۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۳
کد خبرنگار: 865
کد خبر: 83359770
۰ نفر
بازخوانی یک شورش

تهران- ایرنا- تاریخ انقلاب اسلامی مملو از فراز و نشیب هایی است که نقش پررنگی در شکل دهی دوران پس از خود داشته که یکی از آنها شورش مسلحانه منافقان در سی ام خرداد ۱۳۶۰ است.

گروهک منافقان که در دوران پیش از انقلاب با نام سازمان مجاهدین خلق ایران فعالیت می کرد، مسئولیت شهادت بیش از ۱۷ هزار نفر در ترورهای کور یا هدفمند ۳۸ سال گذشته را برعهده دارد.
این گروه که از شهریور ۱۳۴۴ پایه های نخست آن نهاده شد، ساعت چهار بعد از ظهر سی ام خرداد ۱۳۶۰ به طور آشکار شورشی را آغاز کردند که پیامد آن، شهادت دستکم ۲۴ نفر در تهران با انواع سلاح سرد اعم از تیغ موکت بری، چاقو، قمه، ساتور و پیچ گوشتی بود و صدها تن دیگر نیز مجروح شدند.
از آن پس تاکنون، اعضای این گروه تروریستی علاوه بر چهره های سیاسی و مذهبی و مدیران نظام اسلامی، افراد زیادی از مردم کوچه و بازار را در اقدامات تروریستی و انفجار بمب در اماکن عمومی ترور کردند.

انفجار ششم تیرماه ۱۳۶۰ مسجد اباذر تهران و سوء قصد به آیت الله «سیدعلی خامنه ای»، انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران و شهادت رئیس دیوانعالی کشور (محمد حسینی بهشتی) و ۷۲ تن از همراهان ایشان و شهادت نخست وزیر وقت (محمدجواد باهنر) و رییس جمهوری منتخب مردم (محمدعلی رجایی) که پس از عزل بنی صدر از ریاست جمهوری بر مسند نشسته بودند، از دیگر خیانت های این گروه بود.
ماجرای ترورها با خیانت آنان به مردم و کشور در هشت سال دوران جنگ تحمیلی ادامه یافت و بسیاری از نفوذیان این گروه، اطلاعات حیاتی را در خدمت رژیم صدام قرار دادند.
تلاش نظامی منافقان برای ورود به ایران در سال ۱۳۶۷ پس از صلح ایران و عراق، در «عملیات مرصاد» به شدت سرکوب شد اما اقدام های آنان پایانی نداشت و حتی پس از سقوط صدام، کنار آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار گرفتند.
شهادت پنج دانشمند هسته ای در سال های اخیر گوشه دیگری از اقدام های این گروهک است.
جالب اینکه غرب با وجود شعارهای حقوق بشری و ضد تروریسم همواره به طور پنهان و آشکار از این گروهک دفاع کرده اند و حتی تبلیغات آنان به واسطه پیشرفت رسانه های نوین، درصدد واژگونه کردن ماجراست.
همین شد که رهبر معظم انقلاب اسلامی چهاردهم خرداد ماه ۱۳۹۶ هشدار دادند: مراقب باشیم تا در دهه شصت، جای شهید و جلاد عوض نشود.
در همین پیوند است که دبیرخانه بازخوانی دهه ۶۰ شکل گرفت تا در هم اندیشی با مسئولان آن دوران تاریخ شفاهی مرتبط گردآوری شود.
از این رو، عصر امروز - سه شنبه- سومین نشست تاریخ شفاهی ترور با موضوع تاریخ شفاهی ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ در سی و هشتمین سالگرد شورش مسلحانه منافقان به همت بنیاد هابیلیان برگزار شد.
در این نشست «جواد منصوری» نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، «یوسف فروتن» نخستین سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، «آیت گودرزی» از مسئولان کمیته انقلاب اسلامی، «حمید داودآبادی» نویسنده انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و «سیدمحمدجواد هاشمی نژاد» دبیرکل بنیاد هابیلیان، سخنرانی کردند.
پیش از این، دو نشست «تاریخ شفاهی ترور در ایران» با همکاری مرکز اسناد آستان قدس رضوی و بنیاد هابیلیان در بنیاد پژوهش های اسلامی آستان و دانشگاه آزاد اسلامی قوچان برگزار شده بود.
بازخوانی اقدام های گذشته منافقان، در شناخت بیش از پیش فعالیت های امروز و آتی این گروه موثر است و هشدارهایی درباره شیوه های نفوذ در بدنه انقلاب می دهد و راه های احتمالی مبارزه را پیشنهاد می کند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =