۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۹
کد خبرنگار: 2862
کد خبر: 83359621
۰ نفر
۱۰۱ مرکز درمان معتادان در قم فعال است

قم - ایرنا - دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قم گفت: در این استان ۱۴ مرکز دولتی و ۸۷ مرکز خصوصی در زمینه درمان معتادان فعالیت می‌کنند.

ابوالفضل شریفی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: فعالیت این مراکز به صورت درمان سرپایی و بستری کردن معتادن است و مجوز آنها توسط اداره کل بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی صادر می‌شود.

وی با اشاره به وجود ۲ مرکز ترک اعتیاد اجباری مشمول ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر در استان یادآور شد: هم اکنون ۵۱ سازمان مردم نهاد نیز در زمینه درمان اعتیاد و صیانت از بهبود یافتگان فعالیت دارند که این تعداد در سال ۹۵ تنها ۳۰ مورد بوده ولی به همت معاونت توسعه مشارکت‌های استانداری افزایش پیدا کرده است.

شریفی افزود: کارهای متعددی برای تقویت و توانمند سازی سمن‌های فعال در حوزه مبارزه با اعتیاد انجام شده و کارگاه‌های آموزشی با کمک بهزیستی و معاونت اجتماعی فرمانداری و دفتر اجتماعی استانداری ترتیب یافته است.

وی با بیان اینکه طرح‌های خوبی از سوی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ارائه و در کل کشور اجرا شده است، گفت: طرح توانمند سازی دانش آموزان مقطع متوسطه دوم به همراه والدین و معلمان از جمله این طرح‌ها است که در سال ۹۴ از قم آغاز شد و در حال حاضر نیز در سراسر کشور در حال انجام می‌باشد.

وی برگزاری ۲۰۶ کارگاه پیشگیری از اعتیاد ویژه آموزش و پرورش در سال ۹۷ را مورد توجه قرار داد و گفت: برای این کار ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و استانداری هزینه شد.

وی افزود: در این سال ۱۳۳ هزار و ۲۷۲ نفر ساعت کلاس‌های مهارت‌های زندگی ترتیب یافت.

وی همچنین یادآور شد: در سال ۹۷ برای بیش از ۵ هزار معلم مقطع دوره ابتدایی تحصیلی قم نیز مجموعه آموزش‌هایی شامل ۶ ساعت پیشگیری از اعتیاد و آشنایی با آثار و عوارض استعمال مواد مخدر و ۲۴ ساعت مهارت‌های زندگی ارائه شد.

وی ادامه داد: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در زمینه آموزش دانشجویان دانشگاه فرهنگیان نیز اقدام‌های خوبی را انجام داده و در صورت همکاری سایر دستگاه‌ها از شهریورماه سال جاری آموزش‌های فرزندپروری را نیز برای این دانشجویان خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: بیش از ۱۰۰ مرکز وابسته به بهداشت و بهزیستی مستقر در استان نیز برای آموزش رایگان مهارت‌های فرزند پروری در آمادگی کامل قرار دارند.

شریفی در ادامه گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون با حکم قضائی، ۳۷ دستگاه خودروی کشف شده از قاچاقچیان مواد مخدر در این استان به مبلغ ۱۴ میلیارد ریال فروخته و به حساب دولت واریز شد.

وی اضافه کرد: تلاش داریم تا در سه ماهه دوم سال نیز مقدمات فروش حداقل ۲۰ دستگاه خودروی دیگر که از قاچاقچیان بدست آمده را فراهم کنیم.

وی بیان داشت: در سال گذشته از محل فروش خودروها و اموال مصادره شده از قاچاقچیان در قم ۱۵ میلیارد ریال درآمد کسب شد.

وی ضبط اموال و دارایی‌های قاچاقچیان مواد مخدر را از روش‌های مؤثر در جلوگیری از توزیع و عرضه مواد افیونی در جامعه دانست و بیان کرد: در صورت مصادره اموال این افراد، دارایی‌های آنها در جهت انجام امور خلاف و غیرقانونی و همچنین ارتکاب به اعمال مجرمانه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

شریفی تصریح کرد: سال گذشته به همت پلیس قم و دستگاه قضائی، از حساب فرزند دو ساله یک فرد متهم به قاچاق مواد مخدر سه میلیارد و ۵۸۸ میلیون ریال پول شناسایی و به نفع دولت مصادره و به حساب خزانه واریز شد.

۷۴۰۳ / ۱۱۷۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =