سرپرست سابق تیم ملی بسکتبال: کسب سهمیه المپیک دشوار است

تهران- ایرنا- سرپرست سابق تیم ملی بسکتبال ایران با اشاره به سطح بالای جام جهانی گفت: خیلی سخت است که بتوانیم در جام جهانی که به میزبانی چین برگزار می شود بهترین تیم آسیا شویم و سهمیه المپیک را کسب کنیم.

مهران سررشته در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایرنا، درباره نیازهای تیم ملی در مسیر جام جهانی ۲۰۱۹ اظهار کرد: تیم ملی ما اگر می‌خواهد در جام جهانی به موفقیت برسد به موارد مختلفی نیاز دارد. اول از همه برای جام جهانی همدلی و اتحاد نیاز است.

سررشته ادامه داد: این موضوع خیلی مهم است. یکی از فاکتورهای تیم ملی ایران در کاپ آسیا که برای اولین بار با حضور نیوزلند و استرالیا برگزار شد، اتحاد تیمی بود که ما توانستیم بهترین تیم آسیا شویم و نتیجه‌ای خوب کسب کنیم.

وی با اشاره به اهمیت دیدارهای تدارکاتی تصریح کرد: دومین مساله مهم بازی‌های تدارکاتی است. بازی‌های تدارکاتی اهمیت بسیار زیادی دارد و تیمی که قرار است در جام جهانی به میدان برود نیاز دارد بازی تدارکاتی داشته باشد. با توجه به اینکه جام جهانی نیز اهمیت زیادی دارد باید تیم ملی حتماً دیدارهای با کیفیتی داشته باشد تا تیم هماهنگ شود.

سرپرست سابق تیم ملی بسکتبال سومین مساله مهم را فراموش کردن حواشی درون تیم دانست و گفت: موضوع بعدی اهمیت ویژه‌ای دارد. من در این مدت با دوستان صحبت کرده‌ام و می‌دانم که بازیکنان یک مقدار گله دارند. اخیراً مصاحبه صمد را نیز خوانده‌ام که دوباره به ماجرای ماست و دوغ و نوشابه کنایه زده است.

سررشته افزود: وقتی می‌خواهیم یک تیم باشیم و به جام جهانی برویم باید همه مسائل را کنار بگذاریم تا همه برای تیم ملی باشیم. هم از طرف فدراسیون، هم کادرفنی و هم بازیکنان باید حواشی را فراموش کنند و به فکر تیم ملی باشند.

وی با بیان این مطلب که شانس کسب نتیجه در جام جهانی کم است، تصریح کرد: از نظر من نباید زیاد به کسب نتیجه ایده آل در جام جهانی امیدوار باشیم و فرقی هم نمی کند با چه بازیکنی به این مسابقات برویم. البته همیشه گفته‌ام که حامد حدادی یک استثنا در ایران و آسیا است.

سرپرست سابق تیم ملی بسکتبال افزود: وجود او یک قوت قلب برای دیگران است اما شرایط سایر بازیکنان مشابه است و می‌توانیم با یک ترکیب نسبتاً جوان راهی چین شویم که آینده خودمان را هم بسازیم.

سررشته در پاسخ به این سوال که به نظرش تیم ملی نمی‌تواند در جام جهانی سهمیه المپیک بگیرد؟ تصریح کرد: به نظر من سهمیه گرفتن بسیار مشکل است. خیلی سخت است که بتوانیم در جام جهانی بهترین تیم آسیایی شویم. چین همیشه برای مسابقات انتخابی المپیک میزبان بوده و حالا نیز میزبان جام جهانی است و قطعاً به دنبال کسب سهمیه المپیک است و شانس بیشتری نسبت به ما دارد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به حواشی یک سال گذشته در تیم ملی بحث مدیریت این تیم را چطور ارزیابی می‌کند؟ اظهار کرد: به موضوع خیلی خوبی اشاره کردید. مدیریت تیم ملی را به چهار قسمت تقسیم می‌کنم. فدراسیون، مدیر تیم، کادرفنی و خود بازیکنان به خصوص کاپیتان در این مدیریت تأثیر گذار هستند.

سررشته ادامه داد: به نظرم این حواشی که اتفاقاً ارزش زیادی هم نداشت باعث شد تیم ملی ضربه سنگینی بخورد و ابعاد بسیار گسترده ای هم پیدا کرد.

سرپرست سابق تیم ملی بسکتبال با اشاره به تجربه خود در تیم ملی تاکید کرد: ما هم با مسائلی روبه رو بودیم. بارها نتوانستیم برای حامد حدادی، اصغر کاردوست، روزبه ارغوان و دیگر بازیکنان بلند قدمان مثلاً بلیت بیزینس بخریم اما مدیریت کردیم تا ملی‌پوشان مشکلی نداشته باشند و راضی شوند. یا اگر مشکلی بود درون تیم حل می‌شد.

وی افزود: یک دوغ و ماست یا املت نباید مشکلی به این بزرگی بسازد و باعث شود که بازیکنی مثل ارسلان کاظمی که می‌تواند در جام جهانی به تیم ملی کمک کند حذف شود. نباید فراموش کنیم که تیم ملی ما در دیدار با قطر به میزبانی دوحه تقریباً باخته بود اما همین ارسلان کاظمی بود که باعث برد تیم شد و ما را در انتخابی جام‌جهانی امیدوار نگه داشت.

سررشته در پاسخ به این سوال که حریفان ایران در جام‌جهانی را چطور ارزیابی می‌کند؟ گفت: اسپانیا و پورتوریکو خیلی قوی هستند. اسپانیا یکی از قدرت های دنیا است و نمی توانیم مقابل این تیم به دنبال پیروزی باشیم. امیدوارم که در دیدار مقابل تون بتوانیم به پیروزی برسیم و شانس خوبی برای تیم ملی در این دیدار قائل هستم.

وی در پایان گفت: با جسارتی که در بین بازیکنانی چون محمد جمشیدی، سجاد مشایخی، بهنام یخچالی و دیگر ملی پوشان داریم شاید بتوانیم دست به کار بزرگی بزنیم. به هر حال با اینکه کارمان خیلی سخت است اما بسکتبال بازی اتفاق‌ها است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =