گسترش مراودات اقتصادی از اولویت های اجلاس اکو است

اردبیل-ایرنا- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل گفت: اجلاس اکو فرصت بسیار مهمی برای اولویت قرار گرفتن گسترش مراودات اقتصاد گردشگری کشور های عضو است.

حسین پیر مؤذن روز سه شنبه در همایش گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در اردبیل افزود: این همایش سبب تقویت دیپلماسی گردشگری بین کشورهای اکو می‌شود.

وی اضافه کرد: برگزاری این همایش فقط یک راهبرد نیست بلکه ضرورت و الزام برای تقویت صلح در کنار تقویت اقتصادی و گردشگری است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: با تشکیل ساز و کارهای لازم باید گردشگری و اقتصاد گردشگری مورد هدف و توجه همگان قرار گیرد.

پیر مؤذن بابیان اینکه گردشگری در دنیا بسیار با اهمیت است افزود: بخش مهم اقتصاد دنیا مربوط به گردشگری است و بر این اساس می‌توانیم تلاش کشورها را بر ای بهبود مراودات گردشگری معطوف کنیم.

وی ادامه داد: معرفی تمدن‌ها، توجه به فرصت‌ها ی تاریخی و گردشگری: توسعه و تقویت مراودات گردشگری، توسعه گردشگری سلامت از مؤلفه‌های اصلی این همایش است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: کشورهای عضو اکو دارای تاریخ و تمدن قوی هستند که نوید بخش حرکت به سوی منطقه‌ای امن و توسعه پذیر است.

پیرموذن ادامه داد: فرصت گفتگو و تبادل تجربه‌ها بسیار مهم و مغتنم بوده و این کنفرانس امکان همکاری و همفکری کشورهای عضو اکو را فراهم می‌کند.

وی گفت: کشورهای عضو اکو از قابلیت فراوان بویژه در حوزه گردشگری برخوردار هستند و تمامی کشورهای عضو تلاش می‌کنند تا شهروندان خود را به افزایش سفر و سیر و سیاحت ترغیب کنند.

پیر مؤذن بیان کرد: با توجه به هدف گذاری افزایش حضور تعداد گردشگران در کشورهای عضو اکو به نظر می‌رسد بیش از این می‌توان مناسبات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و تقویت بخش گردشگری را گسترش داد.

محمد جهانگیری، دبیر کمیته علمی کنفرانس بین المللی گردشگری کشورهای عضو اکو هم در این آئین گفت: طبق آمارهای بانک جهانی، سومین عرصه مطمئن سرمایه‌گذاری حال حاضر در دنیا، حوزه سلامت است و در کنار آن یکی از سه صنعت برتر کنونی در جهان حوزه گردشگری است.

وی افزود: به طور متوسط هر گردشگر سلامت در حدود ۶ الی ۷ برابر گردشگران عادی هزینه می‌کند و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری سلامت می‌تواند پیشران‌های اقتصادی را به خوبی فعال کند.

جهانگیری ادامه داد: این کنفرانس در چهار محور محور توسعه در حوزه‌های مختلف همانند توسعه خوشه‌ها و مقصدهای گردشگری سلامت، محور استاندارد سازی و برندینگ و مارکتینگ، محور تسهیل‌گران و همچنین استارتاپ ها و محور استفاده از تعاملات بین فرهنگی و گردشگری کشورهای عضو اکو در حال برگزاری است.

وی درباره ارسال مقاله‌های علمی به دبیر خانه افزود: ۳۰ مقاله علمی به این همایش ارسال شده که در این همایش ارائه می‌شود.

جهانگیری بیان کرد: نمایشگاه تخصصی گردشگری متشکل از ۷۳ غرفه در این همایش دایر است که ۱۵ مورد آن مربوط به بیمارستان‌های تخصصی و فوق تخصصی و ۱۳ غرفه تسهیل گری گردشگری است.
ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) می‌باشند.
۷۱۱۰/‏۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =