۶ کشور همسایه افغانستان بر آشتی ملی در این کشور تاکید کردند

مسکو - ایرنا - در نشست مقام های عالی امنیتی ۶ کشور همسایه افغانستان که روز سه شنبه درشهر اوفا روسیه برگزار شد، شرکت کنندگان بر تداوم تلاش مشترک برای حمایت از آشتی ملی و ثبات در این کشور تاکید کردند.

این نشست با حضور مقام‌های عالی امنیتی ایران، روسیه، چین، افغانستان، هند و پاکستان با هدف بررسی روند اجرای توافقات اولین نشست همسایگان افعانستان که سال گذشته به ابتکار ایران در شهر تهران برگزار شد، تشکیل شد.
نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه در این نشست با قدردانی از ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای پایه گذاری نشست مسئولان عالی امنیتی کشورهای همسایه افعانستان گفت: ایجاد ثبات، صلح و مشارکت همه اقوام و طرف‌های افغانی در فرایند آشتی ملی خواست و اراده کشورهای همسایه افغانستان است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در این نشست با بیان نگرانی‌های ناشی از افزایش شکاف‌های سیاسی در افغانستان بر ضرورت تداوم همکاری و مشارکت همسایگان این کشور برای تقویت ساختارهای قانونی بر اساس رأی و مشارکت همگانی تاکید کرد.
شمخانی با ارائه پیشنهادات ایران در زمینه ترکیب، زمان، دستور جلسه و ساز و کارهای فعالیت اثر گذار همسایگان افغانستان در پروسه شکل گیری آشتی ملی در این کشور افزود: لازم است همسایگان افغانستان با هماهنگی دولت قانونی این کشور ضمن افزایش تماس و ارتباط با معارضین افغانی امکان مداخله کشورهای فرامنطقه ای در بحران این کشور را محدود سازند.
همچنین پس از سخنرانی نمایندگان هند، چین، پاکستان و افغانستان با موافقت اعضای نشست مقرر شد که دومین نشست مقام‌های عالی امنیتی همسایگان افغانستان در نیمه دوم سال جاری در تهران برگزار گردد.

شبد **۱۴۵۵**

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =