۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۹
کد خبر: 83359764
۰ نفر
بسکتبال ایران چگونه از چین به توکیو می رسد

تهران- ایرنا- جام جهانی بسکتبال ۲۰۱۹ که به میزبانی چین برگزار می شود مهم‌تر از ادوار قبلی‌اش است چرا که تیم‌ها از این رویداد بزرگ به دنبال گرفتن سهمیه المپیک هستند. ایران نیز در گوانژو می‌خواهد بلیت توکیو را رزرو کند.

جام جهانی بسکتبال امسال با تفاوت‌هایی نسبت به دوره‌های قبلی برگزار می‌شود که مهم‌ترین آن انتخابی المپیک است. تمامی تیم‌هایی که توانسته‌اند سهمیه حضور در جام‌جهانی را بگیرند حالا می‌خواهند در چین جای خود در المپیک توکیو را نیز کسب کنند و در بزرگترین رویداد ورزشی جهان به میدان بروند.

تیم ملی بسکتبال ایران هم که بعد از المپیک ۲۰۰۸ پکن دیگر نتوانست به این رویداد صعود کند به دنبال این است که طلسم شکنی کند و برای سومین بار المپیکی شود. البته بسکتبال کشورمان کار آسانی در این رویداد ندارد اما با توجه به قرعه کشی انجام شده این امیدواری وجود دارد که تیم ملی بتواند در چین بهترین تیم آسیایی شود و به المپیک برسد.

هفت کشور در جام جهانی چین سهمیه المپیک می‌گیرند که سهمیه آسیا یک تیم است. در جام جهانی قاره‌های آسیا، آفریقا و اقیانوسیه یک سهمیه المپیک دارند و آمریکا و اروپا می‌توانند ۲ سهمیه کسب کنند. بهترین تیم‌ها از هر قاره در این رویداد مهم بلیت توکیو را می‌گیرند و می‌توانند در سال ۲۰۲۰ المپیک را تجربه کنند.

هنوز به طور دقیق مشخص نشده که آیا ژاپن به عنوان میزبان می‌تواند به طور مستقیم راهی المپیک شود یا نه اما طبق اطلاعات اولیه فدراسیون جهانی این تیم سهمیه گرفته و ۴ سهمیه باقی مانده در رقابت‌های انتخابی بین قاره‌ای تقسیم می‌شود. تیم‌هایی که در جام‌جهانی از رسیدن به المپیک بازمانده‌اند باید در این رقابت‌های بین قاره‌ای رقابت کنند و به المپیک برسند.

تیم ملی بسکتبال ایران نیز که به جام جهانی صعود کرده به دنبال کسب سهمیه مستقیم المپیک است چرا که کارش در رقابت‌های بین قاره‌ای دشوار است. اصلی‌ترین حریف ایران در مسیر کسب سهمیه المپیک چین به عنوان میزبان جام جهانی و فیلیپین به عنوان دیگر تیم قدرتمند آسیا است.

ایران در گروه C جام‌جهانی با اسپانیا، پورتوریکو و تونس رقابت خواهد کرد، چین با ونزوئلا، ساحل عاج و لهستان مصاف خواهد داشت و فیلیپین نیز در گروه D باید برابر ایتالیا، صربستان و آنگولا به میدان برود. در بین این سه مدعی آسیایی برای کسب سهمیه المپیک فیلیپین سخت‌ترین گروه را دارد و به نظر می‌رسد شانسش کمتر از ایران و چین باشد.

در بین ایران و چین نیز سابقه تیم‌ها نشان می‌دهد چینی‌ها حریفان به نسبت ساده‌تری دارند. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که این حریف آسیایی میزبان جام‌جهانی نیز هست و برای رسیدن به المپیک تلاش گسترده‌ای انجام داده است. در دوره‌های گذشته چین همیشه میزبان رقابت‌های قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک بوده و موفق شده به المپیک لندن و ریو صعود کند و حالا هم میزبان جام جهانی شده تا بازهم المپیکی شود.

دیدارهای مرحله گروهی چین در پکن برگزار می‌شود و ایران در گوانژو به میدان می‌رود. باید گفت که در مسیر رسیدن به المپیک چین حریف ایران نیست بلکه این تیم ملی کشورمان است که باید بهتر از خودش باشد و خود قبلی را پشت سر بگذارد و سهمیه المپیک بگیرد.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که تیم ملی در گروه خودش شانس زیادی برای کسب دو برد دارد تا بتواند با صعود به مرحله بعد یک قدم به المپیک توکیو نزدیک شود اما نگاه منطقی نشان می‌دهد در عمل شرایط بسیار دشوارتر از حرف‌ها و پیش‌بینی‌ها است. اسپانیا که شرایط خاص خودش را دارد و تونس نیز سطحی نزدیک به بسکتبال کشورمان دارد و تیم ملی می‌تواند برابرش به برد هم برسد اما آنچه سرنوشت ایران را تعیین می‌کند دیدار با پورتوریکو است.

نماینده بسکتبال آمریکا با بازیکنان خوبی که در لیگ NBA و کالج‌های آمریکا بازی می‌کنند پس از رسیدن به جام جهانی به دنبال ثبت یک رکورد خوب در این رویداد است. پورتوریکو شانس زیادی برای کسب سهمیه المپیک به صورت مستقیم ندارد اما با تمام توان راهی چین می‌شود تا به جایگاهی مناسب دست پیدا کند.

با این شرایط باید گفت تقریباً سرنوشت المپیکی بسکتبال کشورمان در همان روز نخست مسابقات مشخص می‌شود. ایران در اولین دیدارش به مصاف پورتوریکو می‌رود و برد در این مسابقه یعنی یک گام بلند به سمت المپیک توکیو و شکست در آن یعنی ادامه‌دار شدن این طلسم. تیم ملی بسکتبال ایران در دومین دیدارش به مصاف تونس می‌رود و در آخرین پیکار باید با اسپانیا رقابت کند. تمام این مسابقات تحت تأثیر یک عنوان است و آن بهترین تیم آسیایی شدن در جام جهانی و رسیدن به المپیک توکیو.

در دوره گذشته جام جهانی ایران در گروه دشواری که داشت عملکرد خوبی ثبت کرد و در شرایطی که چین حضور نداشت بهترین تیم آسیایی بود. با اینکه چین در این رویداد حضور دارد و البته میزبان هم هست این پتانسیل در بسکتبال کشورمان هست که بتواند دوباره به این عنوان برسد و راهی المپیک شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =