وفور شهرهای صنایع دستی، بیانگر شکوه میراث فرهنگی ایران است

اصفهان- ایرنا - رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی صنایع دستی گفت: تعداد زیاد شهرهای جهانی صنایع دستی در ایران، نشان دهنده شکوه صنایع دستی و میراث فرهنگی این کشور است.

«غادا هیجاوی» عصر روز سه شنبه در آئین گشایش یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان در محل اتاق بازرگانی، افزود: اکنون ۱۰ شهر از ایران به عنوان شهر جهانی صنایع دستی انتخاب شدند مانند اصفهان، آباده، مشهد، سیرجان، میبد و تبریز.

وی با بیان اینکه طرح انتخاب شهرهای جهانی صنایع دستی از سال ۲۰۱۴ آغاز شد، اظهار داشت: تا سال ۲۰۱۹ حدود ۳۸ شهر از سراسر دنیا در این طرح انتخاب شدند که ۳۰ شهر از آنها از آسیا و اقیانوسیه، ۶ شهر از امریکای جنوبی و ۲ شهر از اروپا هستند.

هیجاوی ادامه داد: در آینده سه شهر دیگر از ایران، هفت شهر از چین، سه شهر از هند، ۲ شهر از تایلند و از هر یک از کشورهای مالزی، عمان، اردن، لبنان و فلسطین یک شهر به عنوان شهر جهانی صنایع دستی انتخاب می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: برخی شهرها که بیش از یک صنایع دستی ثبت کرده‌اند و در آن حرفه‌ای عمل می‌کنند به عنوان شهر تخصصی صنایع دستی انتخاب می‌شوند مانند اصفهان.

هیجاوی با اشاره به توجهی که مردم ایران به ارزش‌های صنایع دستی و اهتمامی که کارآفرینان و سازمان‌های غیر دولتی برای توسعه آن دارند، تصریح کرد: همکاری بین بخش‌های عمومی و خصوصی در این شرایط اهمیت خاصی دارد.

وی با تاکید بر اینکه حضور و حمایت دولت ایران در بخش صنایع دستی به عنوان گنجینه عظیم ملی، قابل توجه است، اضافه کرد: صنایع دستی نقش اساسی در توسعه پایدار و یکپارچگی منطقه دارد و باید برای حفاظت از آن اقدام کرد.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی صنایع دستی با اشاره به نقش صنایع دستی به عنوان ابزار فرهنگی و تأثیرگذار در ایجاد دوستی و صلح بین جوامع، گفت: سازمان میراث فرهنگی ایران با تلاش خستگی ناپذیر خود، صنایع دستی را به عنوان برنامه توسعه ملی در دستور کار خود قرار داده است.

او اضافه کرد: ایران با انتخاب صنایع دستی به عنوان یکی از محورهای توسعه ملی تلاش دارد از طریق آن فرصت‌های متفاوتی ایجاد و به آینده اجتماعی و فرهنگی این کشور کمک کند.

هیجاوی با بیان اینکه این امر از طریق همکاری بین بخش در ایران به نتیجه رسیده است، ادامه داد: برپایی یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان نمونه‌ای از این همکاری است.

وی با اشاره به عضویت اصفهان در شبکه شهرهای جهانی صنایع دستی تاکید کرد: این موضوع مسؤولیت سنگینی بهمراه دارد و این شهر باید به تعهدات خود عمل کند که در ارتباط با سایر اعضای شبکه حاصل می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی نشان دهنده رویکرد جدی استان نسبت به این بخش هاست.
فریدون الله یاری با بیان اینکه پیوند گردشگری و صنایع دستی در رونق آنها تأثیر بسیاری می‌گذارد، افزود: در نمایشگاه امسال نمایندگان بیش از ۱۵ کشور حضور دارند و زمینه تعامل و همراهی ویژه ای در این حوزه ایجاد شد.
وی همچنین از پیشنهاد ثبت میدان امام اصفهان به عنوان بازار جهانی صنایع دستی خبر داد و اظهار داشت: مقدمات این کار در حال انجام و پیگیری است.

یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با مشارکت فعالان گردشگری و صنایع دستی ۱۶ کشور خارجی، ایران و اصفهان از ۲۸ خرداد به مدت چهار روز برگزار می‌شود.

استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار اثر تاریخی (یک هزار و ۸۵۰ اثر ملی و هفت اثر ثبت جهانی) و افزون بر ۶۰۰ خانه تاریخی در کانون توجه علاقه مندان حوزه گردشگری، باستان شناسی، معماری و هنر است.
این استان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید انواع مختلف صنایع دستی ایران به‌شمار می‌رود و از دیرباز نیز گهواره هنرهای زیبا و صنایع دستی بوده است.

۳۰۱۱/‏۶۰۲۶/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =