۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۶
کد خبرنگار: 1333
کد خبر: 83359544
۰ نفر
مراکز تحقیقاتی به دستگاه‌های بومی مطالعه مغز تجهیز می‌شوند

تهران- ایرنا- ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانسته تاکنون ۶ مرکز تحقیقاتی و پژوهشی را برای مطالعه مغز به دستگاه‌های بومی مجهز کند.

به گزارش روز سه‌شنبه ستاد علوم و فناوری شناختی، با هدف ترویج دانش علوم شناختی و کمک به تامین تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز مراکز تحقیقاتی و درمانی و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، پژوهشکده علوم اعصاب «بازتوانی عصبی» دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران به دستگاه «تحریک الکتریکی فراجمجمه ای» تجهیز شد.

ستاد توسعه علوم شناختی از یک سو سیاست تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی‌سازی تجهیزات در حوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار می‌دهد و از طرف دیگر برای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی در مراکز علمی و دانشگاهی فعالیت دارد.

روش تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای دارای کاربردهای بالینی و توانبخشی بوده و با توجه به نتایج حاصل از تاثیر مثبت این روش درمانی، امروزه تحقیقات گسترده ای در شناخت نحوه اثر این شیوه، افزایش کارایی و اثرگذاری و همچنین امکان به‌کارگیری آن برای درمان دیگر بیماری‌ها و اختلال‌های عصبی- شناختی در حال اجرا است.

طرح ساخت دستگاه تحریک الکتریکی متمرکز فراجمجمه ای با حمایت ستاد علوم شناختی، در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیرآغاز شد و یکی از روش های مورد مطالعه برای درمان اختلالات شناختی و انواع بیماری‌ها است.

بر اساس این گزارش، ۶ مرکز دانشگاهی و درمانی سال گذشته با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی به سیستم‌ها و تجهیزات پیشرفته درحوزه‌های شناختی مجهز شدند.

ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی معاونت علمی در تلاش است با فراهم آوردن زمینه‌های حمایتی، فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی گسترده‌تری را برای دانشجویان، اساتید و متخصصان در حوزه‌های علوم شناختی فراهم کند تا گامی عملی در امر تربیت کارشناسان در حوزه های علوم شناختی برداشته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =