۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۴
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 83359525
۰ نفر
مبارزه با اقتصاد قاچاق کالای دخانی ضروری است

مشهد- ایرنا- مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: برای مبارزه با قاچاق کالای دخانی باید کنترل بر بازار این کالا تا مرحله توزیع و هزینه قاچاق آن افزایش یابد.

امیر محمد پرهام فر عصر سه شنبه در کارگاه آموزشی "پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالای دخانی" در مشهد افزود: مبارزه با قاچاق کالای دخانی نیاز به برنامه ریزی در حوزه پیشگیری و مقابله کامل دارد و این برنامه‌ها و اقدامات باید ناظر بر شفافیت گردش کالا باشد.

وی اظهار داشت: محصولات دخانی از نظر شفافیت در عرضه و رهگیری نسبت به سایر کالاها وضعیت بهتری دارند.

وی با بیان اینکه یکی از مفرهای متخلفان در کشورهای مختلف، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستند گفت: در ایران ضوابط اجرایی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی لازم الاجراست.

پرهام فر افزود: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز طی برنامه جامعی در امر پیشگیری از قاچاق مواد دخانی اقداماتی انجام داده که در دست پیگیری است.

وی اظهار داشت: به دنبال نظارت بر محموله‌های ترانزیتی محصولات دخانی هستیم که در این زمینه پیگیرهای جدی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز صورت گرفته است.

وی گفت: محدود کردن و نظارت بر ترانزیت محصولات دخانی از مرزهای کشور یکی از راه‌های اصلی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالای دخانی است.

مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور افزود: کنترل مصرف دخانیات به عنوان کالای آسیب رسان باید در دستور باشد و سعی شود با پیشگیری از قاچاق کالای دخانی جلو سودهای ناسالم گرفته شود.

* ثبت فرایند خرید و فروش کالای دخانی در سامانه جامع تجارت

مدیرکل دفتر نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این نشست گفت: فرایند خرید و فروش کالای دخانی بر اساس شناسه کالا باید به صورت سیستماتیک در سامانه جامع تجارت ثبت شود.

حمید رضا دهقانی نیا افزود: براساس ضوابط ابلاغی تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق، خریداران و فروشندگان کالای دخانی تا مهر ماه امسال برای ثبت فرایند خرید و فروش در سامانه یاد شده ۴۸ ساعت مهلت دارند اما بعد از مهر ماه ثبت خرید و فروش باید به صورت آنی صورت گیرد.

وی اظهار داشت: برای خرید و فروش کالای دخانی نیز باید از مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور مجوز لازم دریافت شود و خرید و فروش بدون مجوز تخلف است.

کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالای دخانی به مدت ۲ روز با حضور رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، جمعی از مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت، پلیس امنیت اقتصادی، گمرک ایران و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مشهد ادامه دارد.

۷۵۰۵/‏‬ ۶۰۵۳ 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =