جشن بیست و نهمین سال استقلال روز ملی جمهوری اسلوانی برگزار می شود

تهران- ایرنا- سفارت جمهوری اسلوانی بیست و نهمین سال استقلال خود را در روز ۲۴ ژوئن، (سوم تیرماه) جشن می‌گیرد. این دومین مراسمی است که سفارت اسلوانی پس از بازگشایی در جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌کند.

براین اساس، در ماه می ۱۹۹۰ (اردیبهشت ۱۳۶۹) اسلوانی اولین دولت منتخب خود را که به صورت دموکراتیک انتخاب شده بود، تشکیل داد و اولین وزیر خارجه خود را منصوب کرد.

در آن زمان، به خصوص پس از همه پرسی ماه دسامبر، سیاست خارجی این کشور، بر بسیج کردن حمایت بین المللی از آرمان‌های مشروع آن کشور در جهت استقلال و حق حاکمیت متمرکز بود.

بر این اساس، پس از اعلام استقلال این کشور در روز ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ (۴ تیر ۱۳۷۰)، کار سیاست خارجی اسلوانی شناساندن این کشور تازه تأسیس به دنیا بود. اولین کشوری که این استقلال را در روز ۲۶ ژوئن به رسمیت شناخت کرواسی بود.

برهمین اساس، جامعه اروپا و اکثر کشورهای اروپایی این کار را در روز ۲۲ می، ماه ۱۹۹۲ (یک خرداد ۱۳۷۱) انجام دادند و اسلوانی، ۱۷۶ امین کشور عضو سازمان ملل و کشوری مستقل و برابر در جامعه جهانی شد.

در این زمان هدف اصلی اسلوانی این بود که عضو اروپا و ساختارهای یورو آتلانتیک شود، روابط دوجانبه خوبی به خصوص با کشورهای همسایه برقرار کند و در سازمان‌های بین المللی مشارکت سازنده داشته باشد.

بعلاوه اسلوانی تصمیم گرفته بود نقش خود درخصوص کشورهای اروپای شرقی جنوبی را دوباره تعریف کند. اسلوانی روابط خوبی با کشورهای همسایه خود و پایه‌ای قوی برای همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و علمی بنا کرد.

همچنین اسلوانی سعی دارد خود را به عنوان کشوری که قویاً حامی تلاش برای جلوگیری از هرگونه درگیری، حامی قاطع حقوق بشر و حکومت قانون است، و همچنین کشوری مخالف سرسخت تروریسم و الگویی از اجرای اهداف توسعه پایدار، به دنیا بشناساند.

تضمین امنیت، سیاست صلح آمیز و سعادت مسئولیت اصلی سیاست خارجی اسلوانی در برابر دولت خود، شهروندان، اقتصاد و سایر نهادهایش، باقی خواهد ماند و این کشور به عنوان عضوی مسئول به مأموریت، ارزش‌های اساسی و اهداف اتحادیه اروپا پایبند خواهد بود.

برهمین اساس این کشور تمام تلاش خود را در کمک به حل مسالمت آمیز بحران‌های سیاسی، امنیتی و اجتماعی در کشورها و نواحی مختلفی که تهدید برای صلح و امنیت بین المللی هستند و ریشه اصلی بحران شدید پناهندگی و مهاجرت در ماه‌های گذشته بوده‌اند، خواهد کرد.

این کشور همچنان در پروژه‌های همکاری توسعه بین المللی همکاری خواهد کرد و به اجرای جهانی سه ستون توسعه پایدار یعنی اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی کمک خواهد کرد.

اسلوانی که عضو مسئولی از جامعه بین المللی است می‌داند که در جهانی مستقل، هیچ کشوری نمی‌تواند تنها به منافع و حقوق خود بیندیشد و سعی می‌کند سهم خود از مسئولیت و تعهدات را به جا بیاورد. اسلوانی ۲۹ است که این کار را انجام می‌دهد و به انجام آن در آینده نیز ادامه خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =