ایران همکاری های بسیاری در زمینه اقتصادی و بازسازی در عراق انجام داد

تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران همکاری‌های بسیاری با عراق در زمینه اقتصادی و بازسازی عراق انجام داد.

به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، «علی لاریجانی» در دیدار روز گذشته با «بشیر الحداد» نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق با بیان اینکه ایران از ابتدای تشکیل عراق جدید در کنار این کشور بود، اظهار داشت: در آن زمان بسیاری از کشورهای منطقه با عراق همکاری نکردند و معتقد بودند عراق جدید آمریکایی است به همین دلیل بعثی‌ها را به کار گرفته و اقداماتی علیه شما انجام دادند اما ایران معتقد بود عراق پس از صدام می‌تواند به دموکراسی جدید دست یابد به همین دلیل از شما حمایت کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور خاطرنشان کرد: ایران نسبت به حمله داعش به عراق بی تفاوت نبود و زمانی که مسئولان عراقی برای سرکوب داعش از ما کمک خواستند، دریغ نکردیم.

ایران همکاری‌های بسیاری با عراق در زمینه اقتصادی و بازسازی عراق انجام داد

لاریجانی ضمن تشکر از مواضع رئیس جمهوری عراق در اجلاس مکه، تصریح کرد: ایران همکاری‌های بسیاری با عراق در زمینه اقتصادی دارد و در بازسازی عراق و حل مشکل برق و گاز این کشور اقدامات مؤثری انجام داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر امنیت عراق از بین برود ما مجدد از این کشور حمایت می‌کنیم، بیان کرد: دخالت آمریکا در منطقه مسئله ساز است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور درباره اقدامات ایران برای مبارزه با مواد مخدر، گفت: ایران برای مبارزه با مواد مخدر حدود ۴ هزار شهید تقدیم کرده است درحالیکه از سال ۲۰۰۱ که آمریکایی‌ها به افغانستان حمله کردند تولید مواد مخدر در این کشور ۵۰ برابر شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۴۰۰ لابراتور تولید مواد مخدر در افغانستان وجود دارد اما آمریکا اقدامی برای جمع آوری آنها انجام نمی‌دهد چراکه از تولید مواد مخدر منفعت می‌شود.

همکاری‌ها و مبادلات اقتصادی و تجاری باید گسترش یابد

رئیس قوه مقننه با اشاره به گفت وگوهای رئیس جمهوری ایران و عراق درباره همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور، اظهار کرد: همکاری‌ها و مبادلات اقتصادی و تجاری باید گسترش یابد.

گذرگاه‌های میان ایران و عراق افزایش یابد

بشیر الحداد نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق نیز در این دیدار با بیان اینکه ایران و عراق مشترکات زیادی با یکدیگر دارند، گفت: مرزهای طولانی میان این دو کشور زمینه گسترش روابط سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی را فراهم کرده است که باید از این ظرفیت استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: میان ایران و عراق روابط تاریخی، دینی، اجتماعی و اقتصادی و سرنوشت مشترک وجود دارد بنابراین ما نمایندگان باید اصول و اساسی برای تقویت و توسعه هرچه بیشتر این همکاری‌ها تدوین کنیم تا روابط سیاسی میان دولت‌ها گسترش یابد.

نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق با بیان اینکه عراق حمایت‌های ایران را فراموش نمی‌کند، ادامه داد: عراقی‌ها پیش از آنکه در خانه خود را به روی زائران ایرانی باز کنند در قلب خود را به روی ایرانیان باز کرده‌اند.

نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق تاکید کرد: باید تبادل تجاری و اقتصادی ایران و عراق توسعه یابد و گذرگاه‌های مرزی افزایش پیدا کند. ما در پارلمان عراق آمادگی داریم تمامی توافقنامه‌های امضا شده میان دو کشور را تصویب کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =