اجلاس گردشگری سلامت گامی مهم در همگرایی اقتصادی منطقه ای است

اردبیل- ایرنا- استاندار اردبیل برگزاری دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در اردبیل را گامی مهم در همگرایی اقتصادی منطقه عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو روز سه شنبه در اجلاس سه روزه بین المللی گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو در دانشگاه محقق اردبیلی افزود: در این اجلاس کشورهای شرکت کننده ضمن آشنایی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی و گردشگری همدیگر، با قابلیت‌ها و تجربیات کشورهای شرکت کننده در حوزه گردشگری سلامت آشنا می‌شوند.

وی خواستار همکاری کشورهای عضو اکو در استفاده از تجربیات و پیشرفت‌های یکدیگر در زمینه گردشگری سلامت شد و افزود: ظرفیت‌های گردشگری خوبی به خصوص در زمینه آبدرمانی، ورزشهای زمستانی و طبیعت گردی و تاریخی در استان اردبیل فراهم شده است.

بهنامجو ادامه داد: استان اردبیل در شعاع ۷۰ کیلومتری از مواهب کم نظیر کوهستان پربرف، دریا و ساحل، اسکی روی چمن و اسکی برف، چشمه‌های آبگرم و معدنی و نیز ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی برخوردار بوده و موقعیت کم نظیری در زمینه گردشگری دارد.

وی اضافه کرد: این استان همچنین به علت وجود آب‌های گرم معدنی و چشمه‌ها و مجتمع‌های آبدرمانی متعدد، قطب مراکز آبدرمانی کشور محسوب می‌شود و این شرایط در کمتر نقطه‌ای از جهان به شکل همزمان در کنار هم قرار گرفته است.

استاندار اردبیل ادامه داد: برای بهره گیری از ظرفیت‌های آب‌های گرم پرشمار در استان اردبیل اقدامات اساسی از جمله اعزام پزشکان برای طی دوره‌های تخصصی آبدرمانی در ترکیه آغاز شده که پس از بازگشت و فعالیت آنها در مجتمع‌های آبدرمانی استان تا چند ماه آینده، اردبیل به قطب گردشگری سلامت در مراکز آبدرمانی تبدیل می‌شود.

وی اضافه کرد: با راه اندازی مراکز تخصصی آبدرمانی و فعال شدن پزشکان آموزش دیده و با فراهم شدن چهار مرکز گردشگری زمستانی، از امسال شاهد همه فصلی شدن گردشگری در سطح استان اردبیل خواهیم بود.

بهنامجو همچنین سرمایه گذاران صنعت گردشگری کشورهای عضو اکو را برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری این استان دعوت کرد و گفت: در حوزه گردشگری سلامت در استان اردبیل زیرساخت‌های خوبی به خصوص در بخش آبدرمانی و مراکز تخصصی پزشکی فراهم شده است.

وی با اشاره به فراهم بودن زیرساخت‌های پزشکی برای توسعه گردشگری سلامت در سطح استان اردبیل بیان کرد: هتل بیمارستان خاتم و بیمارستان آرتا و نیز مراکز تخصصی درمانی بخش خصوص و دولتی استان آماده ارائه هر گونه خدمات درمانی به مراجعان از کشورهای همسایه و اعضای اکو است.

استاندار اردبیل همچنین از آغاز عملیات احداث بزرگترین کارخانه تولید داروهای گیاهی و آماده شدن بسته‌های حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی ایرانی و خارجی در صنعت گردشگری استان خبر داد و گفت: تسهیلات متنوعی از قبیل زمین، امکانات، زیرساخت‌ها و مجوز برای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری استان اردبیل ارائه می‌شود.

به گزارش ایرنا، دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو صبح روز دوشنبه با استقبال رسمی از ۱۵۰ میهمان داخلی و خارجی در مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی در اردبیل آغاز شد.

در این اجلاس که با هدف معرفی توانمندی‌های ایران و استان اردبیل در زمینه اقتصادی و گردشگری و با محوریت گردشگری سلامت و توریسم درمانی برگزار می‌شود، میهمانانی از هشت کشور خارجی حضور یافته‌اند.

دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اکو به مدت سه روز در شهر اردبیل و سرعین برنامه ریزی شده و در آن میهمانان و صاحب نظران، مسئولان و سرمایه گذاران حوزه گردشگری سلامت از کشورهای مختلف و ایران شرکت کرده‌اند.

بعد از مراسم افتتاحیه رسمی این اجلاس در دانشگاه محقق اردبیلی، عصر امروز با افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های گردشگری استان اردبیل، جلسات تخصصی و پنل ها و سخنرانی تعیین شده در مدت سه روز در محل دائمی نمایشگاه‌های اردبیل ادامه می‌یابد.

در مدت سه روز برگزاری دومین اجلاس بین‌المللی گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو در اردبیل، ۳۰ نفر از استادان دانشگاه، مسئولان و سرمایه گذاران به سخنرانی می‌پردازند.

در این اجلاس قابلیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه و موجود استان اردبیل در حوزه‌های مختلف اعم از گردشگری، صنعتی، کشاورزی، بهداشت و درمان و به خصوص گردشگری سلامت معرفی شده و بسته‌های سرمایه گذاری در این عرصه‌ها برای شرکت کنندگان داخلی و خارجی ارائه می‌شود.

برای معرفی جاذبه‌ها و توانمندی‌های استان اردبیل در حوزه گردشگری و به خصوص گردشگری سلامت، نمایشگاهی جنبی در محل دائمی نمایشگاه‌های اردبیل با ۴۰ غرفه دایر شده است.

استان اردبیل با تعداد ۱۱۸ چشمه آبگرم و معدنی با خواص درمانی متعدد قطب چشمه‌های آبگرم ایران محسوب می‌شود و مسئولان استان با تشویق به سرمایه گذاری و احداث مجتمع‌های آبدرمانی و مراکز اقامتی و پذیرایی در صدد معرفی این استان به عنوان قطب گردشگری سلامت هستند.

سالانه بیش ار یک میلیون گردشگر از جمهوری آذربایجان عمدتاً با هدف استفاده از مزایای درمانی استان اردبیل از مرز بیله سوار مغان و نیز از استان‌های همجوار وارد استان اردبیل می‌شوند.

کشورهای عضو اکو با جمعیت بیش از ۳۳۰ میلیونی فرصت مغتنمی برای استان اردبیل به شمار می‌رود که می‌توان با معرفی قابلیت‌های درمانی و به ویژه طبیعت درمانگر استان، پای گردشگران این کشورها را به استان باز کرد.

ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو می‌باشند.

۱۹۰۵/‏۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =