۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۹
کد خبرنگار: 1361
کد خبر: 83359759
۰ نفر
اصفهان نیازمند برندسازی در عرصه گردشگری است

اصفهان-ایرنا- استاندار اصفهان گفت: نیازمند سیاستگذاری مناسب برای برندسازی در عرصه گردشگری و صنایع دستی هستیم که این موضوع به عنوان اصلی ترین مساله استان باید دنبال شود.

عباس رضایی روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی افزود: برندسازی جاذبه های تاریخی، گردشگری و فرهنگی باید مورد توجه قرار بگیرد در غیر این صورت نتیجه موفقیت آمیزی در این پیوند نخواهیم داشت.

وی با تاکید بر ضرورت سیاستگذاری مناسب برای شناسایی بازارهای هدف گردشگری، جذب هرچه بیشتر گردشگر خارجی، تعامل، عدالت و برابری به منظور هم افزایی و نیز ارائه سیاستگذاری مناسب با همکاری سفارت خانه ها گفت: اگر قرار باشد گردشگری در ایران شکل بگیرد بیش از چند شهر کشور این ظرفیت را دارند که نگین انگشتری همه آنها اصفهان است.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: در استان ٢٢ هزار اثر تاریخی و محوطه باستانی و در شهر اصفهان هفت اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو وجود دارد و رتبه اول کشوری آثار تاریخی شامل مجموعه میدان اما م، کاخ چهلستون، مسجد جامع عتیق و باغ فین کاشان است.

وی تصریح کرد: چهار اثر معنوی مهم از جمله قالی شویی مشهد اردهال و مهارت قالیبافی کاشان نیز به ثبت رسیده است.

رضایی با اشاره به اینکه یکهزارو ۸۰۰ اثر باستانی و معماری اصفهان به ثبت ملی رسیده است، ادامه داد: ١٢٥ میراث معنوی ناملموس، هفت اثر طبیعی و ٢٣ هزار شی تاریخی در ٣١ موزه استان ثبت ملی شده اند.

** حضور ۶۰ مهمان خارجی نشانه اهمیت نمایشگاه گردشگری اصفهان است**

شهردار اصفهان نیز در این مراسم اظهار داشت: نمایشگاهی که برای افتتاح آن نزدیک به ٦٠ مهمان خارجی دارد، از اهمیت بالای گردشگری برخوردار است.

قدرت الله نوروزی افزود: اصفهان دارای پیشینه برجسته تاریخی و میراثی است و از مزیت‌های نسبی متفاوتی در عرصه های گردشگری، مواهب طبیعی، صنایع دستی و خلاق برخوردار بوده و شهری جهانی محسوب می شود.

وی گفت: اصفهان اکنون پایلوت شهر دوستدار کودک است تا در یونیسف، عضو و به شهرهای دوستدار کودک در جهان بپیوندد.

شهردار اصفهان اضافه کرد: اصفهان شهریست که به عنوان حلقه واسط می تواند حامی همه شهرهای ایران باشد و به عنوان کانون ارتقاء سطح گردشگری شناخته شود.

وی اظهار داشت: بخش خصوصی، عمومی و دولتی باید اراده واحد داشته باشند و با همکاری هم نمایشگاه را به صورتی برگزار کنند که بازارهای محلی در عرصه اقتصاد محلی و صنایع دستی تقویت شود.

** گستره ٩٥٠٠ متر مربعی فضای نمایشگاه گردشگری اصفهان**

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان نیز در این مراسم گفت: این نمایشگاه که از پرمخاطب‌ترین و فاخرترین نمایشگاه‌های سالانه اصفهان محسوب می‌شود، امسال ۹ هزار و ۵۰۰ مترمربع فضای نمایشگاهی را در اختیار گرفته است.

علی یارمحمدیان افزود: اگر موضوع گردشگری را از نظر اقتصادی بررسی کنیم به این نتیجه می‌رسیم که توسعه گردشگری موجب اشتغالزایی، پایداری اقتصادی، کاهش تورم و توزیع بهینه منابع است.

وی ادامه داد: از نظر دیپلماسی، گردشگری علاوه بر تقویت مناسبات و ارتباطات بین کشورها، به کاهش ایران هراسی، باورمندی به ایران امن، سیاست تعاملی سازنده با جهان و اقدامات میان دولتی در زمینه مسائل بانکی منجر می‌شود.

یارمحمدیان تصریح کرد: در حوزه اجتماعی نیز گردشگری بر حفظ آداب و رسوم سنتی، تقویت هویت بومی، غرور مدنی در جامعه بومی و افزایش آگاهی‌های اجتماعی تاثیر مثبت می‌گذارد.

در این آئین "بنیاد حسین اف" سفیر جمهوری آذربایجان و "سعود بن احمد بن خالد البروانی" سفیر عمان نیز حضور داشتند.

٢٠ هیات تجاری از ٢٠ کشور مختلف و نمایندگان و سفیران دیگر کشورها نیز یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی اصفهان حضور دارند.

به گزارش ایرنا، در استان اصفهان ۴۰ هزار هنرمند صنایع دستی وجود دارد.

از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ رشته مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.

شورای جهانی صنایع دستی، روز ۱۴ شهریور ۱۳۹۴، اصفهان را از بین ۶ شهر جهان که نامزد ثبت جهانی صنایع دستی شده بودند، به عنوان "شهر جهانی صنایع دستی" برگزید.

صنایع دستی به مجموعه‌ای از هنرها و صنایع اطلاق می‌شود که محصول آنها بطور عمده با استفاده از مواد اولیه بومی، به کمک دست و ابزار دستی ساخته می‌شود.

در هر یک از فرآورده‌های این صنایع، ذوق هنری و خلاقیت فکری صنعتگر سازنده تجلی می‌یابد و همین عامل، وجه تمایز اصلی اینگونه محصول‌ها از مصنوعات مشابه ماشینی و کارخانه‌ای است.

استان اصفهان دارای ۹۰ هتل و ۶۵ مهمانپذیر با ظرفیت حدود ۲۰ هزار تخت است که از این تعداد ۵۷ هتل و ۳۰ مهمانپذیر در کلانشهر اصفهان قرار دارد.

تزئینات آجری، کاشی کاری، گچبُری و انواع خط در آثار تاریخی، از قرن‌ها پیش تا دوره معاصر بر جوانب مناره‌ها و داخل و خارج مساجد، قصرها و هنرهای زری دوزی و قلمکاری، ترمه و نقره کاری و زرنگاری و رونویسی انواع کتاب، قرآن و قطعات نگارگری و نقاشی، جملگی به مرکزیت هنری اصفهان در کشور گواهی می دهند.

٩٩١٣ /۶۰۲۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =