‌شود تاکید کرد و افزود: این عوامل باید شناسایی و کمرنگ شود چرا که سیاست دشمن تفرقه افکنی است.

وی اضافه کرد: کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساخت و سازها و تأسیسات نیز نیازمند توجه است که باید آموزش‌های نیروهای عمل کننده در دستور کار قرار گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی با تاکید بر توجه دستگاه‌های اجرایی به برنامه‌های مشخص شده توسط اداره کل پدافند غیرعامل استانداری ادامه داد: برخی برنامه‌ها مشمول زمان است و اگر در برش زمانی خود انجام نشود فرصت از دست می‌رود.

وی اضافه کرد: برخی اقدامات که مشمول زمان نمی‌شود نیز از هر فرصتی برای اجرای آن باید استفاده کرد.

خوش خبر بر فعال شدن کمیته‌ها و کارگروه‌های زیرمجموعه شورای پدافند غیرعامل تاکید کرد و گفت: پیگیری در این خصوص باید از سوی دبیران کمیته‌ها و کارگروه‌ها انجام و دستور کارها مشخص شود.

وی با بیان اینکه تاکنون هر شورا و کارگروهی که در استان برگزار کردیم باب میل نبوده است ادامه داد: شاید برخی انتصابات در استان بر این مساله اثرگذار باشد که انتظار می‌رود از این به بعد برنامه زمان بندی در برگزاری جلسات لحاظ شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی با تاکید بر مستند سازی تمام اقدامات اظهار داشت: حضور مدیران در جلسات هم اگر امکان پذیر نباشد باید اعلام کنند که با هماهنگی شخص استاندار مسئولان دیگری برای جلسات کارگروه و کمیته‌ها تعیین شود.

پارک پدافند غیرعامل برای دانش آموزان در بیرجند احداث می‌شود

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری خراسان جنوبی نیز گفت: آموزش‌های تخصصی و عمومی جزو برنامه‌های امسال در بحث پدافند غیر عامل است.

محمد علی آخوندی افزود: با هماهنگی شهرداری پارک پدافند غیر عامل برای دانش آموزان در بیرجند راه اندازی می‌شود.

وی با اشاره به آموزش شرکت‌های مشاوره در حوزه پدافند غیر عامل اظهار داشت: این آموزش‌ها برای شرکت‌های ساختمان و انرژی هم ارائه می‌شود.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری خراسان جنوبی از پیش بینی برگزاری سه رزمایش پدافند غیر عامل در سال جاری خبر داد و گفت: رزمایش سایبری، زیستی و ترکیبی برای سال ۹۸ پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سایبری استان ادامه داد: در حوزه زیستی نیز قرنطینه دامی، راه اندازی آزمایشگاه دامپزشکی، دیده بانی مرزی و بازدید از منابع آب شرب استان از جمله برنامه‌های پیش رو امسال در بخش پدافند غیر عامل است.

آخوندی بر ذخیره محصولات مهم و استراتژیک استان به عنوان یکی از الزامات پدافند غیر عامل تاکید کرد و گفت: چند منظوره کردن تأمین انرژی نیز یکی از مباحثی است که در این حوزه دنبال می‌شود.

۹۸۹۳ * ۶۰۵۴

اخبار مرتبط