۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۷
کد خبرنگار: 2211
کد خبر: 83359668
۰ نفر
۱۰۰ هکتار از جنگل ها و مراتع  گچساران در آتش سوخت

گچساران - ایرنا - دبیر ستاد بحران گچساران گفت: ۱۰۰ هکتار از جنگل ها و مراتع کوه کاردی واقع در روستاهای دیل و گناوه در این شهرستان طعمه حریق شد.

حمید نارکی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع کوه کاردی این شهرستان پس از سه روز کار بی وقفه امروز سه شنبه مهار شد.

وی بیان کرد: سخت گذر بودن و وزش باد شدید باعث کندی عملیات مهار آتش شده بود به طوری که آتش ۲ بار مهار و دوباره فوران می‌کرد.

نارکی تصریح کرد: برای مهار این آتش سوزی بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای محلی، بسیج و اداری مشارکت داشتند.

فرماندار گچساران نیز گفت: برای مهار این آتش سوزی تمام ظرفیت‌های شهرستان بکار گرفته شد.

علی خوان پایه در پاسخ به سوالی درباره کمبود امکانات در عملیات مهار گفت: از محل اعتبارات شهرستانی بودجه‌ای برای تأمین تجهیزات اولیه نظیر دستگاه‌های دمنده برای مهار آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع پیش بینی خواهد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران نیز گفت: ۲ نفر از عاملان آتش سوزی در جنگل و مراتع کوه کاردی شناسایی و بازداشت شدند.

فرهام جلیلی ابراز داشت: این ۲ نفر برای بررسی دلایل ارتکاب این جرم به مراجع قضائی معرفی شده‌اند.

وی از مشارکت و تلاش دستگاه‌های اجرایی به ویژه شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران برای اعزام بالگرد جهت انتقال نیروها به ارتفاعات کوه کاردی قدردانی کرد.

جلیلی با اشاره به اینکه کشاورزان با آتش زدن پسماند مزارع و گردشگران با کارهایی مانند انداختن ته سیگار یا دیگر مواد آتش زا در طبیعت عامل بیشتر آتش سوزی ها در جنگل‌ها و مراتع هستند از مردم خواست با از انجام کمترین بی احتیاطی در دامن طبیعت خودداری کنند.

وی با اشاره به اهمیت جنگل‌ها و مراتع در توسعه پایدار گفت: صیانت از عرصه های ملی نیازمند مسئولیت پذیری همه شهروندان است.

پیشتر دبیر ستاد بحران گچساران گفته بود که از ابتدای سال جاری تا بیست و دوم خرداد ۱۵۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان طعمه حریق شده است.

در این مدت ۱۳ فقره آتش سوزی در منطقه‌های آبگرمو، کوه سرخ، کوه وزک، خنگ بنار و ریگو نارک، بابا کلان (بن پیر)، دیل و خامی در گچساران رخ داده است.
۹۰ درصد از اراضی شهرستان گچساران را عرصه‌های ملی تشکیل می‌دهد که از این میزان ۷۰ درصد مرتع و جنگل است.

شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد ۴۱۵ هزار هکتار عرصه جنگلی و مرتعی دارد.

۸۱۴۳/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =