فشار خون ۴۰ درصد گروه های هدف در آذربایجان‌غربی پایش شد

مهاباد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‎غربی گفت: از آغاز طرح ملی کنترل فشار خون تاکنون، بیش از ۴۰ درصد از گروه‌های هدف در این استان مورد پایش قرار گرفته اند.

جواد آقازاده روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از طرح‌های حوزه سلامت میاندوآب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: اجرای این طرح از ۲۷ اردیبهشت جاری آغاز شد و بر اساس آن فشار خون یک میلیون و ۵۶۴ هزار نفر از جمعیت گروه هدف ۳۰ ساله و بالاتر، بیماران کلیوی و زنان باردار در هر گروه سنی در آذربایجان غربی مورد سنجش قرار می‌گیرد.
وی افزود: در استان حدود ۷۵۰ هزار نفر هدف این طرح هستند که پیش بینی می‌شود از این تعداد، ۱۲۵ هزار نفر مورد جدید شناسایی شود.
وی گفت: با برنامه ریزی ها و اقدامات انجام گرفته تا پایان طرح این میزان را به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اظهار کرد: فشار خون بالا یکی از دلایل مرگ و میر و سکته‌های قلبی و مغزی است و از مردم درخواست می‌شود با شرکت در این طرح از عوارض ناخواسته فشار خون شامل نارسایی کلیوی، سکته‌های قلبی و مغزی جلوگیری کنند.
وی افزود: این طرح در میاندوآب نیز با استقبال خوبی روبرو شده است و در این زمینه از ۲ پایگاه بازدید و فشار خون جهت صحت سنجی ۲ بار مورد ارزیابی قرار گرفت.
«آقازاده» در ادامه با اشاره به بازدید از فاز دوم بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) میاندوآب گفت: این بیمارستان ۱۰۷ تخت خوابی آماده بهره برداری شده است.
وی افزود: در جلسه‌ای که با حضور معاونان توسعه و مشاور اقتصادی و دفتر فنی داشتیم، برخی مشکلات جزئی را تا ۱۰ روز آینده با تأمین اعتبار برطرف و سعی می‌کنیم با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این بیمارستان افتتاح شود.
وی با اشاره به بازدید از سایر طرح‌های درمانی در دست احداث در میاندوآب، گفت: در کنار فاز دوم بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (س)، کلینیک ویژه بیماران سرطانی نیز برای افتتاح آماده شده و بیمارستان جدید جایگزین بیمارستان عباسی می شود.
به گزارش ایرنا طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از ۲۷ اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرده است که در مرحله اول تا ۱۷ خردادماه اطلاع‌رسانی و آموزش صورت گرفت و در مرحله دوم از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیر عملیات سنجش فشارخون انجام می‌شود.
میاندوآب ۲۷۷ هزار نفر جمعیت دارد و در جنوب آذربایجان غربی واقع است.

۹۸۷۱/‏۶۱۸۵/‏۷۱۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =