۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۴
کد خبرنگار: 1250
کد خبر: 83359732
۰ نفر
معاون فرماندار دماوند: سن اعتیاد رو به کاهش است

تهران - ایرنا – معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند گفت: متأسفانه شاهد هستیم سن اعتیاد روبه کاهش است و از طرفی در بین بانوان نیز در حال پیش روی می‌باشد و با توجه به اینکه این اعتیاد یکی از تهدیدات جهانی محسوب می‌شود لازم است علاوه بر برخورد قاطع، در حوزه فرهنگی نیز ورود کرد.

شاهرخ جهانشاهی روز سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان دماوند با اشاره به اینکه خشونت، کودکان کار، کودکان خیابانی و دختران فراری و همچنین اعتیاد از آسیب‌های اجتماعی هستند، اظهار داشت: آگاهی بخشی و اطلاع رسانی عمومی و همچنین آموزش همه جانبه به مردم با توجه به گستردگی دام اعتیاد در جامعه نقش مهمی در پیشگیری ایفا می‌کند.

وی یکی از راههای پیشگیری و کاهش آسیب‌های اعتیاد و مواد مخدر را در جامعه، رسانه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: مردم با توجه به اینکه بیشتر از رسانه‌های دیداری و شنیداری استفاده می‌کنند، نقش رسانه‌ها در این خصوص بسیار تأثیرگذار است و از طرف دیگر تهیه فیلم و مستند نیز می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از عوامل مهمی که موجب مرگ و میر در جامعه می‌شود سومصرف مواد مخدر است؛ با توجه به آمارهای موجود، به صورت میانگین روزانه ۱۰ نفر بر اثر سو استفاده از مصرف مواد مخدر جان خودشان را از دست می‌دهند و هزینه‌های بسیاری را برای بهداشت جامعه به همراه دارند.

معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند با تاکید براینکه امروز جوانان کشور با توجه به هجمه‌های دشمن و وجود فضای مجازی و… بیشتر در آسیب هستند، گفت: بخش عمده ایی از جمعیت جامعه را کودکان، نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند که در این میان نقش و اهمیت آموزش با کمک دستگاه‌های متولی همچون آموزش و پرورش بسیار مؤثر است.

جهانشاهی با بیان اینکه مواد مخدر هزینه‌های مادی و فرهنگی بسیاری برای جامعه دارد، گفت: امروزه ۴۰ درصد طلاق‌ها در سطح جامعه با توجه به آمارهای موجود به دلیل مواد مخدر است که نقش روحانیون و مساجد در سطح جامعه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به آغاز هفته مواد مخدر از ۳۱ خرداد ماه الی ششم تیر، بیان داشت: لازم است دستگاه‌های متولی با برگزاری برنامه‌هایی چون همایش، پیاده روی خانوادگی، فضا سازی سطح شهر و… گام بردارند و فرهنگ "نه به اعتیاد" را در جامعه تقویت کنند.

فاطمه حاجی خانزادی، رئیس اداره بهزیستی شهرستان دماوند نیز در ادامه این جلسه با اشاره به وجود ۷ مرکز ترک اعتیاد در شهرستان دماوند و دو مرکز سرپایی، اظهار داشت: هم اکنون در این مراکز طی سه ماهه اول سال ۷۶۹ نفر بستری شدند که ۷۶ نفر اتباع خارجی، ۱۶۷ نفر بومی و ۴۲۷ نفر غیر بومی در مراکز مستقر هستند و در خرداد ماه نیز ۹۹ نفر مرخص شدند.

وی با اشاره به تشکیل دو کمیته تخصصی در شهرستان با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، خاطرنشان کرد: با توجه به سیاست کمیته فرهنگی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی لازم است ۱۹ ارگان مشارکت داشته باشد که نیازمند تعامل دیگر دستگاه‌ها هستیم.

تهرام/۷۲۴۶/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =