۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۷
کد خبرنگار: 837
کد خبر: 83359830
۴ نفر
آنچه در سومین مناظره تاج زاده و زاکانی مطرح شد

تهران - ایرنا - سومین و آخرین جلسه مناظره میان سید مصطفی تاج زاده و علیرضا زاکانی با عنوان "اتفاقات سال ۸۸ و فساد اقتصادی" عصر امروز - سه شنبه - در مجموعه شهدای هفتم تیر تهران برگزار شد.

مصطفی تاج‌زاده در این مناظره درباره اتفاقات ۱۸ تیر ۷۸ اظهار داشت: از آقای زاکانی پنج سوال از زاکانی دارم؛ در آن اتفاق نیروی انتظامی اشتباه کرد آیا این موضوع را قبول دارید؟ آیا از اقدام لباس شخصی‌ها دفاع می‌کنید. در این ۲۰ سال هیچ نهادی نتوانسته یک برگه رو کند که نشان دهد این اتفاق توطئه بوده است.

وی ادامه داد: طبق اظهارات سردار نظری در کتابشان بگویند به دستور چه کسی وارد کوی دانشگاه شده است و چه کسی گفت اگر دانشجویان مقاومت کردند با سلاح گرم برخورد کنید. چه کسی بالای قبر سعید امامی، شهید نوشته است. چرا پرونده شریف واقفی باز نشده است؟


مناظره ما مناظره دو جریان است، معیارهای دوگانه را حذف کنید
معاون پیشین سیاسی و امنیتی وزیر کشور خاطرنشان کرد: اینکه قطعنامه ۵۹۸ به نفع بود یا به ضرر بعدها معلوم می‌شود. مسئول تیم مذاکره علی اکبر ولایتی بود که از تیم ما نبود ولی چون ملی فکر می‌کنیم، انتقادی نکردیم.

تاج زاده یادآور شد: می‌خواهم چند سند درباره اتفاقات سال ۸۸ بخوانم. چرا تن به حکمیت ندادید و چرا از یک فرد شکایت کردیم، رسیدگی نشد؟ چرا برای این موضوع، کمیته حقیقت یاب تشکیل نمی‌شود تا موضوع روشن شود و مقصران مشخص شوند؟ چرا جعبه سیاه این اتفاقات را باز نمی‌کنند؟

سرپرست پیشین وزارت کشور عنوان داشت: نخستین سند مربوط به فردی از نهادهای نظامی درباره حمایت از یک نامزد خاص است. در این نامه به اقدامات برای ایجاد شکاف میان نامزدها اشاره شده است.

وی گفت: یک سند نشان دهید که دانشجویان تخلف کرده‌اند. دانشجویان به هزار شکل تاوان پس داده‌اند، حالا که می‌گوئیم به آنها ظلم شده، جناحی می‌شویم. اگر این موضوع را نمی‌توانید ثابت کنید از دانشجویان عذرخواهی کنید.

این فعال اصلاح طلب بیان داشت: سردار نظری دو اعتراف کرده است؛ او می‌گوید که با دستور رفتم، بگوید با دستور چه کسی و اینکه چه فردی در بی سیم دستور برخورد با سلاح گرم را داده است. فرد نظامی که از آن صحبت کردم فرد عادی نیست او می توانسته در این کشور پیامک قطع کند چند نفر می‌توانند دستور قطع پیامک را بدهند. از آقای زاکانی می‌خواهم کمیته حقیقت یاب ملی برای این موضوع تشکیل دهیم.

این فعال اصلاح طلب افزود: مناظره ما میان دو جریان است. هر کس از دوستان شما را نام می برم می‌گوئید به من چه ارتباطی دارد؟ بروید از خودش بپرسید؟ معیارهای دوگانه را حذف کنید.

تاج زاده یادآور شد: دوستان زاکانی پذیرش قطعنامه اشتباه و ادامه جنگ را درست می‌دانند. از این اتفاق ۳۰ سال گذشته، چرا این موضوع را ثابت نمی‌کنید؟

وی اظهار داشت: این پتانسیلی که برای برخورد با موضوعات مختلف دارند اگر برای مبارزه با فساد اقتصادی گذاشته بودند تمام مشکلات حل می‌شد.

سرپرست پیشین وزارت کشور در واکنش به ادعاهای زاکانی درخصوص شهردار پیشین تهران، گفت: نجفی را چند بار برای نفی انتخابات آزاد مثال زدید بی تقوایی تا چه حد! گزینه شما برای انتخاب ریاست جمهوری در دهه ۶۰ قاتل بود. فرزند وزیر پیشین اطلاعات هم همینطور.

عده‌ای کاسب جنگ هستند
تاج زاده افزود: برخی مسائل معنای خود را از دست داده است امروز من که از نظر شما دیکتاتورم خواستار انتخابات آزادم ولی شما که دمکرات هستید، مخالفید. یکی از پرسش‌های برگزار کننده این مناظره این است که دولت روحانی بدتر است یا جنگ؟ در این کشور عده‌ای کاسب جنگ هستند شروع اکثر فسادها در کشور از زمان تحریم نفت و… بود و این اتفاقات از زمان دولت دهم آغاز شد.

وی بیان داشت: دولت اصلاحات تنها دولتی بود که در دوره‌اش نرخ دلار بیش از دو برابر نشد. وضعیت مطبوعات مطلوب بود. بیشترین اجماع علیه هولوکاست (همه سوزی یهودی‌ها توسط نازی‌ها) این زمان رخ داد. مردم می‌پرسند ما امروز کجا هستیم و رقبایمان کجا؟

معاون پیشین سیاسی و امنیتی وزیر کشور یادآور شد: در مورد مذاکره با آمریکا باید بگوییم که ما چهار بار با آمریکا مذاکره کردیم و نمی‌توانیم با آنها مذاکره نکنیم. ما با آنها منافع و تضادهای مشترکی داریم. برای مردم لولو نسازیم. باید کمترین هزینه را با تأمین بیشترین منافع به دست آوریم. مردم زیر خط فقر هستند و باید تحریم‌ها را دور کنیم و باید راهی برای گشایش اقتصادی در کشور ایجاد کنیم.

چرا هر وقت آمریکا به مشکل برمی‌خورد فعال می‌شوید
علیرضا زاکانی فعال سیاسی اصولگرا در این مناظره از تاجزاده پرسید: چه شده است زمانی که آمریکا در کشور به مشکل برمی خورد، فعال می‌شوید؟ در شرایط فعلی ایران هر روز قوی‌تر و آمریکا به عنوان نماد سلطه ضعیف‌تر شده است ولی آمریکا با همین ناتوانی خود به داخل کشور امید دارد.

وی ادامه داد: این افراد را مافیای قدرت می دانم. کسانی که با اقدامات خود دستاوردهای انقلاب و امام راحل را به باد خواهند داد. به باور من تاج زاده نمایندگی این جریان را برعهده دارد.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در مناظره‌های قبلی گفتم که سال ۷۸ به نهاد دانشگاه و نیروی انتظامی ظلم شد به دلیل آنکه قتل‌های زنجیره‌ای کشف نشود. اتفاقات سال ۸۸ ناشی از بی تقوایی جمعی، زیاده خواهی و عدم تمکین به قانون بود. این پروژه سابقه‌ای دست کم ۱۰ ساله داشت که نقش تاج زاده در هر دو اتفاق ۷۸ و ۸۸ نقش مهمی است.

زاکانی اظهار داشت: این اتفاقات آسیب‌هایی به کشور وارد آورد و همه امید آمریکا این بود که این دو فتنه در پی بستن انقلاب اسلامی بود. متعاقب این دو اتفاق آسیب‌های جدی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و بین المللی به کشور وارد شد.

وی با بیان اینکه در پایان جنگ اقدامات تاج زاده و دوستانش منجر به نوشاندن جام زهر به امام (ره) شد، گفت: پس از دوره جنگ سخت آمریکایی‌ها به این باور رسیدند که باید باورها و اعتقادات و اتکا به رهبری را هدف قرار دهند و به سمت جنگ نرم رفتند.

این فعال اصولگرا بیان داشت: به کارگیری الگوی اقتصاد آزاد در دولت هاشمی نتیجه اش مسیر اشتباهی بود که طی شد. پس از آن آمریکا به عراق حمله کرد و اگر هوشیاری رهبری نبود، ایران وارد جنگی ناخواسته می‌شد. در ادامه دوستان تاج زاده تلاش کردند قانون اساسی را تغییر دهند که رهبری مقابل آن ایستادگی کردند. از دیگر اقدامات آنها در نیمه دوم دهه هفتاد جنگ روانی تمام عیار در رسانه‌ها بود.

جریانی چهاردهه مقابل ملت و اجرای قانون اساسی اختلال ایجاد کردند
این فعال سیاسی اصولگرا گفت: اینکه چرا امروز مردم دچار مشکل شده‌اند به دلیل فسادهای اقتصادی این جریان است. جریانی که چهار دهه مقابل ملت و اجرای قانون اساسی اختلال ایجاد کردند و همیشه هم مدعی است و تاج زاده هم یکی از نفرات کلیدی آن جریان است.

وی با تاکید بر وجود فساد گسترده در دولت اصلاحات، عنوان داشت: دوستان آقای تاج زاده در مجلس ششم هم اقدامات دیگری چون تحصن و جلوگیری از قانون انتخابات و حق مردم داشتند. آن‌ها پس از آن درخواست تحریم ملت ایران را از آمریکا داشتند و هیلاری کلینتون هم این موضوع را تأیید کرد.
زاکانی اضافه کرد: سفیر آمریکا در بحرین رسماً اعتراف کرد که به این جریان پول می‌دهد و پس از آن جنگ‌های نیابتی آغاز شد. امروز هم این جریان به جای آنکه به فکر حل مشکلات و معیشت مردم باشند به فکر اقدامات شخصی و گروهی خود هستند.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اظهارات تاج زاده درخصوص وقایع کوی دانشگاه اظهار داشت: گزارش شما از وقایع سال ۷۸ صحت ندارد. در آن حادثه بخشی از لباس شخصی‌ها مردم بودند و برخی نیز نهادها بودند. چرا نمی‌گویید فرمانده متخلف نوپو (ناجا) دو سال در زندان بود. شما معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور بودید و برخی نهادهای امنیتی و انتظامی با شما کار می‌کردند.

زاکانی در واکنش به سخنان تاج زاده درباره قتل‌های زنجیره‌ای، با محکومیت اقدامات سعید امامی خاطرنشان کرد: خیلی عجیب است. موسوی یکی از مسببان قتل‌های زنجیره‌ای از دوستان نزدیک شما است. می‌گوئید چرا این موضوع را باز نکردید، این پرسش را از یونسی و ربیعی سوال کنید که از دوستان شما هستند. چند سال همه چیز دست شماها بود، مدعی هستید؟

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی درباره پذیرش قطعنامه ۵۹۸ گفت: ملغمه ای از داستان‌های مختلف با تاریخ‌های اشتباه به مردم می‌گوئید. شما تاریخ را قلب می‌کنید و مدعی هستید که در حال شفاف سازی هستید. این ماجراها را با سند و مدرک بگویید.

زاکانی تاکید کرد: من نیروی انتظامی را در آن اتفاق محکوم و از حق دانشجوها حمایت می‌کنم ولی شما از منافع جریان خود دفاع می‌کنید. خواهش می‌کنم شفاف صحبت کنید و کلی گویی نکنید. نمی‌گذارم حق دانشجو را ضایع کنید.

از پیشنهاد تشکیل کمیته حقیقت یاب برای اتفاقات ۷۸ و ۸۸ استقبال می‌کنم
وی در واکنش به اظهارات تاج زاده بیان داشت: مثل اینکه از زمین به آسمان می بارد، خطاهایی که انجام داده‌اید را ما باید جواب بدهیم؟ از پیشنهاد تشکیل کمیته حقیقت یاب برای سال‌های ۷۸ و ۸۸ و قتل‌های زنجیره‌ای استقبال می‌کنم.

این فعال اصولگرا یادآور شد: در جنگ صفین امام علی (ع) تصمیمی گرفت و عمل کرد اما خوارج در آن زمان مقصر بودند یا خیر؟ من به تصمیم امام راحل کاری ندارم اما مقصران جام زهر چه کسانی هستند؟

زاکانی در ادامه با بیان اینکه به مسائل اقتصادی بپردازیم، خاطرنشان کرد: مشکل مردم را حرف‌های سیاسی حل نمی‌کند باید برای وضعیت مردم گریست. کمی هم به فکر حل و فصل مشکلات اقتصادی و معیشت مردم باشید.


شما انقلابی پشیمان هستید
وی گفت: بهزاد نبوی می‌گوید از انقلاب پشیمان است یعنی شماها انقلابی پشیمان هستید. تا صدا و سیما بخواهد حرفی بزند بودجه آن را محدود می‌کنید. بعد از دولت پنهان حرف می زنید کدام دولت پنهان است که هر چه می‌گوید، کار خودتان را می‌کنید.

این فعال سیاسی اصولگرا یادآور شد: مدام گفته شد محمد علی نجفی را نگذارید پُست و منصبی داشته باشد و در نهایت هم همسرش را با پنج گلوله کشت. به قوه قضائیه انتقاد دارم که چرا با مفاسد اقتصادی جدی برخورد نمی‌کند.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی اظهار داشت: چند روز پیش به ایران مال اعتراض کردم و این موضوع را پیگیری می‌کنم کدام یک از دوستان شما به این موارد اعتراض کرده‌اند.

زاکانی با تاکید بر اینکه انتخابات در ایران آزادترین انتخابات است، ادامه داد: شما به ۱۳ میلیون رأی مردم تمکین نکردید آن وقت شما باید مدعی و ما پاسخ گو باشیم؟ شما وقتی قدرت دارید علیه اسلامیت و وقتی از قدرت دور هستید علیه جمهوریت اقدام می‌کنید.


این همه شهید ندادیم که گاو شیرده باشیم
وی یادآور شد: تمام سران عالم جلوی رهبری ما زانو می‌زنند که اگر ایشان نبود لباس از تن من و شما می‌کندند. سیاسی کاری خیلی زشت است ما در مجلس هفتم از قوه قضائیه تحقیق تفحص کردیم.

این فعال اصولگرا افزود: پیشنهادهای شما مشابه پیشنهادات بن سلمان در عربستان است. این همه شهید ندادیم که بخواهیم برابر آمریکا مانند آنها گاو شیرده باشیم. غیر از رژیم صهیونیستی با روابط بین الملل خوب با همه جهان موافق هستم و همچنین آمریکا تا زمانی که آدم بشود.
وی خاطرنشان کرد: دولت نهم با دولت دهم متفاوت بود. بخش‌هایی از دولت نهم انقلابی بود که آن ویژگی را رها کرد. کی گفتیم برجام خیانت است؟ مجلس برجام را تصویب نکرد در این باره اطلاعات شما غلط است. چرا این قدر کم اطلاع هستید. کاربرد تأسیسات فردو را تغییر دادند و در قلب راکتور اراک سیمان ریختند. مگر نگفتند که برجام تحریم‌ها را از ما بر می‌دارد چرا این‌طور نشد؟ شما کاسبان تحریم هستید و برای شما مهم نیست کشور تحریم باشد یا نباشد.
عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی عنوان داشت: تاج زاده در این جلسه از موضوع فساد فرار کرد. به زودی مستندی را درباره کرسنت بیرون خواهم داد. با فرصت‌هایی که کشور دارد اگر از دست شما بیرون بیاید پیشرفت خواهد کرد. شما در حال ضعف هستید و مردم به ماهیت واقعی شما آگاه شده‌اند. مذاکره برجام را بد انجام دادند و نتوانستند موفق شوند. اما امروز مذاکره سم است و مذاکره با آمریکا را نمی‌پذیریم و ما در موضع قدرت هستیم.
زاکانی خاطرنشان کرد: چرا رئیس جمهوری به سوریه سفر نکرد و پس از سه سال به عراق رفت این موارد ظرفیت‌های منطقه‌ای ما است که باید از اینها زودتر استفاده می‌کردیم. کاسبان ارعاب و ترس جنگ کاسبان تحریم مردم را بی جهت می‌ترسانند.

چرا برجام را مجلس تصویب کرد استعفا نکردید
تاجزاده اظهار داشت: زاکانی اعلام کرد مذاکره خوب است. اگر برجام بد و خیانت بود چرا وقتی نماینده مجلس بودید آن را تصویب کرد، استعفا نکردید و چرا شورای نگهبان ۲۴ ساعته آن را تصویب کرد؟ یک نماینده آمریکایی چند روز پیش گفت که دلیل اینکه انرژی هسته‌ای ایران به حالت قبل به این سرعت برگشت، این است که برجام راه را برای آنها باز گذاشت.
وی عنوان داشت: زاکانی در مورد چین سخن می‌گوید. سفیر چین در مورد علت‌های پیروزی خود در جهان از لحاظ اقتصادی را همین تعامل با جهان و همفکری همگانی می‌داند. پس می‌توان با گرفتن سیاست چین موفق شد.
سرپرست پیشین وزارت کشور یادآور شد: به مذاکره مشروط با آمریکا باور دارم و با هر کسی در آمریکا که به برجام اعتقاد دارد باید مذاکره کنیم. نمی‌توانیم بگوییم مذاکره نمی‌کنیم چون منطقه به سمت جنگ نفت‌کش‌ها می‌رود. نباید کاری کنیم که علیه ما اجماع جهانی شکل بگیرد.
تاجزاده در پاسخ به پرسشی درباره فسادآور بودن ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: تا زمانی که شاخص‌هایی چون آزادی رسانه محقق نشود با برخوردهای پلیسی و نمایشی فساد قابل حل نیست. همچنین قوه قضائیه باید مستقل باشد و دیگر آنکه نمایندگان آزاد باشند. مضافاً تحریم‌ها شرایطی را مهیا می‌کند که بستر بروز فساد اقتصادی فراهم می‌آورد.
وی یادآور شد: به طور مثال می‌توان به پرونده بابک زنجانی اشاره کرد که قوه قضائیه دچار مشکل جدی کرده است. بنابراین اگر مجلس مقتدر داشتیم تا توان مبارزه با فساد اقتصادی را داشته باشد دیگر آنقدر کشور درگیر فساد نمی‌شد.
معاون پیشین سیاسی و امنیتی وزارت کشور اظهار داشت: چگونه با ترامپ مواجه شویم در حالی که او را در داخل آدم ندانیم؟ من موافق نیستم به ترامپ بگوییم که به برجام بازگردد. ایران در عمل به تعهدات برجامی خود بسیار خوب عمل کرد وگرنه باید شرط بگذاریم که با تأمین منافعمان حاضر به مذاکره هستیم.
تاجزاده عنوان داشت: امیدواریم ترامپ در انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا رأی نیاورد ولی چیزی معلوم نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =