۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۹
کد خبرنگار: 768
کد خبر: 83359733
۰ نفر
حوزه علمیه آماده همکاری با وزارت علوم است

قم – ایرنا – مدیر حوزه‌های علمیه گفت: مدیریت حوزه آماده است در قلمرو تحقیق و پژوهش، حوزه علوم اجتماعی و سایر موارد مانند مباحث تبلیغی و ترویجی و اسلامی سازی علوم انسانی با دانشگاه‌ها و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همکاری کند.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی روز سه شنبه در دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناری افزود: حوزه علم و دانش قم به بخش‌های حوزوی و دانشگاهی تقسیم شده و در حال حاضر ۸۰ هزار طلبه در رشته‌های مختلف علوم انسانی در این شهر مقدس در حال تحصیل بوده و مراکز و مؤسسات پژوهشی بسیاری در آن مشغول به فعالیت است.

وی گفت: معتقدم قم قلب تپنده ای است که علم را در کشور و جهان اداره می‌کند.

وی افزود: در دوره جدید مدیریت حوزه، اولین برنامه پنج ساله به همراه سند کلان و درخت واره رشته‌ای برای رسیدن به افق ۱۴۱۴ طراحی شده است.

امام جمعه قم اظهار داشت: در مدیریت جدید، کارویژه های اصلی در ارتباط با جامعه برای مطالبه گری و پاسخ گویی به نیازها مانند کارویژه روحانیت، مسجد و غیره طراحی شده و در عین حال معتقدیم حوزه باید متناسب با جامعه و پاسخ گویی به نیازها رشد کند؛ این مساله، رویکرد کلانی است که حوزه آن را دنبال می‌کند.

اعرافی با اشاره به اینکه در دهه‌های اخیر شاهد تحول در ارتباط و تعامل حوزه و دانشگاه بودیم، ابراز داشت: جوانان زیادی از دانشگاه وارد حوزه شده و بعضاً افرادی فارغ التحصیل و یا در حال تحصیل هستند؛ این همان کار علمی طلبگی- دانشگاهی است و حوزه برای دانشجویان برنامه‌های ویژه ای دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مقوله دیگر بحث مدرسان و هیأت‌های علمی است؛ در این ۴۰ سال، ده‌ها استاد از دانشگاه وارد حوزه و از حوزه وارد دانشگاه برای تدریس شده اند.

اعرافی ادامه داد: مساله بعدی، تولید علم و اسلامی سازی علوم انسانی است؛ تاکنون آثار زیادی در جهت اسلامی سازی علوم انسانی انجام گرفته و در این رابطه پنج هزار اثر چکیده نویسی شده و نشر یافته است.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: امروز حوزه در طراحی آموزشی و رشته‌ها برنامه جدیدی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی در پایان افزود: باید تلاش کرد هویت اسلامی و دینی را در دانشگاه ترقی داد.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید و علما دیدار و گفت و گو کرد.

۱۱۷۵ /

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =