تهران میزبان دومین نشست امنیتی همسایگان افغانستان شد

اوفا - روسیه - نشست شش جانبه امنیتی همسایگان افغانستان با حضور دبیران شورای امنیت کشورهای ایران، روسیه، چین، هند، پاکستان و افغانستان برگزار شد و در آن توافق شد دومین نشست شش جانبه به میزبانی تهران برپا شود.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا از اوفا، در نشست مقامات عالی امنیتی کشورهای همسایه افغانستان که امروز (سه شنبه ۲۸ خرداد) درشهر اوفا و در حاشیه دهمین کنفرانس امنیتی جهان در روسیه برگزار شد شرکت کنندگان بر تداوم تلاش مشترک برای حمایت از آشتی ملی و ثبات در این کشور تاکید کردند.
این نشست با حضور مقامات عالی امنیتی ایران، روسیه، چین، افغانستان، هند و پاکستان با هدف بررسی روند اجرای توافقات اولین نشست همسایگان افعانستان که سال گذشته به ابتکار ایران در شهر تهران برگزار شد تشکیل شد.
در ابتدای این نشست نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه با قدردانی از ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای پایه گذاری نشست مسئولین عالی امنیتی کشورهای همسایه افغانستان گفت: ایجاد ثبات، صلح و مشارکت همه اقوام و طرف‌های افغانی در فرایند اشتی ملی خواست و اراده کشورهای همسایه افغانستان است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز در این نشست با بیان نگرانی‌های ناشی از افزایش شکاف‌های سیاسی در افغانستان بر ضرورت تداوم همکاری و مشارکت همسایگان این کشور برای تقویت ساختارهای قانونی بر اساس رأی و مشارکت همگانی تاکید کرد.
شمخانی با ارائه پیشنهادات ایران در زمینه ترکیب، زمان، دستور جلسه و ساز و کارهای فعالیت اثر گذار همسایگان افغانستان در پروسه شکل گیری آشتی ملی در این کشور اظهار داشت: لازم است همسایگان افغانستان با هماهنگی دولت قانونی این کشور ضمن افزایش تماس و ارتباط با معارضین افغانی امکان مداخله کشورهای فرامنطقه ای در بحران این کشور را محدود سازند.
در ادامه این نشست و پس از سخنرانی نمایندگان هند، چین، پاکستان و افغانستان با موافقت اعضای نشست مقرر شد دومین نشست مقامات عالی امنیتی همسایگان افغانستان در نیمه دوم سال جاری در تهران برگزار شود.

دهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورهای جهان در شهر اوفا در جنوب روسیه از امروز به مدت دو روز با حضور دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان روسیه آغاز به کار کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =