۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۶
کد خبرنگار: 936
کد خبر: 83359494
۰ نفر
نقش جهان اصفهان، بازار صنایع دستی جهانی می شود

اصفهان- ایرنا- طرح ثبت بازارهای صنایع دستی ایران در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و این طرح در مرحله نخست در باره بازارهای سعدالسلطنه قزوین و نقش جهان اصفهان اجرا خواهد شد.

میدان نقش جهان اصفهان به عنوان مجموعه بزرگ شهری ثبت شده در یونسکو و تلفیقی هماهنگ از هنر و معماری و یکی از بزرگترین بازارهای تاریخی ایران، ۲۰۰ حجره را در ۲ طبقه در خود جای داده است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز سه شنبه در اجلاس هم اندیشی رئیسیان کمیسیون‌های گردشگری شوراهای اسلامی کلانشهرهای مراکز استان‌ها در اصفهان گفت: باید میراث جهانی خود را بیش از پیش به جهانیان معرفی کنیم و از نظر تبلیغی هم در فضای مجازی فعال باشیم.
پویا محمودیان افزود: باید سهم خود را در بازار گردشگری جهان و مدت حضور گردشگران در شهرهای کشورمان افزایش دهیم.
محمودیان تصریح کرد: باور نسبت به ظرفیت‌های بی انتهای حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌تواند ایران را در کانون توجه همه کشورها قرار دهد.
وی اضافه کرد: کشورمان سال گذشته با ثبت جهانی هشت شهر و ۲ روستا در جایگاه اول دنیا قرار گرفت و گردشگران بسیاری به این شهرها و روستاها سفر کردند.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به ظرفیت‌های منحصر به فرد ۳۱ استان در حوزه صنایع دستی تصریح کرد: با ثبت جهانی رشته‌های صنایع دستی شهرها و روستاهای ایران می‌توانیم توجه همه مردم جهان را به خود جلب کنیم.
وی با بیان اینکه فضاهای شهری باید رنگ و لعابش هنری و زیبا به خود بگیرند، خاطرنشان کرد: باید فضاهای گردشگری جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی در شهرها ایجاد شود.
محمودیان با اشاره به اهمیت توجه به برنامه ریزی شهری و مدل‌های همکاری خلاق بین شهرداری‌ها و سازمان میراث فرهنگی گفت: باید با شهرهای خلاق صنایع دستی جهان در ارتباط باشیم و اجلاس شهرهای خلاق صنایع دستی را هرچه زودتر در اصفهان برگزار و شهرهای خلاق صنایع دستی را از این طریق به جهان معرفی کنیم.
نخستین اجلاس هم اندیشی رئیسان کمیسیون‌های گردشگری شوراهای اسلامی کلانشهرهای مراکز استان‌های کشور، امروز با حضور اعضایی از شورای شهرهای اصفهان، اهواز، کرمانشاه، کرمان، زاهدان، رشت، ارومیه، اراک، قم، کرج و مشهد به میزبانی اصفهان در کتابخانه مرکزی این شهر آغاز به کار کرد.

امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین کمیسیون‌های گردشگری کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور یکی از مهمترین دستور کارها در این اجلاس ۲ روزه است.

هدف این تفاهم نامه پنج ماده‌ای، توسعه گردشگری و بهره مندی از منافع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از آن از طریق تشکیل یک دبیرخانه دائمی متشکل از نمایندگان کمیسیون‌های گردشگری یا کمیسیون‌های مرتبط با حوزه گردشگری شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها خواهد بود.

۷۱۵۰/‏۶۰۲۷
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =