مطالعات پژوهشی طراحی و ساخت سیستم «تحریک عمقی مغز» آغاز شد

تهران- ایرنا- با تلاش ستاد علوم و فناوری شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مطالعات پژوهشی طراحی و ساخت سیستم توسط محققان کشور به منظور درمان بیماری پارکینسون آغاز شد.

به گزارش روز سه‌شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نخستین نشست آغاز مطالعات پژوهشی طراحی و ساخت سیستم پیشرفته «تحریک عمقی مغز» با حضور ناظرین و مجریان فنی و پزشکی اجرای این طرح در محل پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران برگزار شد.

کارشناس ارشد کارگروه «ایمپلنت مغزی» ستاد توسعه علوم شناختی این نشست را در جهت هماهنگی میان محققان و متخصصان رشته‌های فنی و پزشکی برای تعیین دستاوردها و ایجاد زمان‌بندی برای پیشبرد اهداف این پروژه مهم ملی در یک دوره زمانی دو و نیم ساله دانست.

محمدحسین مقامی اظهار کرد: براساس این طرح مطالعاتی - پژوهشی، سیستم «تحریک عمقی مغز» با تلاش نیروهای داخلی و در جهت تأمین منافع کشور و بومی‌سازی تجهیزات و ابزارهای شناختی برای درمان بیماری‌های شناختی از جمله بیماری پارکینسون طراحی و ساخته می‌شود.

به گفته وی، این سیستم مشابه نوع خارجی تحریک عمقی مغز خواهد بود و یک گام بسیار مهم برای درمان بیماری‌های شناختی به حساب می‌آید.

مقامی با اشاره به اهمیت و جایگاه دانش علوم شناختی در تأمین نیازهای آحاد جامعه و سرمایه‌گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در حوزه‌های علوم شناختی، یادآور شد: با تلاش‌های گسترده ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی اکنون حدود دو هزار محقق و ۴۰ مرکز دانشگاهی در امر اجرای طرح‌های مطالعاتی - پژوهشی با این ستاد همکاری و مشارکت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =