۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۹
کد خبرنگار: 1780
کد خبر: 83359656
۰ نفر
تشکیل تیم تحقیقاتی بررسی خشونت پلیس فرانسه علیه جلیقه زردها

تهران – ایرنا – وزیر کشور فرانسه روز سه شنبه تیم تحقیقاتی متشکل از کارشناسان را مسئول بررسی خشونت های پلیس علیه جنبش جلیقه زردها کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه ژورنال دو دیمانش، پس از هفت ماه از آغاز حرکت اعتراض امیز مردم فرانسه علیه سیاست های اقتصادی امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور، که بعدها به جنبش جلیقه زردها شهرت یافت، وزیر کشور فرانسه روز سه شنبه پانزده کارشناس را برای بررسی خشونت های پلیس علیه تظاهرکنندگان مامور کرد.

وزیر کشور فرانسه در این باره گفت: ماموریت این افراد علاوه بر بررسی خشونت های پلیس علیه تظاهرکنندگان، بررسی دکترین گسترش جنبش جلیه زردها می باشد. البته نمی توان پاسخ بطری های آتش زا را با احساسات خوب داد، نمی توان نظم کشور را با کلمات شیرین حفظ کرد، نباید گفت شلیک فلش بال یا نارنجک یا حتی استفاده از باتوم، خشونت پلیس است و شرایطی را که این ابزارها استفاده می شود، نادیده گرفت».

وزیر کشور فرانسه افزود: در جریان تظاهرات و اغتشاش های هفت ماهه، یکهزار و نهصد نیروی در جریان درگیری ها زخمی شده اند و به همین علت است که من به هیچ عنوان عبارت "خشونت پلیس" را علیه معترضان نمی پذیریم. آنچه که ما باید بررسی کنیم، خشونتی است که در جریان اعتراض های اخیر علیه پلیس به کار گرفته شده است.

کاستانر پیشتر گفته بود در مجموع ۱۷۴ مورد خشونت پلیس از طرف دادگستری به بازرسی کل پلیس ملی فرانسه ارجاع شده است و اگر تحقیقات نشان دهد که اشتباهی روی داده، عاملان آن حتماً مجازات خواهند شد.
اظهارات وزیر کشور فرانسه در حالی رسانه ای شده است که بر اساس آخرین گزارش ها، در تظاهرات و اعتراض های پاریس، یک مادر به همراه نوزادش به دست نیروهای ضدشورش بشدت زخمی شدند.
علاوه بر سازمان های بین المللی، تظاهرکنندگان، فعالان آزادی های عمومی و احزاب سیاسی در فرانسه، به برخی روش های حفظ نظم به ویژه استفاده پلیس از فلش بال بر ضد جلیقه زردها بشدت انتقاد دارند.
در همین ارتباط، چندی پیش نیز 'میشل باشله' کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار تحقیق درباره استقاده پلیس فرانسه از سلاح های مرگبار در سرکوب جلیقه زردها شده است.
باشله گفت: گزارش هایی مبنی بر استفاده نیروهای پلیس فرانسه از سلاح های نامتعارف در اعتراض های جلیقه زردها به کمیسیون عالی حقوق بشر رسیده است.
ماه گذشته نیز گروه های مدافع حقوق بشر با اشاره به ادامه اعتراض های جلیقه زردها در فرانسه و برخورد شدید نیروهای پلیس ضدشورش با آنها در هفته های گذشته، درباره خرید سلاح های جدید و مرگبار پلیس ابراز نگرانی کرده بودند.
گروه های مدافع حقوق بشری هشدار داده اند که وزارت کشور فرانسه برای رویارویی با مخالفان، یکهزار و ۲۸۰ قبضه سلاح مرگبار 'فلش-بال' خریداری کرده که در اختیار نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش قرار می گیرد.
خیابان‌های پاریس در هفته‌های گذشته صحنه درگیری خشونت‌بار نیروهای پلیس و معترضان فرانسوی بوده است.
اعتراض‌ها در ابتدا در واکنش به سیاست‌های اقتصادی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بویژه در حوزه سوخت و مالیات آغاز شد اما بسرعت جنبه سیاسی پیدا کرد.
دولت این کشور در هفته‌های گذشته با عقب‌نشینی از برخی سیاست‌های خود و اختصاص بودجه بیشتر به کارگران و بازنشسته‌ها، سعی در مدیریت بحران ایجاد شده داشته اما در این مسیر موفق نبوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =